Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka The Settlers IV (PC)

The Settlers IV PC

Czwarta już część sagi o małych osadnikach. Tym razem do wyboru udostępnione zostały trzy rasy: Rzymianie, Wikingowie, Majowie. W grze spotkamy także przedstawicieli tzw. „Ciemnej Rasy”.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | widok izometryczny | starożytność | 2D | multiplayer

PC Windows
Okładka The Settlers IV (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16lutego2001

23lutego2001

pudełko PL

Czwarta część sagi o małych osadnikach niemieckiej firmy BlueByte Software. Tym razem do wyboru mamy trzy rasy: Rzymian, Wikingów i Majów, z których każda, oprócz unikalnych budynków, posiada również własne czary oraz produkuje specyficzne dla siebie towary. Dodatkowo naszym przeciwnikiem będą przedstawiciele tzw. „Ciemnej Rasy” i stojący na ich czele zły Morbus. Podobnie jak w poprzednich grach tej serii, podstawowym celem jest zbudowanie dobrze prosperującej osady i pokonanie przeciwników.

Nowością jest wprowadzenie tzw. „dużych budynków”, gdzie kilku osadników może pracować jednocześnie np. przy budowie statku. Utrudnieniem i urozmaiceniem rozgrywki jest zastosowanie tzw. „ciemnego trybu”, w którym nie widzimy poczynań przeciwników. Stworzono nowe możliwości transportowe tzn. nieuczęszczane ścieżki zarastają trawą, a towary i osadnicy mogą być transportowani przy pomocy karawan. Specjalistyczne jednostki takie jak sabotażyści mogą zniszczyć wrogie budynki.

  • Wysokiej jakości oprawa graficzna oraz wprowadzenie funkcji zoom.
  • Intuicyjny interfejs.
  • Samouczek, pozwalający w łatwy sposób zapoznać się z grą.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1558 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Gry podobne do The Settlers IV

Klasyfikacja PEGI The Settlers IV

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Settlers IV

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 400MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
The Settlers IV - recenzja gry
The Settlers IV - recenzja gry

Recenzja 12 marca 2001, 11:23

Poza profesją ogrodnika pojawia się nam jeszcze jedna jednostka, nie występująca w poprzednich częściach. Ta jednostka to sabotażysta, zdolny zniszczyć dowolny budynek, jednak jednostka ta jest dostępna tylko w trybie rozgrywki dla wielu graczy. W czwartej części powraca również myśliwy, możemy więc skorzystać z dobrodziejstw lasu i zasilić nieco nasze zapasy żywnościowe. Pojawia się za to inne utrudnienie – jednostki takie jak geolodzy oraz pionierzy poszerzający nasze granice potrzebują teraz do pracy narzędzi, tak więc szybka ekspansja przy pomocy pionierów nie jest już taka łatwa do przeprowadzenia – trochę czasu minie, zanim nasza osada będzie mogła sprawnie produkować wymaganą ilość narzędzi. Zmianie też uległa nieznacznie strona militarna gry. Każda rasa dysponuje dowódcami, rycerzami, łucznikami oraz jednostkami specyficznymi tylko dla niej. Ważny jest też fakt, że poziom wyszkolenia naszych wojsk ustawiamy już na etapie treningu w koszarach, a nie jak w poprzednich wersjach, w późniejszym czasie podczas pełnienia służby. Zależnie od rasy odmienne też są machiny i okręty wojenne, a także wykorzystywana przez nie amunicja.