Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Dungeons (PC)

Dungeons PC

Gra strategiczna silnie wzorowana na Dungeon Keeperze, kultowym klasyku z lat 90-tych. Dungeons jest osadzone w realiach fantasy, ale tym razem role się odwracają i to gracz ma okazję stać się czarnym charakterem oraz zapolować na grupę bohaterów.

Strategiczne | fantasy | RTS

PC Windows
Okładka Dungeons (PC)

producent: Realmforge Studios

wydawca: Kalypso Media

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8lutego2011

15lipca2011

pudełko PL

Dungeons to gra strategiczna będąca klonem popularnego w latach 90. XX wieku cyklu Dungeon Keeper. W produkcji niemieckiego studia Kalypso Media mamy okazję pokierować czarnym charakterem i zająć się polowaniem na dzielnych bohaterów.

W grze wcielamy się w wysoko postawionego, złego lorda, którego codzienną rozrywką jest zamykanie żądnych przygód śmiałków w lochach, a następnie wysysanie z nich dusz. Pewnego dnia nasz podopieczny pada ofiarą spisku swojej eks-narzeczonej, która odbiera mu dotychczasowe kompetencje i z miejsca zajmuje intratną posadę strażnika lochów. Teraz spragniony zemsty lord musi od nowa wspinać się po szczeblach więziennej kariery, a uczyni to budując własne labirynty i łapiąc sławnych, reprezentujących 15 klas postaci, bohaterów.

W każdej z 17 dostępnych misji gracz ma pod swoim dowództwem nie tylko lorda, ale także grupę posłusznych goblinów, które pełnią rolę robotników i budują rozgałęziony labirynt (drążą tunele i urządzają komnaty). Po stworzeniu maksymalnie trójpoziomowej struktury korytarzy należy przyciągnąć do niej utytułowanych bohaterów, których następnie zamkniemy w celach i pozbawimy dusz, awansując w ten sposób w hierarchii złych lordów.

Atrakcyjność lochów możemy poprawiać umieszczając w nich blisko 50 różnych elementów - fałszywe skarby, magiczne księgi i – co najbardziej kuszące dla samozwańczych bohaterów - potwory (dostępne 15 rodzajów), na których herosi mogą przećwiczyć swoje umiejętności. Wśród kreatur mamy do wyboru m.in. pająki, olbrzymy oraz diablice. Nie możemy również zapomnieć o pułapkach, które mają nam pomóc w pojmaniu śmiałków.

Interfejs gry zaprojektowano tak, by użytkownik miał szybki dostęp do istotnych przedmiotów i podległych lordowi jednostek. Do dyspozycji pozostawiono nam też dowolnie obracaną kamerę, pozwalającą lepiej orientować się w trójwymiarowym środowisku gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 6,1 / 10 na podstawie 286 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 106 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,99 PLN

Gry podobne do Dungeons

Klasyfikacja PEGI Dungeons

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Dungeons

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 GT lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Dungeons - recenzja gry
Dungeons - recenzja gry

Recenzja 15 lipca 2011, 14:29

Słabiutko prezentuje się także oprawa wizualna – gra wygląda, jakby została ukończona kilka lat wcześniej, wrzucona do szuflady i nagle pół roku temu ktoś przypomniał sobie o jej istnieniu. Zarówno mapy lochów, jak i modele jednostek są po prostu brzydkie. Z ekranu uderza pikseloza i nagromadzenie jaskrawych kolorków, a obrazu całości dopełnia totalnie nieczytelna czcionka opisująca okrzyki bohatera i herosów. Animacja jest bardzo niechlujna, co najlepiej pokazują cutscenki z naszym doradcą, wyglądające iście szkaradnie. Zawodzi również humor, mający spełniać rolę wyróżnika tej produkcji wśród zalewu strategii fantasy – żarty okazują się miałkie i nijakie, a sytuacje, w których na mojej twarzy pojawił się uśmiech, można policzyć na palcach jednej ręki. Gra nie oferuje także trybu multiplayer – na szczęście po części wynagradza to długa kampania solowa i możliwość rozgrywki na losowo generowanych mapach.