Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS4XONE
Okładka Rugby 18 (PC)

Rugby 18

Gra przeznaczona dla fanów rugby. Deweloperzy ze studia EKO Software udostępnili wszystkie najważniejsze drużyny i reprezentacje narodowe, którymi rozgrywamy spotkania, korzystając z mnóstwa możliwości związanych z atakowaniem, bronieniem, przejmowaniem piłki i kopaniem jej.

Sportowe | rugby | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Rugby 18 (PC)

data premiery gry:

27paź2017

PC PS4 XONE

Studio EKO Software zasłynęło w świecie gier wideo survivalową produkcją zatytułowaną How to Survive. Firma ma jednak na swoim koncie kilka innych pozycji, w tym Handball 17. Kolejnym podejściem dewelopera do sportowej tematyki jest Rugby 18 na platformę PC, PS4 i XONE. Tytuł został wypuszczony przez Bigben Interactive – francuskiego wydawcę takich serii jak WRC: FIA World Rally Championship i Hunter's Trophy.

Mechanika

Rugby 18 to zręcznościowa gra sportowa z elementami symulacji. Podczas rozgrywki bierzemy udział w meczach rugby, w których głównym celem jest zdobywanie punktów poprzez posyłanie piłki do bramki w kształcie litery H lub przez przyłożenia. W trakcie zmagań mamy do dyspozycji szereg możliwości. Posiadając piłkę, możemy z nią dowolnie biegać, unikając ataków przeciwników. Należy jednak pamiętać, że każdy z zawodników ograniczany jest przez kondycję ukazywaną jako specjalny pasek, malejący w trakcie poruszania się. Gdy się zużyje, zawodnik jest zmęczony, a co za tym idzie nie biega już tak szybko i staje się łatwym celem. Rugby jest jednak grą zespołową, więc podczas spotkania można i trzeba współpracować z pozostałymi zawodnikami, podając do nich piłkę. W ten sposób wypracowujemy dogodną pozycję do sprintu w stronę bramki, ale musimy uważać, by nie rzucić piłki w miejsce oblegane przez graczy przeciwnej drużyny. Dodatkowo im dalszy rzut, tym większa szansa, że będzie niecelny.

Atakowanie to nie wszystko. Równie ważna jest obrona, która również daje sporo możliwości. Nadbiegających zawodników można powstrzymać, rzucając się na nich. Ma to jednak swoje konsekwencje, gdyż źle wymierzony ruch sprawi, że przeciwnik wyślizgnie nam się z rąk, a nawet możemy doznać kontuzji, nie wspominając o tym, że wstanie i dobiegnięcie do kolegów zajmie nam kilka cennych sekund. Gdy piłka toczy się po boisku, możemy spróbować różnych zagrań – da się ją np. podnieść w biegu, rozpoczynając kontratak. W niektórych przypadkach lepiej jest jednak ją wykopać albo rzucić się i zasłonić ją swoim ciałem.

Sztuczna inteligencja została opracowana w ten sposób, by zawodnicy grający w naszej drużynie zajmowali odpowiednie pozycje w ataku i w obronie. Gracze kontrolowani przez SI starają się więc wychodzić na dogodne pozycje, a także pomagać w obronie, biegnąc i rzucając się na przeciwników itd.

Wśród dostępnych drużyn pojawiły się wszystkie najważniejsze kluby i reprezentacje narodowe, w tym ekipy z francuskich lig Top 14 i Pro D2 czy reprezentacja Nowej Zelandii w rugby union mężczyzn, czyli słynne All Blacks. Dodatkowo w trybie My Squad można stworzyć ekipę marzeń, wybierając zawodników ze wszystkich dostępnych zespołów.

Tryby gry

Rugby 18 w wersji na platformę PC, PS4 i XONE przeznaczone jest zarówno dla samotników, jak i fanów multiplayera. Bawić można się w pojedynkę, z drugą osobą na tym samym urządzeniu lub toczyć pojedynki w sieciowym multiplayerze.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Rugby 18 jest przyzwoitej jakości, aczkolwiek tytuł nie może stawać w szranki z grami sportowymi takich firm jak Electronic Arts czy 2K Games. Zawodnicy są do siebie dość podobni i poruszają się praktycznie tak samo. Udźwiękowienie zostało nieco lepiej zrealizowane i pozwala poczuć atmosferę prawdziwych zmagań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran    

Gry podobne do Rugby 18

Klasyfikacja PEGI Rugby 18

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Rugby 18

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.6 GHz/AMD Phenom II X3 2.6 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.6 GHz/AMD FX 8150 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 780/Radeon R9 290 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE