Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneSwitchPC
Okładka Dead in Vinland (Switch)
OkładkaDead in Vinland (Switch)

Dead in Vinland

Turowa strategia z survivalowymi mechanikami. Gracz kontroluje grupę wikingów, którzy próbują przeżyć na niegościnnej wyspie. Musi dbać o zaspokajanie ich potrzeb, budować relacje między nimi oraz rekrutować nowych członków społeczności.

Strategiczne | turowe | elementy RPG | survival | indie | wikingowie | Xbox Game Pass | EA Play

Dead in Vinland Premiera

12kwi2018

PC

11lip2019

Switch

Dead In Vinland to survivalowa strategia z elementami RPG. Jest to swoista kontynuacja Dead In Bermuda z 2015 roku; obie produkcje opracowało francuskie studio CCCP.

Fabuła

Gra opowiada historię wikinga imieniem Eirik, który wraz z rodziną zostaje wypędzony z wioski. Podczas ucieczki ich statek wpada w sam środek sztormu i rozbija się na nieznanej wyspie. Okazuje się ona niegościnnym i niebezpiecznym miejscem, gdzie każdy dzień wypełniony jest walką o przetrwanie.

Podczas zabawy szybko odkrywamy, że nasz nowy dom zamieszkują inni ludzie, którzy mogą służyć pomocą lub okazać się naszymi wrogami. Poza czysto survivalową rozgrywką na odkrycie czeka także główny wątek fabularny obracający się wokół sekretów wyspy.

Mechanika

Dead In Vinland to turowa strategia, w której zarządzamy grupą postaci. Każda posiada unikalną osobowość i umiejętności. Początkowo podlega nam tylko garstka bohaterów, ale potem dołączają kolejni, rekrutujący się z osób żyjących na wyspie. Między nimi z czasem zaczynają się tworzyć różnorodne relacje, zarówno pozytywne (w tym romanse), jak i negatywne, a gracz musi cały czas dbać o utrzymanie jedności wśród podopiecznych.

Dead In Vinland ma rozbudowane mechaniki survivalowe. Gracz musi gromadzić surowce, żywność i wodę, walczyć z siłami natury, chorobami i ranami, jak również dbać o stan psychiczny członków grupy. Każda postać opisana jest przez charakterystyki punktowe, które możemy rozwijać. Istotną rolę odgrywa także rozbudowa obozowiska o nowe stanowiska, zapewniające dostęp do dodatkowych opcji i mechanik. Nie zabrakło również systemu craftingu.

Rozgrywka jest mocno nieliniowa, jako że jej przebieg kształtują nasze poczynania oraz decyzje moralne. Do tego na przejście czeka 70 misji, które mogą się zakończyć na wiele różnych sposobów. Wyspa składa się z 150 lokacji, pełnych przygód, zagrożeń i cennych przedmiotów. Natura nie jest jedynym zagrożeniem, jakie czyha na graczy. Wyspę zamieszkuje również banda wikinga znanego jako Björn Headcleaver. Gracze mogą przyrzec mu posłuszeństwo i regularnie płacić trybut, lub też spróbować mu się przeciwstawić. W przypadku tej drugiej opcji nie obędzie się bez walk, które mają postać turowych bitew między dwiema trzyosobowymi grupami wojowników.

Kwestie techniczne

Gra oferuje miłą dla oka dwuwymiarową oprawę graficzną, utrzymaną w komiksowej stylistyce.

Ostatnia modyfikacja 25 stycznia 2019

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 0,5 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Dead in Vinland

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Dead in Vinland Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • AMD Athlon II X4 640 3.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 SP1
PC
Switch