Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Take 2 Interactive

Firma producent wydawca

Koncern Take-Two Interactive jest jednym z wiodących producentów i wydawców gier w Stanach Zjednoczonych. Firma założona została w 1993 roku przez Ryana Branta. Do Take-Two Interactive należą m.in. studia Rockstar Games oraz Firaxis. Działalnością wydawniczą koncernu zajmują się głównie dwa podmioty – 2K Games i 2K Sports, odpowiedzialne m.in. za takie serie, jak Grand Theft Auto, BioShock, Sid Meier's Civilization, NBA 2K i NHL 2K. Firma ma swoją siedzibę w Nowym Jorku.

Historia firmy Take 2 Interactive

Take 2 Interactive zostało założone w 1993 roku przez Ryana Branta. Pierwszą grą w wydawniczym portfolio firmy było Star Crusader, które zostało również wyprodukowane przez Take-Two. Jednym z najbardziej przełomowych punktów w historii Take 2 Interactive było wykupienie studia BMG Games w 1998 roku, które później przemianowane zostało na Rockstar Games, do dzisiaj wydające kultową serię Grand Theft Auto. W 2004 roku firma nabyła prawa do serii Civilization.

2005 rok był dla Take 2 Interactive rokiem rozwoju, gdyż firma przejęła kilka studiów deweloperskich, m.in. Visual Concepts, Kush Games, Firaxis i Irrational Games, a także założyła dwie filie wydawnicze – 2K Games oraz 2K Sports.

W 2008 koncern Electronic Arts podejmował próby przejęcia Take 2 Interactive, lecz ostatecznie skończyły się one fiaskiem.

W tej chwili Take 2 Interactive podległe są 2K games (wraz z 2K Sports) oraz Rockstar Games. W sumie oba podmioty składają się z 16 studiów deweloperskich na całym świecie.

wydawane serie gier:


Plany wydawnicze na przyszłość

Bully Bullworth Academy: Canis Canem Editbrak danych

Współpracujący z Take 2 Interactive producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Take 2 Interactive


Rockstar Games

Telltale Games