Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONEPS4
Okładka Wasteland 3 (PC)
OkładkaWasteland 3 (PC)

Wasteland 3

Trzecia odsłona klasycznego cyklu postapokaliptycznych gier RPG, opracowana przez studio inXile Entertainment. Akcja Wasteland 3 przenosi nas z piaszczystych terenów Arizony do skutego lodem Kolorado.

RPG | turowe | postapokalipsa | widok izometryczny | crowdfunding | kooperacja | klasyczne RPG | Game Pass

Wasteland 3 to kolejna odsłona kultowego cyklu postapokaliptycznych gier RPG, nad którym pieczę sprawuje niezależne studio inXile Entertainment. W porównaniu z poprzedniczką, produkcja wprowadza wiele zmian i usprawnień, obejmujących zarówno czas i miejsce akcji, jak i samą rozgrywkę. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, niedługo po pierwszej zapowiedzi gra doczekała się kampanii crowdfundingowej — jej celem było zdobycie co najmniej 2,75 miliona dolarów.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Wasteland 3 znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Wasteland 3. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

W Wasteland 3 twórcy porzucają piaszczystą Arizonę na rzecz skutego lodem stanu Kolorado. Gracz wciela się w rolę członka Team November, oddziału Strażników Pustkowi, który otrzymuje misję kluczową dla istnienia organizacji – podejmuje współpracę z władającym regionem Patriarchą, który jest jedyną osobą mogącą zapewnić Strażnikom potrzebne zasoby.

Niestety, w drodze na miejsce oddział wpada w zasadzkę, a większość jego członków zostaje zamordowana. Ci, którym udało się przetrwać, podejmują próbę zbudowania swojej pozycji w nieprzychylnym miejscu w zasadzie od zera. Opowiedziana w grze historia z czasem rozbudowywana jest o nowe wątki i liczne zwroty akcji, a to, które jej zakończenie zobaczymy, zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

Gameplay

Trzon rozgrywki w Wasteland 3 stanowi eksploracja oraz walka z napotkanymi przeciwnikami. Zwiedzanie rozległego i niebezpiecznego terytorium usprawniono poprzez implementację pojazdu zwanego Kodiak – pozwala on szybciej przemieszczać się po świecie, a czasem nawet wspiera nas w walce. Ta ostatnia nadal opiera się na systemie turowym, ale rozbudowano go o dodatkowe umiejętności, co umożliwia korzystanie z bardziej zaawansowanych taktyk.

Oczywiście nie wszystkie problemy rozwiązujemy siłą — na potrzeby omawianego tytułu przebudowano system dialogów, który teraz przywodzi na myśl schemat zastosowany w Torment: Tides of Numenera. Rozmowy można zatem prowadzić na wiele sposobów, a w trakcie dyskusji istnieje możliwość wykorzystania wielu umiejętności, by osiągnąć zamierzone cele.

Podobnie jak w Wasteland 2 nadzorujemy również Bazę Strażników, ale tym razem pełni ona znacznie większą rolę i stanowi ważny element świata gry. Grając, rekrutujemy kolejne osoby, dzięki czemu zwiększamy możliwości naszego centrum operacyjnego – stanowi ono miejsce do odpoczynku, źródło zasobów, a nawet więzienie dla schwytanych przestępców.

Ważną rolę odgrywają również wybory moralne i kształtowana przez nie reputacja wsród różnorakich frakcji. Podejmowane przez gracza decyzje wpływają na przebieg i zakończenie gry.

Multiplayer

W Wasteland 3 możemy zagrać samotnie albo z drugim graczem. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna, której możemy doświadczyć także w kooperacji z inną osobą. Warto odnotować, że zastosowany w produkcji wariant rozgrywki wieloosobowej pozwala na zabawę nawet pod nieobecność partnera — w tym przypadku jednak musi on liczyć się z konsekwencjami naszych działań.

Kwestie techniczne

Wasteland 3 działa w oparciu o nową wersję silnika Unity, zastosowanego w drugiej części serii. Oprawa graficzna stoi na wysokim poziomie, a kierunek artystyczny nadali jej Christopher i Nic Bischoff, odpowiedzialni wcześniej za ciepło przyjęte Stasis.

Ostatnia modyfikacja 29 kwietnia 2020

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,7 / 10 na podstawie 698 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 290 głosów czytelników.

Wasteland 3 cena w dniu premiery: 249,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Wasteland 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Wasteland 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 52 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 52 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE