Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Ripper (PC)
OkładkaRipper (PC)

Ripper PC

Przygodówka typu point-and-click przygotowana w formie interaktywnego filmu. Wcielamy się w rolę reportera na tropie seryjnego mordercy kobiet zwanego Rozpruwaczem. Eksplorujemy mroczny, cyberpunkowy Nowy Jork rozmawiając z napotkanymi osobami i rozwiązując łamigłówki.

Przygodowe | cyberpunk | detektywistyczne | full motion video

PolecaneKolekcja gier
Obserwuj grę
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ripper Premiera PC

29lutego1996

producent: Take 2 Interactive wydawca: Take 2 Interactive

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Ripper to klasyczna przygodówka FMV, czyli innymi słowy interaktywny film przywodzący na myśl takie tytuły jak Phantasmagoria, Tex Murphy czy Black Dahlia. Akcję obserwujemy z oczu głównego bohatera i poruszamy się między ściśle wyznaczonymi punktami. Rozglądając się na boki szukamy przedmiotów, z którymi możemy wejść w interakcję oraz prowadzimy rozmowy z innymi bohaterami granymi przez prawdziwych aktorów.

Akcja gry Ripper toczy się w Nowym Jorku w 2040 roku. Ogromna metropolia jest świadkiem serii brutalnych morderstw młodych kobiet. Ze względu na charakter dokonywanych zbrodni psychopata otrzymuje przydomek Rozpruwacz, co stanowi nawiązanie do legendy o Kubie Rozpruwaczu. Wcielamy się w rolę Jake’a Quinlana pracującego jako reporter dla gazety Virtual Herald, która otrzymuje wiadomości od mordercy ze szczegółowym opisem tortur. W związku z tym główny bohater postanawia wspólnie z policyjnym detektywem Vincentem Magnottą odkryć prawdziwą tożsamość kryminalisty i pokrzyżować mu szyki.

Co ciekawe, każdy z czterech wyznaczonych w trakcie dochodzenia podejrzanych może okazać się Rozpruwaczem. W ten sposób twórcy chcieli zachęcić graczy do przechodzenia gry po raz kolejny, aby zobaczyli jak inaczej mogła potoczyć się przedstawiona historia. Większość czasu w trakcie rozgrywki spędzamy na oglądaniu przerywników filmowych, a także rozwiązywaniu łamigłówek logicznych. Te ostatnie są bardzo zróżnicowane i obejmują m.in. układanie porozrzucanych fragmentów przedmiotów, przeprowadzanie kulki przez labirynt itp. Czasami bierzemy również udział w futurystycznej strzelance FPP rodem z automatów.

Oprawa graficzna gry Ripper trzyma poziom innych produkcji FMV z połowy lat dziewięćdziesiątych. Dzięki wykorzystaniu pojemności sześciu płyt CD udało się zmieścić trzy godziny nagrań z prawdziwymi aktorami. W obsadzie znaleźli się między innymi Christopher Walken, Karen Allen oraz John Rhys-Davies. Główny motyw muzyczny stanowi utwór (Don't Fear) The Reaper zespołu Blue Öyster Cult.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 6 CD

Wymagania wiekowe Ripper: 18+