Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCGBAiOSPS3X360
Okładka Wolfenstein 3D (PC)

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D Classic

Kultowa strzelanina z 1992 roku nazywana często „pradziadem” trójwymiarowych FPS-ów. Wolfenstein 3D jest dziełem słynnego studia id Software, odpowiedzialnego również za markę Doom i Quake. Gracz wciela się w Williama „B.J.

Akcji | FPP | II wojna światowa | FPS | strzelanki

Okładka Wolfenstein 3D (PC)

producent: id Software

data premiery gry:

5maj1992

PC

31mar2002

GBA

25mar2009

iOS

3cze2009

X360 PS3

Wolfenstein 3D to jeden z najsłynniejszych FPS-ów w historii komputerowej rozrywki, będący kamieniem milowym w rozwoju trójwymiarowych produkcji. Gracz wcieli się w rolę Williama „B.J.” Blazkowicza, agenta alianckich sił specjalnych, który wykonuje najbardziej niebezpieczne misje na terenie wroga. Głównym zadaniem komandosa w Wolfenstein 3D jest spenetrowanie zamku Hollehammer, w którym naziści pod kierunkiem doktora Schabbsa przygotowują tajny projekt niezwyciężonych super-żołnierzy. Jak donosi wywiad, prawdopodobnie chodzi tu o wskrzeszanie zmarłych, ale ponieważ brzmi to nadzwyczaj nieprawdopodobnie, trzeba będzie to wpierw sprawdzić.

Gra podzielona jest na sześć epizodów, które można rozgrywać w dowolnej kolejności. Oprócz wymienionej w oficjalnej fabule operacji „Eisenfaust”, Blazkowicz będzie musiał wykonać także inne zadania – pierwsze i najważniejsze to wydostać się z więzienia i tytułowej twierdzy Wolfenstein. Do dyspozycji komandosa oddano arsenał czterech narzędzi zagłady: nóż (skuteczny właściwie tylko przeciwko psom) oraz trzy rodzaje broni palnej – wszystkie korzystające z tej samej amunicji. Siłę ognia będzie można wypróbować na całkiem pokaźnej liczbie przeciwników, pośród których najczęściej przewijają się regularni żołnierze. Na końcu każdego epizodu czeka boss, którego eksterminacja wymaga większej ilości strzelania. Nie są oni jednak specjalnie trudni, jeśli oczywiście stosuje się uniki.

Wszystkie poziomy w grze to ogromne labirynty, w których łatwo się pogubić (brak mapy jest tu największą bolączką). Do niektórych drzwi konieczne będzie znalezienie specjalnego klucza - srebrnego lub złotego. Etap kończy się po znalezieniu windy i zjechaniu na niższy poziom. Dla wielbicieli eksploracji przewidziano dużą ilość ukrytych pomieszczeń, które można odkryć „opukując” ściany. Zazwyczaj ukryte są w nich skarby (ich zbieranie dostarcza punktów), duże ilości amunicji, albo najmocniejsza giwera.

Trójwymiarowy silnik może dzisiaj wydawać się archaiczny, ale w czasach gdy Wolfenstein 3D rządził na niemal każdym PeCecie, była to absolutna rewolucja. Największym mankamentem programu jest jego monotonność, wynikająca głównie z braku bardziej wyrafinowanej architektury. Wszystkie ściany składają się z takich samych, kwadratowych bloków a jedne od drugich wyróżniają tylko tekstury. Gracz nie znajdzie tutaj żadnych schodów ani wind (poza kończącą etap oczywiście) – cały czas porusza się w jednym poziomie. Mimo to Wolfenstein 3D jest produktem niesamowicie grywanym. Możliwość bezkarnej eksterminacji nazistów w rewolucyjnym jak na swoje czasy środowisku, przyciągnęła przed monitor niemal każdego, ówczesnego PeCetowca.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 HDD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1165 głosów czytelników.

Gry podobne do Wolfenstein 3D

Klasyfikacja PEGI Wolfenstein 3D

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Wolfenstein 3D

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • AT 286 12MHz
  • 1MB RAM
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
StarCry, FROST, Uplink OS, Wolfenstein: Blade of Agony i inne najlepsze modyfikacje
StarCry, FROST, Uplink OS, Wolfenstein: Blade of Agony i inne najlepsze modyfikacje

wiadomość13 grudnia 2016

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy projekty do takich gier jak Fallout 4, SWAT 4, Crysis, Battlefield 1942, Doom II, Uplink, Amnesia: The Dark Descent, Jurassic Park: Operation Genesis, Crusader Kings II, Sid Meier’s Civilization IV czy Freedom Force vs 3rd Reich.

Wieści ze świata (Wolfenstein 3D, EVE Online, DUST 514) 3/6/13
Wieści ze świata (Wolfenstein 3D, EVE Online, DUST 514) 3/6/13

wiadomość3 czerwca 2013

Dziś piszemy m.in. o powrocie klasycznej strzelaniny Wolfenstein 3D do usługi Xbox Live oraz amerykańskiego PlayStation Network, a także atakach DDoS na serwery gier EVE Online i DUST 514. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Bethesda niedługo zapowie nową grę. Czyżby Wolfenstein?
Bethesda niedługo zapowie nową grę. Czyżby Wolfenstein?

wiadomość7 maja 2013

Bethesda nie spoczywa na laurach - najpierw The Evil Within, teraz zapowiedź kolejnej gry w stosunkowo krótkim odstępie czasu. Na oficjalnym Twitterze firmy udostępniono kilka tajemniczych obrazków, które mogą sugerować powrót serii Wolfenstein.

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in.  DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData
Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData

wiadomość1 lutego 2013

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy takie projekty jak m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies, Crusader Kings II: Game of Thrones, Portal 2 WibiData czy Morrowind Rebirth.

Przeglądarkowy Wolfenstein 3D i komentarz Carmacka uświetniły 20. rocznicę kultowej strzelanki
Przeglądarkowy Wolfenstein 3D i komentarz Carmacka uświetniły 20. rocznicę kultowej strzelanki

wiadomość9 maja 2012

Bethesda postanowiła uczcić 20. rocznicę powstania Wolfenstein 3D w dość ciekawy sposób – wypuszczając darmową, przeglądarkową wersję gry. John Carmack z id Software opowiedział też o tej kultowej strzelance.

PC
GBA
X360
PS3
iOS