Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSX
Okładka Steelrising (PC)
OkładkaSteelrising (PC)

Steelrising

Steelrising to RPG akcji opracowane przez studio Spiders, odpowiedzialne m.in. za The Technomancer i GreedFall. Produkcja osadzona została w alternatywnej wersji Paryża w czasach rewolucji francuskiej. Gracz wciela się w automaton o imieniu Aegis służący Marii Antoninie.

RPG | TPP | roboty | alternatywna historia | RPG akcji | XVIII wiek | soulslike

Steelrising Premiera

8wrz2022

PC PS5 XSX

Steelrising to RPG akcji typu soulslike osadzone w alternatywnej wersji naszego świata. Tytuł opracowany został przez francuskie studio Spiders, posiadające w swoim portfolio takie pozycje jak The Technomancer i GreedFall. Wydaniem gry zajęła się firma Nacon.

Fabuła

Akcja przedstawiona w Steelrising ma miejsce w alternatywnej wersji Paryża u progu rewolucji. W tej rzeczywistości znajdujący się u kresu wytrzymałości lud Paryża jest terroryzowany przez zastępy automatonów podlegających rozkazom paranoicznego króla Ludwika XVI. Gracz wciela się w żeński automaton o imieniu Aegis, wysłaną przez królową Marię Antoninę z misją odnalezienia konstruktora mechanicznej armii i powstrzymania jej raz na zawsze.

Mechanika

W odróżnieniu od wcześniejszych gier studia Spiders, Steelrising główny nacisk kładzie na eksplorację i walkę, która jest teraz znacznie bardziej dynamiczna i wykazuje wiele cech typowych dla soulslike’ów, takich jak wysoki poziom trudności, konieczność uważnego dysponowania paskiem wytrzymałości czy utrata zebranych punktów doświadczenia - zwanych tu animą - w chwili śmierci (oczywiście mamy jedną szansę, by je odzyskać, nim przepadną na zawsze). Do dyspozycji mamy wiele rodzajów broni – od młota, muszkietu i zestawu miecz + rapier po bardziej egzotyczne, jak bojowy wachlarz, łańcuch czy pałki zadające obrażenia od elektryczności. W czasie starć z przeciwnikami możemy mieć aktywne dwie bronie i błyskawicznie przełączać między nimi; każda z nich ma także unikatową zdolność specjalną, potężną, lecz zużywającą tzw. alchemiczne kapsułki, których mamy ograniczoną liczbę.

Klasycznie dla tego podgatunku, w oszczędnie rozmieszczonych po lokacjach punktach zapisu możemy zregenerować zdrowie oraz przeznaczyć zgromadzone punkty animy na zwiększenie statystyk naszej postaci, ulepszanie jej broni lub zakup granatów, mikstur i innych przedmiotów przydatnych w walce. Tradycyjne, spowoduje to jednak powrót pokonanych uprzednio wrogów. W toku rozgrywki otrzymujemy też dostęp do linki z kotwiczką, ułatwiającej manewrowanie wokół przeciwników i przemieszczanie się po lokacjach, które są znacznie bardziej wertykalne niż w poprzednich grach studia. Ulice Paryża pełne są zaułków, sekretnych przejść i skrótów, które po odblokowaniu znacznie ułatwiają eksplorację; warto zaznaczyć, że nie mamy tu tradycyjnej mapy, jedynie kompas, który możemy włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie i zdać się wyłącznie na własną pamięć.

Do tych klasycznych soulslike’owych elementów Steelrising dodaje własne pomysły. Jednym z nich jest mechanika „rapid cooling”, pozwalająca błyskawicznie odzyskać cały pasek wytrzymałości jeśli w odpowiednim momencie wciśniemy wskazany przycisk; sprawi to jednak, że Aegis otrzyma obrażenia od chłodu lub nawet na moment zupełnie zamarznie.

Tryb asysty

Drugą nowinką obecną w Steelrising jest Tryb Asysty – narzędzie pozwalające dostosować poziom trudności. Nie jest to jednak typowy „poziom łatwy”; tryb asysty daje nam możliwość modyfikowania poszczególnych elementów rozgrywki by zniwelować te szczególnie dla nas uciążliwe. Można np. zmniejszyć procentowo otrzymywane obrażenia, przyspieszyć regenerację wytrzymałości czy sprawić, że nie tracimy po śmierci zebranych punktów animy. Co ważne, tryb asysty możemy aktywować i dezaktywować w dowolnym momencie, jednak jego włączenie sprawi, że część trofeów związanych z poziomem trudności nie będzie mogła zostać odblokowana.

Ostatnia modyfikacja 8 września 2022

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3,4 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,3 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Steelrising cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Steelrising

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Steelrising Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce RTX 2060
 • 67 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2070 Super
 • 67 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX