Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCANDXBOXiOS
Okładka Jade Empire: Special Edition (PC)
OkładkaJade Empire: Special Edition (PC)

Jade Empire: Edycja Specjalna

Jade Empire: Special Edition | Jade Empire

Wyprodukowana przez twórców serii Baldur’s Gate i Neverwinter Nights gra RPG z silnymi motywami wschodnich sztuk walki.

RPG | TPP | fantasy | beat 'em up | RPG akcji | Game Pass | EA Play | romanse

Jade Empire: Edycja Specjalna Premiera

12kwi2005

XBOX

27lut2007

PC

6paź2016

iOS

15lis2016

AND

Jade Empire to łączące klimaty orientalne ze światem fantasy, trzecioosobowe RPG akcji na platformę PC, iOS itd.. Za powstanie gry odpowiadają deweloperzy ze słynnego studia BioWare – twórcy takich gier jak saga Baldur’s Gate, Neverwinter Nights czy Star Wars: Knights of the Old Republic. Tytuł zadebiutował wiosną 2005 roku na konsolach firmy Microsoft, a dwa lata później w nieco rozszerzonej wersji został przeniesiony na popularne pecety. Po blisko dekadzie od swojej premiery Jade Empire: Edycja Specjalna doczekała się również konwersji na urządzenia mobilne.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w krainie przypominającej starożytne Chiny, lecz wzbogaconej silnymi elementami fantasy, dzięki czemu magia i mityczne stworzenia są tutaj na porządku dziennym. Podczas zabawy wcielamy się w postać jednego z adeptów szkoły sztuk walki, prowadzonej przez legendarnego Mistrza Li w niewielkiej wiosce Dwie Rzeki. Tam pod nadzorem Mistrza musi on (lub ona) dokonać wyboru własnego stylu walki, a następnie przejść intensywny trening ciała i ducha, aby rozwinąć go do perfekcji. Niedługo po tym, jak protagonista kończy szkolenie, wioska zostaje zaatakowana przez nieznanych sprawców, a sam Mistrz Li – porwany. Jak łatwo się domyśleć, odnalezienie i uratowanie mentora stanowi jedynie wstęp do większej przygody.

Mechanika

Pod względem systemu rozgrywki, wydany na platformie PC, iOS itd. Jade Empire łączy klasyczne RPG z mechanikami zaczerpniętymi z innych gatunków. Przystępując do zabawy, wybieramy jedną z kilku gotowych postaci, różniących się wyglądem i umiejętnościami – szybkością, siłą oraz stylem walki. Podążając za głównym wątkiem fabularnym przemierzamy świat i wykonujemy szereg zróżnicowanych zadań głównych i pobocznych, wymagających np. odnalezienia potężnego artefaktu czy pokonania wyjątkowo silnego przeciwnika, zagrażającego mieszkańcom okolicznych wiosek. W miarę rozwoju akcji, kontrolowana postać rozwija się i nabywa coraz to nowsze umiejętności, dzięki czemu jest zdolna stawiać czoła trudniejszym wyzwaniom. Nie bez znaczenia dla przebiegu akcji jest także sposób prowadzenia dialogów, w którym często musimy wybierać pomiędzy ścieżką altruizmu i egoizmu.

Pod względem modelu walki Jade Empire dość wyraźnie odbiega od wczesnych dokonań studia BioWare, zbliżając się raczej do rozwiązań znanych ze Star Wars: Knights of the Old Republic. Mocno zręcznościowe starcia toczone są tu bowiem w czasie rzeczywistym, a każdy ze stylów oferuje nieco inne uderzenia, bloki oraz ciosy specjalne. Podczas potyczek z przeciwnikami protagonista może łączyć ataki w rozbudowane kombinacje, wspomagać się bronią białą, a także systemem czarów opartym na energii Chi. Ciekawym rozwiązaniem jest też tryb Focus, spowalniający akcję na wzór słynnego bullet-time’u z serii Max Payne, jak również możliwość transformacji bohatera w odpowiadającą jego charakterowi bestię.

W porównaniu do pierwotnej, konsolowej wersji gry, Jade Empire: Edycja Specjalna wprowadza do rozgrywki nowych przeciwników i niedostępne w oryginale style walki. Twórcy poprawili sztuczną inteligencję postaci, lepiej zbalansowali poszczególne poziomy trudności i zmodyfikowali nieco interfejs użytkownika.

Kwestie techniczne

Gra Jade Empire działa w oparciu o mocno zmodyfikowany silnik Star Wars: Knights of the Old Republic, oferujący atrakcyjną, w pełni trójwymiarową oprawę graficzną. Zarówno świat gry, jak i modele postaci odznaczają się wysoką jakością tekstur i detali, a klimat całości potęgują zaawansowane efekty wizualne oraz system światła i cieni. Na wyróżnienie zasługuje też dopracowana warstwa dźwiękowa, wraz z wieloma godzinami profesjonalnie zrealizowanych sekwencji dialogowych.

W porównaniu do konsolowego pierwowzoru, pecetowa Edycja Specjalna oferuje grafikę w wyższej rozdzielczości, nowe efekty specjalne oraz zmodyfikowany system sterowania. Bazująca na niej wersja mobilna również stoi na bardzo wysokim poziomie, a to dzięki wysokiej rozdzielczości wszystkich trójwymiarowych elementów (choć nieco gorzej prezentują się tu niezmienione scenki przerywnikowe). Na potrzeby gry opracowano też dotykowy model sterowania, wprowadzono obsługę mobilnych kontrolerów gier, system osiągnięć oraz opcję zapisu stanu gry w chmurze.

Ostatnia modyfikacja 14 grudnia 2015

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 3811 głosów czytelników.

Jade Empire: Edycja Specjalna cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Jade Empire: Edycja Specjalna

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Jade Empire: Edycja Specjalna Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 1
  • 8 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki GeForce 6200 lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows XP SP1
XBOX
PC
iOS
AND