Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXBOX
Okładka Shattered Union (PC)
OkładkaShattered Union (PC)

Shattered Union

Pierwsza gra strategiczna zespołu PopTop Software wykorzystująca turowy system rozgrywki. Dotychczas developerzy z tego studia zasłynęli w świecie dzięki opracowaniu drugiej i trzeciej części serii Railroad Tycoon, a także obu części cyklu Tropico.

Strategiczne | turowe

Shattered Union Premiera

17paź2005

PC XBOX

Pierwsza gra strategiczna zespołu PopTop Software wykorzystująca turowy system rozgrywki. Dotychczas developerzy z tego studia zasłynęli w świecie dzięki opracowaniu drugiej i trzeciej części serii Railroad Tycoon, a także obu części cyklu Tropico. Akcja tej produkcji rozgrywa się w czasach współczesnych, a umiejscowiona została na terenie Stanów Zjednoczonych, które po raz drugi w historii podzieliła wojna domowa. Użytkownik stając po stronie jednej z walczących stron musi doprowadzić do zjednoczenia państwa.

Łącznie w konflikcie bierze udział siedem frakcji: Nowa Republika Teksasu, Arcadia (obszar północno-zachodniego Pacyfiku), Wielka Kalifornia, Heartland (środkowy zachód i stany wielkich równin), Dixieland, Unia Jankesów oraz Europejskie Siły Ekspedycyjne. Gracz jako głównodowodzący prowadzi swoje siły przez obszar całych Stanów Zjednoczonych, wybiera cele ataków i środki zagłady jakie użyje w walce. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zbombardować i zrównać z ziemią Chicago, przejść Góry Skaliste i zaatakować Kalifornię, zdobyć fabryki czołgów znajdujące się w Ohio, czy zamknąć w kleszczach oblężenia Nowy Jork. Kampania ma przebieg nielinearny, tzn. na jej postęp bezpośredni wpływ mają decyzje podjęte przez gracza.

Do dyspozycji użytkowników oddano bogaty asortyment nowoczesnego uzbrojenia. Mowa tu zarówno o sprzęcie amerykańskim jak czołgi M1 Abrams, śmigłowce Apache czy sławetne, niewykrywalne myśliwce, ale i pochodzącym z innych krajów, np. o rosyjskich MIG-ach i czołgach T-95.

Cała gra została zrealizowana przy użyciu ładnej, trójwymiarowej grafiki, co ma tu duże znaczenie, ponieważ, pomimo tego, iż rozkazy wydajemy w turach, to przebieg akcji obserwujemy w czasie rzeczywistym. Widzimy zatem (z lotu ptaka) płynnie poruszające się modele pojazdów, liczne efektowne eksplozje oraz płonące miasta i lasy. Autorzy postarali się również o w pełni interaktywne otoczenie – co oznacza tyle, że zniszczyć możemy dosłownie wszystko, budynki, mosty etc.

Zarówno w wersji na PC jak i na konsolę Xbox, Shattered Union pozwala na rozgrywkę wieloosobową offline (na jednej maszynie) i Online (Internet/LAN).

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 6,7 / 10 na podstawie 67 głosów czytelników.

Shattered Union cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Shattered Union

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Shattered Union Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.8 GHz
  • 256MB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 3 lub lepsza)
Microsoft Xbox

Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
XBOX