Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Stasis (PC)

Stasis PC

Zrealizowana w rzucie izometrycznym przygodówka science-fiction, za której powstanie odpowiada niezależne studio The Brotherhood Games z Południowej Afryki. Akcja gry toczy się w opuszczonym ośrodku badawczym, w którym budzi się bohater gry, John Maracheck.

Przygodowe | science fiction | widok izometryczny | crowdfunding | indie

PC Windows
Okładka Stasis (PC)

producent: The Brotherhood

wydawca: The Brotherhood

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31sierpnia2015

14kwietnia2016

pudełko PL

Stasis to przygodówka ukazana w rzucie izometrycznym i utrzymana w klimatach mrocznego science fiction. Produkcja została przygotowana przez mały zespół z Afryki Południowej.

W Stasis wcielamy sie w Johna Marachecka, który budzi się w swoim pomieszczeniu w ośrodku badawczym. Problem polega na tym, że jego rodzina zniknęła, a w okolicy nie ma żywej duszy. Jedynymi przejawami „życia” okazują się migoczące monitory i pracujące komputery. Bohater musi dowiedzieć się, co stało się w tym miejscu i odszukać swoich bliskich. To łatwe nie będzie, bo laboratorium skrywa wiele tajemnic i niebezpieczeństw.

Na pierwszy rzut oka Stasis jest typową przygodówką: gracz przemierza kolejne lokacje, szuka przedmiotów i rozwiązuje zagadki. Twórcy gry wprowadzili jednak kilka ciekawostek. Przede wszystkim, wydarzenia ukazano w rzucie izometrycznym, który nie jest zbyt często wykorzystywany w gatunku. Po drugie, bohater w wyniku działań gracza może zginąć.

Stasis może poszczycić się naprawdę ładną oprawą wizualną i ciekawym projektem poziomów. Całość utrzymano w wyjątkowo chłodnych tonacjach, aby oddać uczucie osamotnienia głównego bohatera. Podczas gry przygrywa nam też specyficzna, stonowana muzyka, która również buduje klimat odizolowania i pustki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 126 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.1 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 94,90 PLN

Gry podobne do Stasis

Klasyfikacja PEGI Stasis

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Stasis

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Dual Core 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 205/Radeon HD 3400 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows XP(SP3)
  • Zalecane: Dual Core 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 405/ Radeon HD 5400 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8
Recenzja gry Stasis – przygodówki w klimatach pierwszego Obcego
Recenzja gry Stasis – przygodówki w klimatach pierwszego Obcego

Recenzja 10 września 2015, 15:06

Mimo zastosowania rzutu izometrycznego Stasis pod względem mechaniki jest bardzo typowym przedstawicielem swojego gatunku. Za pomocą myszy możemy kierować Johna w wyznaczone miejsca, a jeśli akurat trafiliśmy na interaktywny przedmiot, kazać mu z niego skorzystać. Oprócz tego jesteśmy w stanie zbierać wybrane narzędzia, łączyć je ze sobą bądź używać na znajdujących się tu i ówdzie obiektach. Oczywiście wszystko to wyłącznie w zaplanowanych przez twórców sytuacjach – na każdy problem przypada zawsze tylko jedno rozwiązanie. Co jakiś czas stajemy też przed zagadkami zmuszającymi do skorzystania z jakiegoś stacjonarnego urządzenia, by na przykład przywrócić zasilanie linii tramwajowej czy aktywować pompę odsysającą wodę. Jedynym urozmaiceniem w stosunku do innych przedstawicieli gatunku przygodówek jest to, że w kilku sytuacjach możemy zginąć. Do zgonu potrafi doprowadzić pójście w niewłaściwe miejsce czy użycie nieodpowiedniego przedmiotu na nieodpowiednim obiekcie. Karą za uśmiercenie Johna jest jedynie nieznaczne cofnięcie naszych postępów, natomiast z odkryciem wszystkich tego typu zagrożeń wiąże się zdobycie większości osiągnięć, dla niektórych może to być zatem dodatkowa atrakcja wydłużająca zabawę.