Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Nacon / Bigben Interactive

Firma producent wydawca

Wydawca gier wideo należący do francuskiego Bigben Group. Firma działa od początku XXI wieku, a wydawane przez nią produkcje można znaleźć zarówno na komputerach osobistych, jak i na konsolach. Na początku 2020 roku w wyniku fuzji Bigben Interactive przejęło nazwę siostrzanego Nacon.

Historia

Prehistoria

Dzieje firmy rozpoczynają się w lutym 1981 roku. Bigben Interactive, którego siedziba mieściła się we francuskim mieście Lesquin, koncentrował się na projektowaniu i dystrybucji rozmaitych akcesoriów gamingowych do komputerów oraz konsol. Firma początkowo skupiała się na ojczystym rynku, a z czasem zaczęła działać również w innych krajach, jak Niemcy, Belgia, Luksemburg i Niderlandy.

W 2001 roku Bigben Interactive nawiązał porozumienie z firmą SEGA, na mocy którego miał zająć się dystrybucją konsol Dreamcast, akcesoriów do nich oraz gier wideo. Mniej więcej w tym okresie Bigben Interactive zaczął też coraz śmielej spoglądać w kierunku działalności wydawniczej. Wówczas to pod jego skrzydłami znalazło się kilku dystrybutorów i wydawców; powstały również jego nowe oddziały w Niemczech i Hong Kongu.

Działalność wydawnicza

W 2002 roku Bigben Interactive na dobre wszedł na rynek wydawniczy. Jego nakładem na sklepowe półki trafiła wówczas gra Evil Twin: Cyprien's Chronicles w wersji na Dreamcasta oraz Savage Skies na PlayStation 2. W kolejnych latach Bigben Interactive działał coraz prężniej na tym polu, jednak w jego katalogu wydawniczym próżno było szukać pozycji, które w jakikolwiek sposób zapisałyby się w historii branży gier wideo.

Sytuacja uległa zmianie dopiero po 2010 roku. Od czwartej odsłony nakładem Bigben Interactive zaczęła bowiem ukazywać się seria WRC; poza tym firma zajęła się wydawaniem gier spod szyldu MotoGP. W 2016 roku Bigben Interactive nabył prawa do marek Test Drive i V-Rally, natomiast rok 2017 przyniósł premierę wydanej przez niego czwartej części kultowego niegdyś FlatOuta.

W 2016 roku Bigben Interactive nawiązał współpracę ze studiem Frogwares i zajął się wydaniem opracowanej przez niego gry Sherlock Holmes: The Devil's Daughter. Trzy lata później w jej ślady poszło kolejne dzieło studia, czyli The Sinking City. Pod koniec sierpnia 2020 roku wyszło na jaw, że owa kooperacja nie przebiegła zbyt pomyślnie, toteż po wielu perturbacjach i sądowej batalii zakończyła się zerwaniem umowy. Twórcy mówili o próbach wymuszenia na nich przekazania kodu źródłowego The Sinking City konkurencyjnemu zespołowi. Ponadto według ich zarzutów po premierze tej produkcji wydawca pozbawił ich pieniędzy z jej sprzedaży. Poza tym gigant miał rozpowszechniać błędne informacje, zgodnie z którymi to on był właścicielem praw do marki.

Rozwój firmy, fuzja i zmiana nazwy

W międzyczasie, bo w maju 2018 roku, firma poinformowała, że za 20 milionów euro przejęła zespół Cyanide Studio, a tym samym nabyła prawa do wszystkich posiadanych przez niego marek i tworzonych projektów. Oprócz tego w październiku 2018 roku zakupiła francuską ekipę Kylotonn, która od 2015 roku pracowała m.in. nad rozwojem serii WRC. W lipcu 2019 roku Bigben Interactive przejął też studio Spiders.

W lutym 2020 roku grupa Bigben, do której należał Bigben Interactive, poinformowała o połączeniu opisywanej firmy oraz firmy Nacon, zajmującej się produkcją akcesoriów gamingowych z segmentu premium. Efektem tego przedsięwzięcia była zmiana nazwy opisywanego wydawcy z Bigben Interactive na Nacon.

W marcu 2020 roku otrzymaliśmy potwierdzenie, studio Kylotonn pracuje nad trzecim Test Drive Unlimited. Niedługo później, bo w lipcu 2020 roku, mogliśmy obejrzeć jego pierwszy zwiastun oraz poznaliśmy jego tytuł; gra nosiła miano Test Drive Unlimited: Solar Crown. W styczniu 2021 roku Nacon poinformował natomiast o przejęciu australijskiego Big Ant Studios.


Wydawcy gier Nacon / Bigben Interactive

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Nacon / Bigben Interactive:


Mastiff

Plany wydawnicze na przyszłość

Roguebook2021

RiMS Racing2021

WRC 102021

Blood Bowl III2021

Rogue Lords2021

Session2021

Vampire: The Masquerade - Swansong2021

Steelrisingbrak danych

Test Drive Unlimited: Solar Crownbrak danych

Współpracujący z Nacon / Bigben Interactive producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Nacon / Bigben Interactive


Kylotonn / KT Racing

Cyanide Studio

EKO Software

Neopica

Big Ant Studios

Breakpoint Studio

Big Bad Wolf

Teyon

Raceward Studio

Varsav Game Studios

Frogwares

Zordix Racing

Black Shamrock

Toplitz Productions

Sanuk Games

Black Sheep Studio

Appeal Studios

Caipirinha Games

Spiders

crea-ture Studios

W Polsce Nacon / Bigben Interactive współpracuje z:


CDP

Techland