Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Anna (PC)

Anna PC

Gra przygodowa, której akcja toczy się we włoskiej części Alp. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek. Ciekawą nowością jest system symulujący kondycję psychiczną postaci, wpływający na nasze postrzeganie świata oraz interakcje z nim.

Przygodowe | indie

PC Windows
Okładka Anna (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16lipca2012

Anna to gra przygodowa z w pełni trójwymiarową grafiką. Jest to debiutancki projekt niezależnego włoskiego studia deweloperskiego Dreampainters

Akcja gry toczy się we włoskiej części Alp, a konkretnie nieopodal starego tartaku zlokalizowanego w okolicach wioski Champoluc. Jako nękany koszmarami związanymi z tym miejscem mężczyzna musimy odkryć tajemnicę budynku, nawiedzanego przez tytułową Annę, czyli kogoś w rodzaju poltergeista. Przedstawiona tu historia jest pełna niejasności, co potęguje wyjątkowy, mroczny klimat tego tytułu. Co ciekawe, scenariusz oparto na starych legendach opowiedzianych pracownikom studia Dreampainters przez lokalnych mieszkańców wioski.

Anna to widziany z perspektywy pierwszej osoby point'n'click, więc zabawa polega głównie na eksplorowaniu okolic tartaku i rozwiązywaniu zagadek. Z przedmiotami znalezionymi w tartaku możemy wchodzić w interakcje – zbierać je lub wykorzystywać do posunięcia fabuły naprzód. Do zwiedzenia mamy cztery większe lokacje, wszystkie utrzymane w atmosferze horroru i zmieniające się wraz z postępami w fabule. Łamigłówki często nawiązują do mrocznych rytuałów oraz powtarzających się symboli, prezentując przy tym całkiem wymagający poziom trudności. Sama rozgrywka jest dość krótka, lecz rekompensuje to możliwość zobaczenia trzech różnych zakończeń, zależnych od tego, jakie decyzje podjęliśmy w danych momentach w grze.

Gra posiada w pełni trójwymiarową oprawę graficzną, opracowaną na silniku Unity. Autorzy dokładnie odtworzyli prawdziwe lokacje na podstawie własnoręcznie wykonanych zdjęć i filmów. Natomiast za opracowanie ścieżki dźwiękowej odpowiada gotycka kapela Chanty.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 132 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.8 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania sprzętowe Anna

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 800 MB HDD, Windows XP/Vista/7

Recenzja gry Anna - niezależnej przygodówki w stylu Amnesia: Mroczny Obłęd
Recenzja gry Anna - niezależnej przygodówki w stylu Amnesia: Mroczny Obłęd

Recenzja 17 lipca 2012, 12:29

Niestety, zawodzi także długość rozgrywki - tytuł ten da się zaliczyć w trzy, cztery godziny. Nawet jeżeli w przygodówkach nie czujemy się zbyt pewnie, przygoda z Anną zajmuje za mało czasu. I nie myślcie, że grę trzeba przechodzić kilka razy, by zobaczyć wszystkie trzy finały. Wystarczy wczytać zapis tuż przed kulminacyjnym punktem całej historii. To, w jaki sposób rozwiązujemy zagadki, nie ma, niestety, nic wspólnego z tym, co ujrzymy w zakończeniu.Interakcje z otoczeniem i posiadanymi przedmiotami ograniczają się do trzech zaledwie funkcji (użyj, zbadaj i podnieś), co znacznie ułatwia eksplorację tartaku – tym bardziej że w przypadku lwiej części rzeczy, które tu znajdujemy, co najmniej jedna z powyższych opcji nie przynosi żadnego efektu.