Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiGBA
Okładka Duke Nukem Advance (GBA)

Duke Nukem Advance GBA

Kieszonkowa wersja kultowej PeCetowej strzelanki. Do pokonania mamy kilkanaście rozbudowanych poziomów. Akcja obserwowana jest oczywiście z perspektywy pierwszej osoby.

Akcji | FPP | tytuły ekskluzywne Nintendo

Game Boy Advance
Okładka Duke Nukem Advance (GBA)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GBA:

12sierpnia2002

Duke Nukem Advance to kieszonkowa wersja jednej z najpopularniejszych i najbardziej cenionych PeCetowych strzelanin. Mamy tu do czynienia z produktem pod wieloma względami przypominającym swój pierwowzór. Sterujemy więc tą samą postacią, pokonując bardzo zbliżone do PeCetowej wersji poziomy. Akcja obserwowana jest oczywiście z perspektywy pierwszej osoby. Tytuł ten pod względem konstrukcji jest bardzo zbliżony do dwóch innych konwersji słynnych strzelanin – Doom’a Advance oraz Wolfensteina 3D. Za opracowanie kieszonkowej edycji gry odpowiedzialne jest studio Torus Games, które na GameBoy’a Advance wydało również takie gry jak Fantastic Four, Space Invaders, czy The Invincible Iron Man.

Przygotowana przez autorów gry kampania singleplayer składa się z dziewiętnastu rozbudowanych poziomów, wypełnionych oczywiście wrogo nastawionymi istotami. Bardzo istotną rolę odgrywa ich sprawna eliminacja. Gra premiuje też jednak dokładną eksplorację plansz, oferując różnorakie bonusy dla bardziej dociekliwych graczy. Ponadto należy rozwiązywać stosunkowo proste zagadki. Zabawa ogranicza się najczęściej do znalezienia potrzebnego klucza, czy też wyłączenia blokującego dalsze przejście urządzenia. Plansze są także bardzo zróżnicowane. W trakcie zabawy mamy okazję odwiedzić między innymi słynną Strefę 51, ale i Egipt, Australię, czy też statek Obcych. Do eliminacji przeciwników wykorzystujemy różnorakie bronie, często bardzo nietypowe. Jednym z ciekawszych ataków jest możliwość wykonywania wyjątkowo skutecznych kopniaków.

Podstawowa zmiana dotyczy oczywiście kwestii sterowania, które siłą rzeczy musiało zostać dopasowane do stosunkowo niewielkich możliwości przenośnej konsolki. Przyciski znajdujące się na krzyżaku służą do poruszania postacią oraz do wykonywania obrotów. Możemy także strafe’ować, czyli przemieszczać się na boki. Do tego celu wykorzystuje się dwa odrębne przyciski. Dwa pozostałe guziki służą do prowadzenia ognia oraz wykonywania potrzebnych do przedostania się w mniej dostępne miejsca skoków. Graficznie Duke Nukem Advance pod wieloma względami przypominą klasyczną wersję gry, czyli Duke Nukema 3D. Z oczywistych względów niektóre elementy otoczenia zostały uproszczone, niemniej jednak wiele rzeczy przeniesiono w niezmienionej postaci. Duke Nukem Advance posiada pełnoprawny multiplayer dla czterech osób. Gracze mogą brać udział między innymi w pojedynkach typu Deathmatch.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Gry podobne do Duke Nukem Advance

Wymagania wiekowe Duke Nukem Advance

12+

Wymagania sprzętowe Duke Nukem Advance

Game Boy Advance

Game Boy Advance

Wykorzystuje: link-kabel + dodatkowo (GBA): link-kabel

Przyszłość marki Duke Nukem
Przyszłość marki Duke Nukem

wiadomość27 grudnia 2009

Pomimo wszystkich kłopotów, jakie spotkały grę Duke Nukem Forever, prezes 3D Realms - Scott Miller nie daje za wygraną, stwierdzając, że plotki o zgonie pana Nukema są mocno przesadzone.

Duke Nukem na srebrnym ekranie
Duke Nukem na srebrnym ekranie

wiadomość9 września 2008

Książę to ktoś. Silny, bezkompromisowy i wulgarny facet zasypujący nas prostackimi dowcipami i witający najeźdźców z kosmosu, jak Bóg przykazał. Bynajmniej nie solą i chlebem. Zdobył uznanie, respekt i szacunek wśród wielu tysięcy graczy z całego świata. Czy bohater filmowy oparty na tym „ideale” będzie równie ciepło przyjęty? Szansa na to jest spora. W powodzenie przedsięwzięcia wierzy też Scott Faye.

E3 2008: Kolejny Duke Nukem w produkcji
E3 2008: Kolejny Duke Nukem w produkcji

wiadomość14 lipca 2008

Po latach milczenia studio Apogee Software powraca z nowym przedsięwzięciem - i to nie byle jakim, bo wpisującym się w serię Duke Nukem. Nie chodzi tu jednak o tworzony przez ponad dekadę projekt z dopiskiem Forever, lecz przeznaczoną na handheldy grę Duke Nukem Trilogy.