Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Castles (PC)
OkładkaCastles (PC)

Castles PC

Castles to interesująca gra strategiczna, w której Twoim nadrzędnym zadaniem będzie zaprojektowanie, budowa i utrzymanie średniowiecznego zamku a także jego obrona przed żądnymi krwi sąsiadami.

Strategiczne | turowe | średniowiecze

Castles Premiera PC

20sierpnia1991

producent: Quicksilver Software wydawca: Interplay Entertainment

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Castles to interesująca gra strategiczna, w której Twoim nadrzędnym zadaniem będzie zaprojektowanie, budowa i utrzymanie średniowiecznego zamku a także jego obrona przed żądnymi krwi sąsiadami.

Mimo pozornej prostoty i niewielkiej ilości opcji, gra jest dosyć złożona, bowiem jako lokalny pan i władca musisz sprawnie poruszać się w kilku aspektach decydowania o woli innych. Najważniejszym czynnikiem jest sprawne zaprojektowanie zamku, określenie wysokości murów, ilości wież, baszt oraz zaprzęgnięcie ludzi do pracy, którzy wykonując przypisane im czynności, będą pobierać z Twojego skarbca wynagrodzenie. Jako, że ilość pieniędzy jest od początku ograniczona, będziesz musiał także określić poziom podatków – im będą one wyższe, tym większe jest prawdopodobieństwo pospolitego ruszenia. Ale to jeszcze nie wszystko, co czeka gracza na drodze do sukcesu. Zamek trzeba również obronić, zaciągając odpowiednią ilość ludzi do lokalnej armii a także wyżywić miejscową społeczność, która głodując nie będzie miała ochoty na wykonywanie jakiejkolwiek pracy.

Jakby tego wszystkiego było mało, w grze pojawiają się również zdarzenia losowe, w głównej mierze mające charakter polityczny i nie będące bez wpływu na aktualne wydarzenia. Jeśli zgodzisz się na sugestie doradców i wyślesz w teren część swojej armii, stawiasz pod dużym znakiem zapytania bezpieczeństwo zamku. Jeśli przychylisz się do próśb silnego w czasach średniowiecza kościoła i będziesz próbować poskromić parającego się czarną magią konkurenta, możesz spodziewać się odwetu tego ostatniego. Konieczność właściwych wyborów jest w Castles często ważniejsza od samej budowy zamku, gdyż działając na granicy zdrowego rozsądku możesz szybko przypieczętować przegraną.

Od strony audiowizualnej gra prezentuje się bardzo dobrze. Głównym miejscem akcji jest ekran z widokiem zamku zaprezentowany w rzucie izometrycznym, gdzie będziesz śledził poczynania Twoich budowniczych a także wydawał polecenia za pomocą podręcznego menu. Rozgrywce towarzyszy cały czas stylizowana na epokę muzyka oraz niewielka ilość efektów dźwiękowych. Ze względu na duży stopień komplikacji, interesujący pomysł oraz przyjemne wykonanie, Castles to produkt, koło którego każdy fan gier strategicznych nie może przejść obojętnie.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,7 / 10 na podstawie 75 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Castles: 12+