Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360
Okładka Prey (2006) (PC)

Prey (2006)

Utrzymana w realiach science fiction strzelanina FPP, nad którą prace zapoczątkowało jeszcze w połowie lat 90. ubiegłego wieku legendarne studio 3D Realms, a ukończyła je ekipa Human Head Studios.

Akcji | FPP | FPS | strzelanki

Okładka Prey (2006) (PC)

data premiery gry:

11lip2006

PC X360

Prey to gra akcji zrealizowana w konwencji strzelaniny z perspektywy pierwszej osoby, której głównym bohaterem jest Indianin Tommy, uprowadzony wraz ze swoją dziewczyną i dziadkiem przez obcych. Obudziwszy się na pokładzie olbrzymiego statku kosmicznego, nasz śmiałek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zniszczyć najeźdźców. Kładąc pokotem żołnierzy przeciwnika, odkrywa on kolejne elementy ponurej historii, z której wynika, że obca rasa Trocara jest odpowiedzialna za stworzenie życia na Ziemi. Fabuła programu luźno nawiązuje do powieści Larry’ego Nivena, zatytułowanej Ringworld.

Branża elektronicznej rozrywki usłyszała po raz pierwszy o Prey w 1995 roku, kiedy to studio Apogee (późniejszy 3D Realms) ukończywszy strzelaninę Rise of the Triad, postanowiła wziąć się za kolejny produkt. Projektem dowodził Tom Hall, jeden z byłych pracowników firmy id Software, która z kolei w tamtym czasie opracowywała pierwszą odsłonę Quake’a. Mimo zastosowania nowatorskiego silnika 3D i kilkukrotnym podejściu programistów do projektu, nie udało się ostatecznie sfinalizować powstania programu. Prace ostatecznie zarzucono w marcu 2000 roku, by po pięciu latach, 15 kwietnia 2005 roku ogłosić je ponownie. Nowym projektem zajęła się firma Human Head Studio.

Prey stawia zarówno na wartką akcję, jak i specyficzną atmosferę. Tę ostatnią podkreśla olbrzymi statek kosmiczny, tak naprawdę będący organicznym tworem. Tkanki łączą się z charakterystyczną dla świata przyszłości technologią, co sprawia jedyne w swoim rodzaju wrażenie i wprowadza do zmagań dużą różnorodność. Również w kwestii projektu przeciwników, artyści z Human Head Studio popuścili wodze fantazji, tworząc przerażające istoty, nierzadko będące hybrydą kilku odmiennych organizmów.

Chociaż rozgrywka w Prey zorientowana jest głównie na tryb dla jednego gracza, program oferuje również tryb multiplayer. Za oszałamiającą oprawę wizualną odpowiada silnik użyty w Doom 3, który oferuje wszystkie bogactwa nowoczesnych efektów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD / 3 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1848 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 66 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Gry podobne do Prey (2006)

Klasyfikacja PEGI Prey (2006)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Prey (2006)

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 5800 lub lepsza)
  • 2.2 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Prey - recenzja gry
Prey - recenzja gry

Recenzja 27 lipca 2006, 10:46

Uzyskanie kontroli nad duchem ma też inne, niebagatelne dla dalszej rozgrywki znaczenie. Od tego momentu Tommy nie może zginąć, co bardzo ułatwia zmagania. Po stracie sił witalnych, Indianin przenosi się do mistycznego świata, gdzie rozpoczyna się polowanie na latające stworki. Przez kilkanaście sekund możesz strzelać z łuku do celów i w ten sposób odzyskać utraconą energię. Chwilę później ponownie lądujesz na statku kosmicznym, gdzie walka z agresorami jest kontynuowana. Pomysł ten jest moim zdaniem chybiony, ale więcej na ten temat przeczytacie przy okazji omawiania wad programu.

PC
X360