Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONEPS4
Okładka Wasteland 3 (PC)

Wasteland 3

Trzecia odsłona klasycznego cyklu postapokaliptycznych gier RPG, rozwijanego współcześnie przez niezależne studio inXile Entertainment.

RPG | turowe | postapokalipsa | widok izometryczny | crowdfunding | indie | klasyczne RPG

Okładka Wasteland 3 (PC)

data premiery gry:

2019

PC PS4 XONE

Wasteland 3 to kolejna odsłona kultowego cyklu postapokaliptycznych gier RPG, nad którym pieczę sprawuje niezależne studio inXile Entertainment. W porównaniu z poprzedniczką, produkcja wprowadza wiele zmian i usprawnień, obejmujących zarówno czas i miejsce akcji, jak i samą rozgrywkę. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, niedługo po pierwszej zapowiedzi, gra doczekała się kampanii crowdfundingowej — jej celem było zdobycie co najmniej 2,75 miliona dolarów. Tytuł został wydany między innymi na platformę PC, PS4 i XONE.

Fabuła

W Wasteland 3 twórcy porzucają piaszczystą Arizonę na rzecz skutego lodem stanu Kolorado. Gracz wciela się w rolę członka Team November, oddziału Strażników Pustkowi. Jego partnerzy zostali zamordowani, a na domiar złego mieszkańcy tego obszaru nie mają pojęcia o istnieniu elitarnych, dbających o porządek żołnierzy. Zadaniem, jakie stawiają przed nami twórcy, jest zbudowanie swojej pozycji w zasadzie od zera, co uskuteczniamy przede wszystkim poprzez wykonywanie rozmaitych zadań fabularnych i zleceń pobocznych. Opowiedziana w grze historia z czasem rozbudowywana jest o nowe wątki i liczne zwroty akcji, a to, które jej zakończenie zobaczymy, zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

Mechanika

Trzon rozgrywki w Wasteland 3 na platformie PC, PS4 i XONE stanowi eksploracja oraz walka z napotkanymi przeciwnikami. Zwiedzanie rozległego i niebezpiecznego terytorium usprawniono poprzez implementację pojazdów, które nie tylko są środkami transportu, pozwalającymi na szybsze przemieszczanie się po świecie, lecz także magazynami, gdzie można przechowywać przydatne przedmioty. Starcia z oponentami nadal rozgrywane w systemie turowym, rozbudowano je jednak o umiejętności drużynowe, pozwalając na korzystanie z bardziej zaawansowanych taktyk. Oczywiście nie wszystkie problemy rozwiązujemy siłą — na potrzeby omawianego tytułu przebudowano system dialogów, który teraz przywodzi na myśl schemat zastosowany w Torment: Tides of Numenera. Rozmowy można zatem prowadzić na wiele sposobów, a w trakcie dyskusji istnieje możliwość wykorzystania niektórych umiejętności, by osiągnąć zamierzone cele.

Znana z Wasteland 2 Baza Strażników zyskała znacznie większą rolę i stanowi główny element świata gry. W tej odsłonie gracz musi nie tylko wybudować ją od podstaw, lecz także implementować kolejne ulepszenia — centrum operacyjne służy bowiem jako źródło surowców, a także miejsce, w którym prowadzona jest dyplomacja z funkcjonującymi na mroźnych pustkowiach stronnictwami.

Tryby gry

W Wasteland 3 grać można zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie znajomego. Produkcja zawiera oparty na współpracy wariant rozgrywki wieloosobowej, pozwalający na zabawę nawet pod nieobecność partnera — w tym przypadku jednak musi on liczyć się z konsekwencjami naszych działań.

Kwestie techniczne

Wasteland 3 na platformie PC, PS4 i XONE działa w oparciu o nową wersję silnika Unity, zastosowanego w drugiej części serii. Oprawa graficzna stoi na wysokim poziomie, a kierunek artystyczny nadali jej Christopher i Nic Bischoff, odpowiedzialni wcześniej za ciepło przyjęte Stasis.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 153 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Wasteland 3

16+

Studia Obsidian oraz inXile przejęte przez firmę Microsoft
Studia Obsidian oraz inXile przejęte przez firmę Microsoft

wiadomość11 listopada 2018

Firma Microsoft wykupiła Obsidian Entertainment (m.in. Fallout: New Vegas i seria Pillars of Eternity) oraz inXile Entertainment (Torment: Tides of Numenera), czyli amerykańskie studia deweloperskie znane z tworzenia gier RPG.

Wszystko o Wasteland 3 (fabuła, mechanika, nowe grafiki) – Akt.#2
Wszystko o Wasteland 3 (fabuła, mechanika, nowe grafiki) – Akt.#2

wiadomość23 listopada 2016

Niniejsze kompendium zbiera najważniejsze i najciekawsze informacje oraz materiały na temat gry Wasteland 3. Standardowo będzie ono na bieżąco aktualizowane zarówno przed, jak i po premierze rzeczonego tytułu.

Postępy w produkcji Wasteland 3, Ubisoft na E3 2018 i inne wieści
Postępy w produkcji Wasteland 3, Ubisoft na E3 2018 i inne wieści

wiadomość18 kwietnia 2018

Dziś piszemy o postępach w tworzeniu gry Wasteland 3, zastanawiamy się, co pokaże firma Ubisoft na targach E3 2018, i przypatrujemy najnowszej aktualizacji PUBG ze skórką na patelnię i nową płatną skrzynką Equinox. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wasteland 3 – poznaliśmy szczegóły dotyczące trybu wieloosobowego
Wasteland 3 – poznaliśmy szczegóły dotyczące trybu wieloosobowego

wiadomość13 października 2016

Studio inXile Entertainment ujawniło szczegóły działania trybu wieloosobowego w zapowiedzianej niedawno grze Wasteland 3. Gra zgromadziła już ponad 2,9 miliona dolarów na platformie crowdfundingowej Fig.

Wasteland 3 ufundowane po 3 dniach zbiórki
Wasteland 3 ufundowane po 3 dniach zbiórki

wiadomość9 października 2016

Trzy dni po uruchomieniu crowdfundingowej zbiórki projekt Wasteland 3 przekroczył kwotę minimalną, czyli 2,75 mln dolarów. Akcja dobiegnie końca 4 listopada, więc zostało jeszcze wiele czasu, aby znacząco zwiększyć zgromadzoną sumę.

PC
PS4
XONE