Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 2 listopada 2021, 17:19

Gry, które zaskoczyły nas w październiku 2021

Czasem już przed debiutem danej produkcji wiemy, że jakaś gra okaże się hitem lub gigantyczną wpadką. Zdarzają się również takie tytuły, które po prostu zaskakują. W tym zestawieniu znajdziecie produkcje, które trafiły do sprzedaży w październiku i narobi

Spis treści

Kiedy ukazuje się kolejna część GTA czy The Legend of Zelda, nietrudno się domyślić, że będziemy mieć do czynienia z murowanym przebojem. Trafiają się jednak i takie pozycje, które stają się nieoczekiwanie popularne lub zbierają świetne recenzje, mimo że przed premierą niemal nic na to nie wskazywało. Zapraszam na krótki przegląd najbardziej zaskakujących produkcji października 2021.

Gloomhaven

 Da się przenieść planszówkę do świata gier wideo? Pewnie, że się da, tylko trzeba zrobić to tak jak w przypadku Gloomhaven. - Gry, które zaskoczyły nas w październiku 2021 - dokument - 2021-11-03
Da się przenieść planszówkę do świata gier wideo? Pewnie, że się da, tylko trzeba zrobić to tak jak w przypadku Gloomhaven.

Czym jest Gloomhaven?

Cyfrową adaptacją planszowej gry fantasy, w której wcielamy się w poszukiwaczy przygód. Jej powstanie umożliwiły pieniądze pozyskane w trakcie dwóch kampanii crowdfundingowych. Tytuł ten jest wierny fizycznemu pierwowzorowi, w związku z czym starcia odbywają się w systemie turowym. Podczas eksploracji przemierzamy losowo generowane lochy (element roguelike’a), szukamy skarbów i pokonujemy kolejne kreatury czające się w ciemności.

Czym nas zaskoczyło?

Bardzo ciepłym przyjęciem i sporą popularnością (jak na adaptację planszówki). Recenzenci podkreślają przede wszystkim wierność papierowemu oryginałowi, świetny system walki oraz znakomite przeniesienie zawiłych „stołowych” mechanik do świata cyfrowego. Co więcej, w szczytowym momencie w Gloomhaven bawiło się na Steamie niemal 7000 osób jednocześnie.

Czy warto się nim zainteresować?

Jeśli lubicie turowe walki, eksplorację lochów i gry na dziesiątki (albo i setki) godzin, możecie śmiało sięgnąć po produkcję Flaming Fowl Studios. Wysoka średnia ocen w serwisie Metacritic (81/100) i pozytywne głosy graczy sprawiają, że Gloomhaven jest obecnie jedną z najciekawszych opcji w kategorii taktycznych RPG.

KILKA OPINII ZE STEAMA

KACcent (Polecane): Zdecydowanie najlepsza taktyczna i turowa gierka z dostępnych obecnie. :)

Aranval (Polecane): Bogu dzięki w tej wersji nic nie musze koszulkować.

  1. Więcej o grze Gloomhaven

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

W GRYOnline.pl pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce, a także redagować oraz nadzorować działanie newsroomu technologicznego. Obecnie jest redaktorem naczelnym serwisu Futurebeat.pl. Wcześniej swoimi przemyśleniami na temat gier wideo dzielił się m.in. na różnych grupach tematycznych. Z wykształcenia prawnik. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową część serii FIFA i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Zagrasz w któreś z zaskoczeń października 2021?

Elyon
1,8%
The Riftbreaker
23,9%
Disciples: Liberation
9,4%
Gloomhaven
10,6%
The Dark Pictures: House of Ashes
13,3%
Nie, żadna z tych gier mnie nie interesuje.
40,9%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry 2021 roku, które przejdziesz w 10 godzin
Najlepsze gry 2021 roku, które przejdziesz w 10 godzin

Nie każdy może pozwolić na spędzenie kilkudziesięciu godzin przy jednej grze. Wybraliśmy więc najlepsze pozycje 2021 roku, które wymagają o wiele mniej czasu na przejście. Naszą górną granicą było dziesięć, jakże skromnych, godzin.

Premiery gier - grudzień 2021 bez fajerwerków
Premiery gier - grudzień 2021 bez fajerwerków

Koniec roku 2021 blisko i wydawać by się mogło, że to idealny czas, aby zaskoczyć graczy jakąś wielką premierą. Okazuje się jednak, że pod tym względem grudzień jest rozczarowujący. Nie brakuje w tym miesiącu gier, ale nie liczcie na nic wielkiego.

Czy najlepiej oceniane gry na Steamie rzeczywiście są najlepsze? Sprawdzamy to
Czy najlepiej oceniane gry na Steamie rzeczywiście są najlepsze? Sprawdzamy to

Myślicie, że Wiedźmin 3, Red Dead Redemption 2 czy Portal 2 to najlepiej oceniane gry na Steamie? Nie do końca. Najwyższym procentem pozytywnych opinii cieszą się tytuły niszowe, dziwne, dość nieoczywiste. Czy zasłużenie? Postanowiliśmy to zweryfikować.