Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS4PS3X360PSVXONE
Okładka WRC 5 (PC)
OkładkaWRC 5 (PC)

WRC 5

WRC 5 FIA World Rally Championship

Piąta odsłona zapoczątkowanej w 2010 roku serii wyścigowej poświęconej klasycznym rajdom samochodowym.

Wyścigi | samochodowe | rajdy

WRC 5 stanowi piątą odsłonę cyklu rajdowych gier, zapoczątkowanego przez firmę Black Bean Games w 2010 roku, a potem przejętego przez Bigben Interactive. Omawiana produkcja korzysta z oficjalnej licencji Rajdowych Mistrostw Świata (WRC) i pozwala wziąć udział w zmaganiach z sezonu 2015, oferując takie same odcinki specjalne, samochody, zespoły etc. jak w rzeczywistości. W odróżnieniu od poprzednich czterech części, które wyszły spod ręki włoskiego studia Milestone, „piątkę” w wersji na komputery osobiste powierzono francuskiemu deweloperowi Kylotonn Games, mającemu dotąd niewiele doświadczenia w gatunku gier wyścigowych.

Mechanika

Zmagania w WRC 5 toczą się w trzech kategoriach – WRC, WRC 2 i Junior WRC – a na gracza czekają ścigający się w nich autentyczni zawodnicy, wraz ze swoimi pilotami, zespołami i pojazdami. Znalazł się między nimi nawet Robert Kubica.

Rajdy w WRC 5 rozgrywają się na 65 odcinkach specjalnych, podzielonych między 13 krajów, m.in. Szwecję, Meksyk, Finlandię, Walię, a także Polskę. Do dyspozycji jest kilkanaście samochodów, np. Ford Fiesta RS, Subaru Impreza WRX, Citroen DS 3 RS i Peugeot 208 T16.

Domyślną formą zabawy w WRC 5 na platformie PC, PSV itd. jest kariera, w której gracz wciela się w początkującego kierowcę, pnącego się po szczeblach rajdowej kariery, począwszy od kategorii Junior WRC. W trybie tym trzeba nie tylko pokonywać kolejne trasy, ale także naprawiać i dostosowywać samochód do nadchodzących wyzwań (zaawansowani użytkownicy mogą majstrować przy ponad 20 parametrach). Na barki gracza złożono także dobieranie członków swojego zespołu i dbanie o ich morale.

Opracowując model jazdy, starano się spełnić oczekiwania zarówno „niedzielnych kierowców”, jak i weteranów rajdów. Zaoferowano więc opcje pozwalające własnoręcznie dostosować poziom realizmu zachowania się samochodów w WRC 5. Niemniej, nawet przy najbardziej autentycznych ustawieniach omawiana gra nie staje się arcyzaawansowaną symulacją na miarę klasycznego Richard Burns Rally.

Tryby gry

Oprócz trybu kariery, WRC 5 na PC, PSV itd. oferuje także możliwość rywalizowania w mniejszych mistrzostwach i na pojedynczych rajdach/odcinkach, jak również szkołę jazdy z lekcjami dla początkujących i zaawansowanych kierowców. Ponadto nie brakuje opcji toczenia rozgrywek wieloosobowych (przez sieć lub na „gorącym krześle”, gdzie gracze pokonują kolejno ten sam odcinek, a następnie porównują czasy swoich przejazdów).

Kwestie techniczne

Wraz ze zmianą dewelopera nastąpiła zmiana silnika – WRC 5 na platformie PC, PSV itd. powstało przy wykorzystaniu technologii Kt Engine HD, opracowanej przez studio Kylotonn. Zapewniono dzięki niej ładniejszą grafikę niż w poprzedniej odsłonie serii, ze szczególnym uwzględnieniem bardziej zaawansowanych efektów pogodowych, cyklu dobowego i uszkodzeń pojazdów.

Ostatnia modyfikacja 24 września 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 5,4 / 10 na podstawie 743 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 204 głosów czytelników.

WRC 5 cena w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI WRC 5

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

WRC 5 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.93 GHz/AMD Phenom II X2 3.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 9800 GTX/Radeon HD 5750 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2500 3.3 GHz/AMD FX 8150 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780/Radeon R9 290 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8
PC
PS4
XONE
X360
PS3
PSV