Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 marca 2018, 19:30

autor: Grzegorz "godrikus" Chmielewski

RPG na podstawie kultowej gry Paranoia w produkcji

Studia Cyanide i Black Shamrock zapowiedziały grę wideo na podstawie znanego „papierowego” RPG-a Paranoia. Otrzymaliśmy pierwsze informacje i zarys fabularny tej osadzonej w dystopijnych realiach produkcji.

Paranoia będzie produkcją osadzoną w realiach znanych już z popularnej gry RPG typu pen-and-paper. - RPG na podstawie kultowej gry Paranoia w produkcji - wiadomość - 2018-03-08
Paranoia będzie produkcją osadzoną w realiach znanych już z popularnej gry RPG typu pen-and-paper.

Wydana w 1984 roku Paranoia to papierowy RPG osadzony w dystopijnym świecie, gdzie centralną „postacią” jest wszechmocny i wszechwiedzący Komputer. Okraszona dużymi ilościami czarnego humoru gra zdobyła w czasach swojej świetności wiele nagród. Stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku, odbyła się zaś udana kampania kickstarterowa, dzięki której trzy lata później wydana została nowa wersja klasyka. Paranoia doczekała się już adaptacji literackich i komiksowych, lecz nigdy nie została godnie przełożona na pole gier wideo (poza bardzo chłodno przyjętym The Paranoia Complex z 1989 roku).

Na pomoc spragnionym Paranoi graczom wspólnymi siłami ruszyły studia Cyanide oraz Black Shamrock (twórcy m.in. serii Styx i Blood Bowl). Niestety deweloperzy nie uraczyli nas zwiastunem czy materiałem z rozgrywki, oferując jedynie lakoniczną informację o trwających pracach i zarys ciekawego tła fabularnego produkcji. W notce prasowej (dostępnej pod tym adresem w języku angielskim) czytamy:

Akcja Paranoi osadzona jest w Kompleksie Alfa, ostatnim istniejącym ludzkim mieście. Kompleks Alfa jest rajem. Tak mówi ci Komputer. Oczywiście Komputer ma zawsze rację. Kwestionowanie twierdzeń Komputera najprawdopodobniej będzie skutkowało unicestwieniem lub długoterminowym osadzeniem w Reedukacyjnym Gułagu i Spa.

W Paranoi wcielisz się w lidera Zespołu Rozwiązywania Problemów Poziomu Czerwonego. Jako Narzędzie do Rozwiązywania Problemów, twoim zadaniem jest znajdowanie problemów i strzelanie w nie. Mimo że Kompleks Alfa to raj, niestety oblężony jest przez wiele rodzajów wrogów. Terrorystów. Mutantów. Członków tajnych społeczności. Nawet –może to zabrzmieć nieprawdopodobnie – Narzędzi do Rozwiązywania Problemów, którzy kwestionują łaskawość i mądrość Komputera oraz niezaprzeczalną prawdę o tym, że Kompleks Alfa jest rajem.

Kłamstwa, oszustwa i ciosy w plecy będą twoimi najlepszymi przyjaciółmi w walce o przetrwanie w Kompleksie Alfa, jako że zdrada jest ciągłym zagrożeniem. Czasem twoi kompani broni, a nawet ty sam, jesteście większym zagrożeniem dla twojego przetrwania, niż pozornie złe charaktery.

Co więcej, Komputer nieustannie obserwuje twoje poczynania, oceniając cię i sprawiedliwie (lub nie) nagradzając. Jeśli zostaniesz pokonany lub unicestwiony (być może lepszym słowem jest tu „podpalony”), zawsze masz w zanadrzu pięć klonów, które pozwolą ci spróbować ponownie. Nie są one zawsze wiernymi kopiami oryginału… Ale to inny problem.

Nierzetelna narracja; eksplozje, strzały z lasera, szalone roboty; otwarte do eksploracji obszary pełne nowoczesnej technologii; ekipa, na której nie będzie można polegać: Paranoia stawia na głowie tradycyjne konwencje znane z gier RPG, oferując świat i środowisko rozgrywki, które będzie frustrować, zaskakiwać i zachwycać fanów gatunku rzeczami znajomymi, ale też takimi, które przebiją ich oczekiwania.

Wnioskując po pierwszych informacjach, twórcy planują stworzyć grę, która nieraz nas zaskoczy.
Wnioskując po pierwszych informacjach, twórcy planują stworzyć grę, która nieraz nas zaskoczy.

Jak nietrudno zauważyć, Paranoia: The Official Video Game będzie produkcją, podobnie jak pierwowzór, traktującą siebie samą z dużym dystansem, upstrzoną dużą dawką czarnego humoru. Niestety, na ten moment nie wiemy o nowym dziele Cyanide nic więcej. Gra ukaże się „gdy czas będzie odpowiedni” na komputerach osobistych, Xboksie One i PlayStation 4.