Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPC
Okładka Pole Position 2010 (PC)
OkładkaPole Position 2010 (PC)

Pole Position 2010 PC

Pole Position 2010 to wyprodukowana przez studio destraX Entertainment strategia menedżerska, pozwalająca graczowi wcielić się w rolę dyrektora zespołu wyścigowego startującego w Mistrzostwach Świata Formuły 1. Do zadań szefa teamu należy m.in.

Wyścigi | manager

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pole Position 2010 Premiera PC

21maja2010

producent: destraX Entertainment Software wydawca: Kalypso Media

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Pole Position 2010

F1 Manager

F1 World Grand Prix 2000

Racing Team Manager

Pole Position 2010 to rozbudowany menedżer Formuły 1, pozwalający graczom wcielić się w rolę szefa jednego z zespołów uczestniczących w prestiżowych wyścigach. Wbrew nazwie PP 2010 ma niewiele wspólnego z legendarnymi grami wyścigowymi Pole Position i Pole Position II stworzonymi w latach 80. ubiegłego wieku przez firmę Namco. Temat może i jest podobny (świat Formuły 1), ale ukazany z zupełnie odmiennej perspektywy. W rzeczywistości Pole Position 2010 znacznie bliżej do innej gry wydanej wcześniej przez Kalypso Media, a mianowicie Racing Team Manager.

Zadaniem graczy w PP 2010 nie jest kierowanie szybkim bolidem, ale nadzorowanie pracy całego zespołu. Jeśli szukać porównań z prawdziwymi wyścigami F1, można przyjąć, że chodzi o wcielenie się w rolę Franka Williamsa, Rossa Browna czy do niedawna Jeana Todta.

W grze przyjęto, że szefowanie zespołem oznacza udział w podejmowaniu niemal każdej decyzji. Gracze negocjują więc warunki kontraktów z kierowcami, podpisują umowy ze sponsorami, wyznaczają inżynierom kierunki badań, określają ustawienia bolidu na dany wyścig, a nawet ustalają strategię teamu.

Kierować można jednym z gotowych zespołów lub od podstaw stworzyć własny. Szef ekipy może wybierać z grona dwustu dostępnych w grze kierowców oraz tysiąca inżynierów, mechaników i pracowników wyścigowego zaplecza. Również konstrukcja samochodów daje duże pole do popisu. Osiągi bolidów można poprawiać dokonując modyfikacji każdego z 17 podzespołów.

Co prawda w trakcie wyścigu nie ma szans, by samemu usiąść za kierownicą, ale menedżer zespołu może przez radio wydawać polecenia swoim kierowcom i mechanikom, decydując m.in. o stylu jazdy czy pit-stopach.

Szef teamu musi przy tym przez cały czas pilnować budżetu. Większość operacji, jak zatrudnienie dodatkowego pracownika, rozpoczęcie badań nad nowym komponentem itp., wiąże się z określonymi kosztami. Wpływy do kasy zespołu zapewniają sponsorzy - tym hojniejsi im lepsze są osiągane wyniki.

Rozgrywka w Pole Position 2010 stanowi w dużej mierze rozwinięcie pomysłów z Racing Team Manager. W obu grach mamy do czynienia z rozbudowanym trybem zabawy solowej oraz namiastką multiplayera, w którym rywalizować może dwóch graczy, wystawiających do wyścigów swoje zespoły.

W PP 2010 znacznej poprawie uległa strona audiowizualna. Nie jest ona wybitna, ale przynajmniej nie odstrasza jak było to w przypadku RTM. Można jedynie żałować, że w grze nie występują nazwy autentycznych zespołów ścigających się w F1 oraz nazwiska prawdziwych kierowców. Fani Formuły 1 powinni jednak bez błędu rozszyfrować, jakie teamy i którzy kierowcy stanowili inspirację dla twórców Pole Position 2010.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 4,1 / 10 na podstawie 108 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.4 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Pole Position 2010

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Pole Position 2010 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7