Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Interplay Entertainment

Firma producent wydawca

WWW: http://www.interplay.com/

Adres: 16815 Von Karman Avenue Irvine, CA 92606

Telefon: +1 949 5536655

Fax: +1 949 2520667

[email protected]

Interplay Entertainment to amerykański deweloper, licencjodawca i wydawca gier. Firma odnosiła sukcesy, wydając gry stworzone zarówno w ramach swojej działalności deweloperskiej, jak i zaprojektowane przez podmioty zewnętrzne. Mowa tutaj o takich tytułach i seriach, jak Another World, Baldur’s Gate, Descent, Fallout, Freespace, Icewind Dale, Planescape: Torment czy The Bard's Tale. Obecnie w związku z finansowymi niepowodzeniami i wieloma procesami sądowymi pozostaje jedynie cieniem swojej dawnej postaci. Siedziba firmy znajduje się w Beverly Hills w amerykańskiej Kaliforni i pracuje w niej około 10 osób.

Historia firmy Interplay Entertainment

Interplay Entertainment założone zostało przez Briana Fargo w 1983 roku jako Interplay Productions. Początkowo firma tworzyła i wydawała gry w oparciu o licencje zewnętrzne, m.in. dla Activision, wśród których można znaleźć takie tytuły, jak przygodówka point ‘n’ click Borrowed Time z 1985 roku. Pierwszą grą w całości stworzoną i wydaną przez Interplay Productions było Battle Chess z 1988 roku.

Kolejne lata przyniosły Interplayowi obfite zbiory. Katalog wydawniczy firmy poszerzył się o takie tytuły, jak Descent, Star Trek: 25th Anniversary czy Carmageddon. W 1997 roku Interplay stworzyło i wydało kultowego Fallouta. Rok później na rynku zadebiutowało niemniej legendarne Baldur’s Gate autorstwa BioWare.

W 1996 roku założone zostało studio Black Isle będące w całości własnością Interplay Productions. Przed jego zamknięciem pod koniec 2003 roku zdążyło ono stworzyć kilka znakomitych tytułów, w tym Fallout 2, obie odsłony Icewind Dale i Planescape: Torment. Wielu ówczesnych pracowników Black Isle Studios obecnie pracuje w Obsidian Entertainment.

W 1998 roku, mimo sukcesów wielu wydawanych pozycji, sytuacja finansowa Interplay Productions zmusiła firmę do wypuszczenia swoich akcji na giełdę, aby uregulować swoje zobowiązania. Zabieg okazał się udany, po czym Interplay Productions zostało przemianowane na Interplay Entertainment Corporation. W 2001 roku większościowy pakiet akcji przedsiębiorstwa został zakupiony przez Titus Software, które wcześniej w Interplay inwestowało. W wyniku podjętych przez Titus Software decyzji, funkcje wydawnicze Interplay przejął koncern Vivendi Games, niegdysiejszy właściciel Activision Blizzard.

Interplay Entertainment niejednokrotnie było pozywane do sądu za naruszenie praw autorskich w taki czy inny sposób. Najistotniejszymi z procesów są najprawdopodobniej te wytoczone przez firmę Bethesda Softworks, których rozstrzygnięcie ostatecznie doprowadziło do całkowitego utracenia przez Interplay praw do marki Fallout.

wydawane serie gier:


Współpracujący z Interplay Entertainment producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Interplay Entertainment


Black Isle Studios