Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSPX360XBOXWiiWPiOS
Okładka Sid Meier's Pirates! (2004) (PC)

Sid Meier's Pirates! (2004)

Sid Meier's Pirates!

Sid Meier's Pirates! to nowa, przygotowana z myślą o wymaganiach graczy w XXI wieku, wersja hitu z lat 80-tych ubiegłego stulecia o tym samym tytule.

Przygodowe | piraci | elementy RPG | statki | przygodowe gry akcji

Okładka Sid Meier's Pirates! (2004) (PC)

data premiery gry:

22lis2004

PC

11lip2005

XBOX

22sty2007

PSP

11lut2008

X360

28wrz2010

Wii

20lip2011

iOS

11kwi2012

WP

Sid Meier's Pirates! to nowa, przygotowana z myślą o wymaganiach graczy w XXI wieku, wersja hitu z lat 80-tych ubiegłego stulecia o tym samym tytule. Podobnie jak pierwowzór z dawnych lat, jest to mieszanka elementów zręcznościowych, przygodowych i cRPG osadzona w czasach gdy wszelakiej maści piraci królowali na Karaibach. Gracz ma niepowtarzalną okazję stać jednym z owych zawadiaków i swymi czynami na stale wpisać się w karty historii. Tak samo jak w pierwszych Piratach, tak i w nowożytnej wersji autorzy (notabene w tym i sam Sid Meier) zafundowali nam rozgrywkę otwartą, niemal bez ograniczeń (gra kończy się, gdy zechcemy po prostu odejść na emeryturę). Możemy żeglować posiadanym okrętem, bądź flotą, w dowolnym, wybranym przez siebie kierunku, plądrować miasta, zatapiać napotkane konwoje handlowe, czy nawet oferować swe usługi ówczesnym potęgom kolonialnym: Anglii, Francji, Holandii czy Hiszpanii. Sid Meier's Pirates! zasadniczo składa się z kilku mini-gier, które czynią ją wyjątkową na tle, co by nie mówić niezbyt licznej konkurencji (temat piractwa morskiego, o dziwo nie jest zbyt ostro eksploatowany przez twórców gier). Mowa tu o:

  • sterowaniu swym okrętem, bądź też flotą, unikaniu sztormów, wymykaniu się wrogim okrętom wojennym, itp.,
  • zatrzymywaniu się w portach, gdzie uzupełniamy zapasy, rekrutujemy załogę, naprawiamy okręty, sprzedajemy łupy, wysłuchujemy lokalnych plotek, czy bierzemy misje do wykonania (wszystko załatwiamy dzięki specjalnemu menu),
  • odwiedzaniu wpływowych gubernatorów i podnoszeniu swego statusu społecznego w odniesieniu do konkretnej monarchii,
  • toczeniu zaciekłych batalii morskich, tj. manewrowaniu okrętem, ostrzeliwaniu wrogich statków z dział, abordażu, itp.,
  • walce wręcz na szpady na pokładach okrętów lub na lądzie (wiele ruchów specjalnych),
  • wydostawaniu się z więzień, unikaniu strażników czy przemykaniu przez labirynty portowych uliczek (do więzienna trafiamy np. po tym jak przegramy bitwę morską),
  • poszukiwaniu legendarnych, zakopanych w nieznanych nikomu miejscach, skarbów (zbieranie kawałków starych map),
  • dowodzeniu oddziałami piratów w atakach na porty i miasta (uproszczony interfejs typowy dla RTS-ów),
  • ...i w końcu na adorowaniu i rozkochiwaniu w sobie córek gubernatorów (m.in. czyny bohaterskie, zaloty, tańce).

Jak widać z powyższego opisu zasadniczo mamy tu do czynienia z niemal tą samą grą, co blisko 20 lat temu, rzecz jasna nieco bardziej rozbudowaną i dopracowaną. Największą zmianą jest zaś nowy engine graficzny, jak przystało na obecne czasy, trójwymiarowy. Oprawa wizualna jest bardzo estetyczna i przyjemna dla oka, wszystko zaś zostało zrealizowane na XVII-XVIII modłę, aczkolwiek w charakterystycznym stylu, można powiedzieć, nieco kreskówkowym. Mamy więc autentycznie wyglądające statki, czy ludzi ubranych w ubrania w stylu z tamtych czasów.

W grze pojawiają się również specjalne przedmioty, jak lepsza szabla czy też barometr, dzięki którym wzrastają nasze umiejętności walki czy żeglowania w trudnych warunkach. Spotykamy też wyspecjalizowanych członków załogi, przez co wzrasta skuteczność ostrzału (w przypadku artylerzystów) oraz innych parametrów wpływających na możliwości okrętu.

Starzy wyjadacze, pamiętają zapewne jeszcze jeden, bardzo charakterystyczny aspekt dawnych Piratów. Mowa tu o zaginionych członkach rodziny, których poszukujemy przez całą swą przygodę oraz o niegodziwym i okrutnym piracie, jaki odpowiada za śmierć naszych rodziców. Oczywiście nie mogło tego zabraknąć w nowej edycji gry i jak najbardziej, jest to też jej istotnym elementem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 5295 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Gry podobne do Sid Meier's Pirates! (2004)

Klasyfikacja PEGI Sid Meier's Pirates! (2004)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sid Meier's Pirates!

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 1 GHz, 256 MB RAM, karta grafiki 64 MB, 1.2 GB HDD

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

Wykorzystuje: Xbox Live

PlayStation Portable

PlayStation Portable

Wykorzystuje: karta pamięci 32 MB

Nintendo Wii

Nintendo Wii

Wykorzystuje: WiiWare

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

Wykorzystuje: Xbox Live

Sid Meier's Pirates! - recenzja gry
Sid Meier's Pirates! - recenzja gry

Recenzja 8 maja 2007, 14:46

Płynąc do Tortugi wciąż rozmyślałem o bliskich. Nie dawało mi to spokoju, zakotwiczyłem zatem w St. Martin (największy holenderski port), by popytać miejscowych, czy nie wiedzą czegoś na temat mojej zaginionej przed laty rodziny. Miałem ogromne szczęście, bowiem barman w rzeczy samej miał dla mnie niezwykle cenne informacje. Okazało się, że za uprowadzenie siostry odpowiada Baron Raymondo. Dowiedziałem się także, iż bandzior ten dysponuje wielgachnym galeonem wojennym. Zważywszy na to, że miałem wtedy niewielką łajbę, musiałem odłożyć swoje plany na kolejne miesiące, jak sądziłem, a nawet, jak się potem okazało, na następne lata.

PC
XBOX
PSP
Wii
iOS
WP
X360