Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka 2Dark (PC)

2Dark

Przygotowany przez Frederica Raynala i francuskie studio Gloomywood nietypowy survival horror z pixel artową oprawą graficzną i klasyczną perspektywą top-down.

Przygodowe | survival horror | horror | top-down | indie | 2.5D | przygodowe gry akcji

Okładka 2Dark (PC)

data premiery gry:

10mar2017

PC PS4 XONE

2Dark na platformie PC, PS4 i XONE jest reprezentantem gatunku survival horror, w którym wydarzenia obserwujemy z perspektywy top-down (z lotu ptaka) w 2.5D, a świat i postacie są zbudowane z voxeli. Mamy tu do czynienia z dziełem Fredericka Raynala – dewelopera odpowiedzialnego za grę Alone in the Dark z 1992 roku – i niezależnego francuskiego studia Gloomywood, powstałego w 2014 roku.

Fabuła

W grze wcielamy się w niejakiego pana Smitha, kryminologa. Przed siedemnastoma laty jego żona została brutalnie zamordowana, a dzieci porwane przez nieznanych sprawców. Mężczyzna po dziś dzień szuka swoich pociech i zabójców ukochanej, tropiąc kolejnych seryjnych morderców, którzy za cel obierają sobie nieletnich.

Mechanika

Gracz wspomaga bohatera w tych działaniach, przeprowadzając go przez kryjówki kolejnych zbrodniarzy. Protagoniście przychodzi przemierzać piwnice i inne mroczne miejsca, pełne pułapek i szaleńców. Po drodze zbieramy rozmaite przedmioty, głównie pomagające nam w unikaniu niebezpieczeństw lub likwidowaniu ich – źródła światła, klucze, paliwo, broń, amunicję etc. Nie brakuje też notatek, wycinków z gazet i innych „znajdziek”, które zbliżają nas do zrozumienia natury porwań i morderstw oraz motywacji kierujących sprawcami.

W rozgrywce najistotniejsze jest jednak nie tyle rozprawianie się z krwiożerczymi psychopatami, co ratowanie niedoszłych ofiar ich obłędu. W różnych zakamarkach lokacji znajdujemy dzieci czekające na ratunek. Gdy tylko odnajdujemy takowe niewiniątko, dołącza ono do nas – stopniowo prowadzi to do wytworzenia się długiego żywego ogonka za Smithem. Latoroślami kierujemy, operując dwiema komendami („Ciii!” i „Chodźcie!”), ale sprawowanie nad nimi opieki nie jest proste. Każde dziecko otrzymało własny model zachowania – kilkulatki bywają nadmiernie gadatliwe, bojaźliwe, harde, nieskore do współpracy etc. Szczególnie hałasowanie może okazać się niebezpieczne, gdyż przeciwnicy są obdarzeni nie tylko wzrokiem, ale także słuchem. Aby ułatwić graczom orientację, zdecydowano się zwizualizować fale dźwiękowe poprzez wyświetlanie koncentrycznych niebieskich kręgów wokół źródeł odgłosów.

Pomiędzy etapami rozgrywanymi w kryjówkach złoczyńców trafiamy do biura bohatera. Wchodząc w interakcje ze znajdującymi się tam obiektami codziennego użytku oraz łącząc ze sobą dowody w śledztwie, trafiamy na tropy kolejnych morderców i ich miejsc pobytu. Obok odkrywania tajemnicy stojącej za porwaniami i morderstwami, drugim celem rozgrywki jest walka o jak najlepszy wynik punktowy. Premii możemy oczekiwać za odnajdywanie jak największej liczby dzieci i wyprowadzanie ich z poziomu bez szwanku (to ostatnie dotyczy także samego protagonisty).

Kwestie techniczne

Jak wspomniano, w oprawie graficznej 2Dark na PC, PS4 i XONE zastosowano voxele, co nadaje grze stylistykę retro. Niemniej, twórcy nie poskąpili swojemu dziełu także nowszych zdobyczy technologicznych, z dynamicznym oświetleniem na czele.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI 2Dark

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe 2Dark

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i3-4130 3.2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 750/Radeon R7 260X lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-530 2.93 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GT 9800/Radeon HD 4870 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7

Wieści ze świata (Ubisoft, 2Dark / Denuvo, Terraria, Strażnicy Galaktyki vol. 2) 20/4/2017
Wieści ze świata (Ubisoft, 2Dark / Denuvo, Terraria, Strażnicy Galaktyki vol. 2) 20/4/2017

wiadomość20 kwietnia 2017

Dziś piszemy o dwóch nowych studiach Ubisoftu (w Berlinie i Bordeaux), usunięciu zabezpieczenia Denuvo z gry 2Dark, patchu 1.3.5 do gry Terraria w wersji PC oraz o ścieżce dźwiękowej filmu Strażnicy Galaktyki vol. 2. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (For Honor, LawBreakers, Splatoon 2, 2Dark) 15/3/2017
Wieści ze świata (For Honor, LawBreakers, Splatoon 2, 2Dark) 15/3/2017

wiadomość15 marca 2017

Dziś piszemy o walce Ubisoftu z „farmingiem AFK” w For Honor, testach gier LawBreakers (jutrzejsza zamknięta beta) i Splatoon 2 (Global Testfire w przyszłym tygodniu) oraz o aferze wokół premiery niezależnego horroru 2Dark, który miał być „DRM-free”, lecz za sprawą wydawcy (Bigben Interactive) wyszedł z Denuvo. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

2Dark - voxelowy survival horror od twórcy Alone in the Dark
2Dark - voxelowy survival horror od twórcy Alone in the Dark

wiadomość20 października 2014

Frederick Raynal, twórca kultowego Alone in the Dark z 1992 roku, razem z niezależnym studiem Gloomywood kreuje nową grę, zatytułowaną 2Dark – voxelowy survival horror o seryjnych mordercach porywających dzieci. Tytuł walczy o fundusze w crowdfundingowym serwisie Ulule. Jeśli mu się powiedzie, zadebiutuje w drugiej połowie 2015 roku na PC.

PC
PS4
XONE