Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCXONEPS4
Okładka DiRT Rally (PC)

DiRT Rally

DiRT Rally to kolejna pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii wyścigowej, rozwijanej przez brytyjskie studio Codemasters.

Wyścigi | samochodowe | off-road | multiplayer | rajdy

Okładka DiRT Rally (PC)

data premiery gry:

7gru2015

PC

5kwi2016

PS4 XONE

DiRT Rally jest kolejną częścią cyklu traktującego o rajdach samochodowych skierowaną na platformę PC, PS4 i XONE. Za jej powstanie odpowiadają twórcy serii, a więc deweloperzy z brytyjskiego studia Codemasters, którzy uznawani są za jednych z najlepszych specjalistów w tym gatunku gier.

Autorzy położyli nacisk na realizm, w związku z czym gruntownie przebudowali model jazdy. Zaprojektowany przez twórców system uwzględnia między innymi zmieniającą się nawierzchnię, a także żwir gromadzący się na bieżniku opon auta. Całość uzupełniają autentycznie działające mechanizmy wspomagania, pokroju kontroli trakcji, ABS-u oraz stabilizacji toru jazdy. To nie jedyne przejawy realizmu, które pojawiły się w grze. Wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami, prowadzone przez nas auta ulegają stopniowym uszkodzeniom. Te można naprawić, korzystając z usług mechaników. W naszym zespole może być ich maksymalnie czterech, przy czym najpierw trzeba ich zatrudnić, podpisując z nimi umowę oraz negocjując stosowne wynagrodzenie. Serwisanci nie tylko zlikwidują wszelkie szkody, ale także ulepszą posiadany samochód. Co więcej, w trakcie rozgrywki zbierają punkty doświadczenia, dzięki którym można odblokować nowe części do naszego pojazdu.

Na potrzeby DiRT Rally przygotowano kilka zróżnicowanych trybów rozgrywki. Gracze mogą wziąć udział w rajdowych mistrzostwach, w których rywalizować będą z coraz lepszymi i szybszymi kierowcami sterowanymi przez sztuczną inteligencję, a także spróbować swoich sił w zindywidualizowanych wydarzeniach. W produkcji znalazł się również asynchroniczny multiplayer, w którym ścigamy się z duchami innych użytkowników, starając się pobić ich rezultat. Istnieje także możliwość utworzenia sieciowej ligi przeznaczonej dla nas i grupki znajomych.

Do naszej dyspozycji oddano 46 samochodów podzielonych na sześć zróżnicowanych klas, wśród których znalazły się zarówno nowoczesne auta, jak i pojazdy wyprodukowane w latach 60. XX wieku. Można nimi jeździć po 72 etapach umiejscowionych w sześciu dużych lokacjach – w czasie zabawy zwiedzimy m.in. walijskie Powys, grecki Akropol oraz monakijskie Monte Carlo.

DiRT Rally na PC, PS4 i XONE jest stale rozwijane. Twórcy gry co jakiś czas publikują nową zawartość, która przynosi ze sobą między innymi kolejne samochody i trasy. Warto przy tym zaznaczyć, że są one udostępniane za darmo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 2534 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 451 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 164,90 PLN

Gry podobne do DiRT Rally

Klasyfikacja PEGI DiRT Rally

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe DiRT Rally

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/Athlon X2 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 430/Radeon HD 5450 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows Vista/7/8
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 4670K 3.4 GHz/AMD FX 8150 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780/4 Radeon R9 290 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows Vista/7/8
Recenzja gry DiRT Rally - Richard Burns Rally może wreszcie odejść w niebyt
Recenzja gry DiRT Rally - Richard Burns Rally może wreszcie odejść w niebyt

Recenzja 12 grudnia 2015, 15:29

Niestety, właśnie objętość gry jest w tej chwili jej największą bolączką. Otóż do przejechania mamy kosmiczną liczbę ponad siedemdziesięciu etapów, ale w rzeczywistości są to często powtarzające się fragmenty odcinków lub te same trasy z odwróconym kierunkiem jazdy. W sumie sześć lokacji pozwalających na zmagania rajdowe, w tym między innymi bardzo klasyczna Walia, asfaltowe Niemcy, wilgotne Monte Carlo, wyschnięta Grecja, pędząca na łeb na szyję Finlandia i dodana w ostatniej aktualizacji zaśnieżona Szwecja. Trasy są dość długie, choć nie ma mowy o ich całkowicie rzeczywistym odwzorowaniu. Zamiast kilkunastu kilometrów, które przejeżdżamy w czasie ok. siedmiu czy ośmiu minut, musiałyby mierzyć przynajmniej po dwadzieścia czy nawet czterdzieści kilometrów, a to by było chyba ponad siły większości wirtualnych kierowców. W każdym razie jeżeli chodzi o tak wymagający tytuł, gdzie jeden błąd zazwyczaj kończy marzenia o przyjeździe na linię mety na pierwszym miejscu. I jak napisałem wyżej, sama liczba tras wydaje się całkiem spora, ale jeżeli Codemasters zamierza w przyszłości dodać nowe rozszerzenia, to życzyłbym sobie właśnie kilka nowych lokacji. Polska czeka...

PC
PS4
XONE