Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS5PCSwitchXONEPS4XSX
Okładka WRC 10 (PC)
OkładkaWRC 10 (PC)

WRC 10

WRC 10 to dwudziesta odsłona cyklu gier rajdowych na licencji Rajdowych Mistrzostw Świata. Tym razem twórcy zadbali nie tylko o modernizację modelu jazdy i uwzględnienie wszystkich zespołów biorących udział w zawodach, ale też o jubileuszowy tryb historyczny.

Wyścigi | samochodowe | sieciowe | kooperacja | rajdy

WRC 10 Premiera

2wrz2021

PC PS4 XONE PS5 XSX

29mar2022

Switch

WRC 10 to dwudziesta gra oficjalnie oficjalnie sygnowana logo Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), a dziesiąta należąca do serii wydawanej przez firmę Nacon (dawniej Bigben). Tytuł opracowany przez studio KT Racing jest niejako jubileuszem cyklu oraz samych zawodów, których 50. edycja przypada na 2022 rok.

Mechanika

WRC 10 to klasyczna gra rajdowa, w której rywalizujemy w tytułowych zawodach. Uwzględnia to zarówno klasę WRC, jak i WRC 2, WRC 3 oraz WRC Junior. Do wyboru otrzymujemy 52 zespoły biorące udział w rzeczywistych zmaganiach w sezonie 2021, możemy też stworzyć własny team i poprowadzić go do zwycięstwa. Ponadto w grze zawarto paręnaście klasycznych samochodów (w tym kilka niedostępnych wcześniej, np. Peugeot 205 T16, Citroen DS3 i Toyota Celica).

Nastąpiła aktualizacja rajdowego kalendarza i wprowadzono odcinki specjalne w kilku krajach, których nie było w sezonie 2020: w Chorwacji, Estonii, Hiszpanii, Belgii i Grecji (dwa ostatnie dodano do gry w popremierowych aktualizacjach). Oprócz tego uwzględniono kilka historycznych tras w dawniejszych lokacjach rajdów, jak chociażby Nowa Zelandia.

Istotną nowość względem WRC 9 stanowi również edytor malowań samochodów, z którego można skorzystać w trybie kariery. Oprócz tego twórcy delikatnie ulepszyli silnik fizyki, skupiając się na symulacji samochodów w takich obszarach jak aerodynamika, hamowanie oraz turbosprężarki. Efektem są bardziej realistyczne doznania z jazdy – która jednak wciąż plasuje WRC pomiędzy grami zręcznościowymi a symulacyjnymi (choć ze wskazaniem na te drugie).

Tryby gry

Tak jak w poprzednich odsłonach, wizytówką WRC 10 pozostaje tryb kariery, w którym uczestniczymy w kolejnych sezonach, awansując stopniowo do coraz wyższych klas. Oprócz ścigania się czekają tu na gracza zadania zarządcy zespołu – zatrudnianie personelu na różne stanowiska i dbanie o jego kondycję czy prowadzenie badań rozwojowych.

Nowością jest jubileuszowy tryb historyczny, w którym bierzemy udział w próbach czasowych inspirowanych ważnymi wydarzeniami z dziejów Rajdowych Mistrzostw Świata. Nie brakuje też multiplayera z różnymi wariantami rozgrywki, w tym wprowadzonego w WRC 9 trybu kooperacyjnego, w którym jeden gracz wciela się w kierowcę, a drugi w pilota.

Kwestie techniczne

Jak co roku studio KT Racing zadbało o modernizację trójwymiarowej oprawy wizualnej. Jednakże, podobnie jak w WRC 9, twórcy większy nacisk położyli na bardziej autentyczne udźwiękowienie samochodów.

Ostatnia modyfikacja 20 kwietnia 2021

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 6,2 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

WRC 10 cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI WRC 10

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

WRC 10 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7790 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-4790K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX