Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Knights & Merchants: The Shattered Kingdom (PC)

Knights & Merchants: The Shattered Kingdom PC

Strategia czasu rzeczywistego, rozgrywająca się w pseudo-średniowiecznych czasach. Umożliwia odegranie kluczowej roli królewskiego hetmana koronnego. Całość koncentruje się na ekonomicznej stronie zarządzania królestwem.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | widok izometryczny | 2D

PC Windows
Okładka Knights & Merchants: The Shattered Kingdom (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października1998

15października1998

pudełko PL

Knights and Merchants to gra strategiczna, która przeniesie cię w niezwykłe czasy średniowiecznej Europy. Gracz wciela się w rolę podrzędnego dowódcy armii królewskiej. Spisek uknuty przeciw królowi, doprowadził do rozbicia potężnego państwa na małe księstewka.

Naszemu bohaterowi zostaje przydzielone zadanie obrony ostatniej, należącej do króla prowincji. Sam król schronił się w stolicy, ale i tu zaczynają mu zagrażać nieprzyjacielskie wojska. Tak oto rozpoczyna się ta nierówna walka, której celem jest odzyskanie utraconych prowincji i ponowne zjednoczenie królestwa. Musimy od początku zbudować osady i miasta z całym systemem ekonomicznych zależności. Stworzyć wojska i odpowiednio je wyposażyć aby stawić czoła wrogowi.

  • Połączenie symulacji zarządzania średniowieczną gospodarką i strategii czasu rzeczywistego.
  • 20 misji w kampanii dla singleplayer (w tym 6 misji taktycznych), oraz 10 map do rozgrywki wieloosobowej.
  • Ponad 25 różnych budynków, 10 jednostek militarnych, ponad 10 różnych zawodów.
  • Realistyczne krajobrazy, wykonane skomplikowaną techniką cieniowania Gouraud.
  • Szczegółowa animacja procesów produkcyjnych oraz ruchu jednostek.
  • Renderowane przerywniki filmowe.
  • Rozgrywki w sieci dla 6 graczy w sieci LAN lub przez Internet.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 6  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 2005 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49 PLN

Gry podobne do Knights & Merchants: The Shattered Kingdom

Wymagania wiekowe Knights & Merchants: The Shattered Kingdom

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Knights & Merchants: The Shattered Kingdom

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 200MHz
  • 32MB RAM
Knights & Merchants: The Shattered Kingdom - recenzja gry
Knights & Merchants: The Shattered Kingdom - recenzja gry

Recenzja 31 maja 2001, 14:46

Celem naszej zabawy jest wcielenie się w rolę hetmana koronnego króla Karola i pokonanie oddziałów jego ukochanego syneczka Lothara. Gra polega na budowaniu (np. młynów, gospodarstw, piekarni, leśniczówek, zamków itd.) i szkoleniu poddanych odpowiednich profesji (np. budowniczych, kamieniarzy, drwali, piekarzy, rycerzy itp.), by później przy ich udziale realizować zadania postawione przez autorów w danym scenariuszu. Ot, takie poznanie działania mikro-państwa. Wszystko było by w porządku, gdyby nie to, iż gra sprawia wrażenie nie wyważonej. Długi łańcuch zależności oraz mozolny proces wznoszenia kolejnych budynków (których powstawanie wydaje się trwać wieki), skutecznie zniechęcają gracza, ponieważ zabawa z upływem czasu staje się nużąca. Ile razy bowiem można oglądać pomocników noszących cegłę po cegle drogowcom, którzy budują trakt do działki, na której cieśle będą mogli wznieść np. szkołę z desek, a które to deski powinny zostać uprzednio wystrugane przez stolarzy zaopatrujących się w drewno u drwali ścinających lasy? A jeżeli dodatkowo każda z postaci często robi sobie przerwy na posiłki, które serwują właściciele gospody, zaopatrując się u chłopów uprawiających zboże mielone przez młynarzy w młynach, to macie już pełny obraz wydarzeń z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć. Tak więc średni czas budowy wioski to kilka godzin czekania przed realizacją danego celu scenariusza. Oczywiście misje dzielą się na dwie kategorie. W jednych trzeba budować i walczyć, w innych wystarczy tylko walczyć. I tu również nie jest łatwo. Nasi żołnierze muszą przecież jeść. Jeżeli posłańcy nie dotrą do nich na czas z posiłkiem na linię frontu, może się okazać, iż nasza armia zemrze z głodu podczas ataku lub obrony. Tak więc na brak atrakcji nie ma co narzekać.