Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCXONE
Okładka Paranoia: Happiness Is Mandatory (PS4)

Paranoia: Happiness Is Mandatory

Gra RPG z taktycznym systemem walki, oparta o "papierowy" system Paranoia. Akcja toczy się w pełnym czarnego humoru dystopijnym świecie przyszłości. Gracz kieruje czwórką Rozprawiaczy, wypełniających rozkazy paranoidalnego Komputera, który zarządza ostatnim azylem ludzkości.

RPG | science fiction | widok izometryczny | taktyczne | humorystyczne | dystopia | klasyczne RPG | Epic Store exclusive

Okładka Paranoia: Happiness Is Mandatory (PS4)

wydawca PL: CDP

data premiery gry:

5gru2019

PC

2021

PS4 XONE

Paranoia Happiness Is Mandatory jest grą należącą do gatunku RPG, opartą na licencji powstałego w latach 80. popularnego systemu fabularnego Paranoia. Za stworzenie omawianej produkcji odpowiadają studia Black Shamrock (m.in. wspierało ekipę Spiders przy produkcji Of Orcs and Men) oraz Cyanide (seria skradanek Styx czy również oparte na licencji „papierowego” systemu RPG Call of Cthulhu).

Fabuła

Akcja gry Paranoia jest osadzona w Kompleksie Alfa – ostatnim mieście ludzkości, w którym władzę dzierży tzw. Komputer. Potężne AI kontroluje wszystkie aspekty życia, równocześnie wmawiając mieszkańcom, że kompleks jest rajem, którego nie należy opuszczać. Kwestionowanie wystąpień lub poleceń władzy skutkuje śmiercią lub długoterminowym wyrokiem w... Reedukacyjnym Gułagu i Spa.

W grze wcielamy się w lidera Zespołu Rozwiązywania Problemów Poziomu Czerwonego. Choć skomplikowana nazwa może sugerować inaczej, w praktyce rola Narzędzia do Rozwiązywania Problemów (czyli nasza) sprowadza się do eliminowania wrogów Kompleksu Alfa: terrorystów, mutantów, a także członków tajnych społeczności, przekonanych, że rozumieją świat lepiej od władzy i kwestionują niepodważalną łaskawość i mądrość Komputera oraz prawdziwość głoszonych przez niego tez.

Mechanika

Paranoia: Happiness Is Mandatory jest klasycznym tytułem RPG, choć osadzonym w mało klasycznym świecie. Obserwując akcję z perspektywy izometrycznej w trójwymiarowym środowisku, kierujemy czteroosobową drużyną bohaterów. Każda postać jest wyposażona w odmienny zestaw czterech umiejętności, składający się na unikatową dla niej specjalizację.

Gra oferuje bogaty, retrofuturystyczny świat do poznania. Zwiedzając lokacje, wykonujemy zadania i walczymy z wrogami – w systemie toczenia potyczek wykorzystano klasyczną mechanikę z aktywną pauzą, znaną z takich tytułów jak Dragon Age: Origins czy Pillars of Eternity II: Deadfire (mamy możliwość wstrzymywania akcji rozgrywającej się w czasie rzeczywistym, by spokojnie przeanalizować sytuację i wydać polecenia). Dość oryginalnie prezentują się wrogowie – przychodzi nam zmierzyć się m.in. z robotami, niesprawnymi klonami czy… agresywnymi maszynami do napojów.

W miarę postępów w rozgrywce stopniowo rozwijamy swoje postacie. Również w tym przypadku zaimplementowano dość nietypowe rozwiązanie – bohaterowie są klonowani, dlatego też rozwój następuje nawet wtedy, kiedy któreś z nich zginie.

Tryby gry

W Paranoia: Happiness Is Mandatory możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Paranoia: Happiness Is Mandatory posiada ładną, trójwymiarową oprawę graficzną. Styl artystyczny omawianej produkcji nawiązuje do materiału źródłowego (podręczników do systemu fabularnego) i ze względu na elementy czarnego humoru może budzić skojarzenia ze znaną serią postapokaliptycznych gier RPG Fallout.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 1,4 / 10 na podstawie 59 głosów czytelników.

Gry podobne do Paranoia: Happiness Is Mandatory

Klasyfikacja PEGI Paranoia: Happiness Is Mandatory

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Paranoia: Happiness Is Mandatory

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 6870 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-7600 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Bee Simulator pierwszym polskim exclusive'em Epic Games Store
Bee Simulator pierwszym polskim exclusive'em Epic Games Store

wiadomość26 sierpnia 2019

Za sprawą umowy pomiędzy Bigben Interactive i Epic Games kilka gier pierwszej z firm ukaże się wyłącznie na platformie Epic Games Store. Porozumienie obejmuje Bee Simulator autorstwa polskiego VARSAV Game Studios, a także wyścigowe WRC 8 oraz RPG Paranoia: Happiness Is Mandatory.

Debiut lepszych tekstur w Monster Hunter World, trailer RPG Paranoia od Cyanide i inne wieści
Debiut lepszych tekstur w Monster Hunter World, trailer RPG Paranoia od Cyanide i inne wieści

wiadomość4 kwietnia 2019

Dziś piszemy o nowej aktualizacji i DLC z lepszymi teksturami do Monster Hunter: World, zestawach klocków LEGO na licencji cyklu Homeworld i pierwszym zwiastunie gry RPG Paranoia: Happines Is Mandatory. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

RPG na podstawie kultowej gry Paranoia w produkcji
RPG na podstawie kultowej gry Paranoia w produkcji

wiadomość8 marca 2018

Studia Cyanide i Black Shamrock zapowiedziały grę wideo na podstawie znanego „papierowego” RPG-a Paranoia. Otrzymaliśmy pierwsze informacje i zarys fabularny tej osadzonej w dystopijnych realiach produkcji.

PC
PS4
XONE