Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka The Settlers III (PC)

The Settlers III PC

Trzecia odsłona serii The Settlers wyprodukowana i wydana przez firmę Blue Byte Software. Gra, choć zaliczana jest do gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS), odznacza się bardzo rozbudowanym aspektem ekonomicznym.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | widok izometryczny | starożytność | 2D | multiplayer

PC Windows
Okładka The Settlers III (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

13października1998

22czerwca1999

pudełko PL

The Settlers III tylko z pozoru przypomina klasyczną strategię czasu rzeczywistego. Producentom gry udało się stworzyć bardzo rozbudowany symulator rozwoju gospodarczego, w którym aspekt militarny – choć istotny – ustępuje ekonomicznemu. Dzieło studia Blue Byte Software odznacza się przy tym komiksową stylistyką i sporym poczuciem humoru.

Akcja The Settlers III rozgrywa się w czasach starożytnych. Fabuła gry nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jej początek stanowi wyzwanie, jakie Stwórca powierzył trzem bóstwom – Horusowi, Jupiterowi i Ch'ih-Yu. Każdy z nich ma znaleźć w swoim ludzie przywódcę, który poprowadzi współplemieńców do rozwoju i dominacji nad światem. W przeciwnym razie wszystko ulegnie unicestwieniu.

Gracz przejmuje rolę jednego z liderów. Wybierając spośród trzech dostępnych w grze nacji – Egipcjan, Rzymian lub Azjatów musi pokierować rozwojem swojej cywilizacji i pokonać rywalizujące plemiona. Nie jest to łatwe zadanie, zważywszy że cywilizację trzeba budować od podstaw. W grze występuje ponad 110 różnych budynków, pełniących rozmaite funkcje. Ponadto członkowie każdej nacji mogą specjalizować się w 30 profesjach. Dodając do tego, że dla prawidłowego rozwoju cywilizacji potrzeba nie tylko zapasów żywności ale też odpowiednich surowców, tworzy to skomplikowaną sieć połączeń gospodarczych.

Każda z występujących w grze nacji odznacza się odmiennym a także odrębnymi cechami charakteru. Poprowadzenie jej do zwycięstwa wymaga więc innej taktyki.

Aspekt militarny pojawia się w The Settlers III jako pokłosie efektywności ekonomicznej. Do stworzenia armii trzeba szeregu wyspecjalizowanych budynków, zaopatrywanych w przetworzone surowce (np. stal). Wojska dzielą się na trzy rodzaje jednostek – łuczników, mieczników i włóczników. Każdy skuteczny jest przeciw konkretnemu przeciwnikowi. Poszczególne cywilizacje mogą też budować własne machiny wojenne (katapulty, balisty lub armaty). Prowadzenie działań militarnych umożliwia podbój sąsiednich terenów, jednak ważniejsze od działań ofensywnych często okazuje się zapewnienie odpowiedniej ochrony własnym ziemiom.

W odróżnieniu od wcześniejszych odsłon serii świat The Settlers III okryty jest tzw. „mgłą wojny”, pod której osłoną mogą bez wiedzy gracza przemieszczać się wrogie jednostki. Duże znaczenie ma więc eksploracja terenu oraz działalność szpiegowska.

Charakterystyczną cechę rozgrywki w The Settlers III jest jej niepowtarzalność. W praktyce bardzo trudno ukończyć misję w ten sam sposób.

Oprawa audio-wizualna gry stoi na wysokim poziomie. W The Settlers III podobać mogą się przede wszystkim komiksowa stylizacja i płynne animacje postaci.

Poza trybem zabawy dla pojedynczego gracza, twórcy gry zadbali o w pełni funkcjonalny multiplayer. Trzecia część serii po raz pierwszy umożliwia rozgrywkę wieloosobową za pośrednictwem Internetu.

Warto zauważyć, że twórcy The Setters III w dosyć zabawny sposób postarali się uprzykrzyć życie piratom. W nielegalnych kopiach gry produktem przetapiania żelaza zamiast stali są... świnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1019 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Settlers III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Settlers III

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Pentium 166 MHz (lub kompatybilny)
  • 32 MB RAM
  • 2MB karta graficzna zgodna z DirectX
  • Windows 95/98/NT4
The Settlers History Collection zadebiutowało na rynku
The Settlers History Collection zadebiutowało na rynku

wiadomość16 listopada 2018

Na rynku zadebiutował zestaw The Settlers History Collection, zawierający lekko odświeżone wersje siedmiu odsłon "Osadników". Każdą grę można także kupić samodzielnie.

Zapowiedziano The Settlers (8) i The Settlers History Collection
Zapowiedziano The Settlers (8) i The Settlers History Collection

wiadomość21 sierpnia 2018

Na ceremonii rozpoczęcia targów gamescom 2018 pojawili się przedstawiciele studia Blue Byte, którzy zapowiedzieli ósmą odsłonę cyklu The Settlers oraz kompilację zmodernizowanych wersji siedmiu dotychczasowych części serii.

20-lecie serii The Settlers - ostatnia szansa na udział w konkursie!
20-lecie serii The Settlers - ostatnia szansa na udział w konkursie!

wiadomość26 lipca 2013

Tylko do końca dnia czekamy na Wasze zgłoszenia w konkursie z okazji dwudziestych urodzin serii The Settlers! Zachęcamy do wzięcia udziału i sprawdzenia zgłoszonych dotychczas prac.

Świętuj z nami 20-lecie The Settlers! Konkurs na GRYOnline.pl!
Świętuj z nami 20-lecie The Settlers! Konkurs na GRYOnline.pl!

wiadomość5 lipca 2013

Z okazji dwudziestych urodzin serii The Settlers, wraz z twórcami tego cyklu zapraszamy do udziału w konkursie, gdzie możecie zdobyć m. in. telefon Samsung Galaxy S4, tablet Asus Google Nexus 7 i prestiżową obecność w grze The Settlers Online!

Ubisoft zapowiada siódmą odsłonę cyklu The Settlers
Ubisoft zapowiada siódmą odsłonę cyklu The Settlers

wiadomość22 września 2009

Koncern Ubisoft oficjalnie zapowiedział kolejną odsłonę bestsellerowego cyklu The Settlers. Dzieło o tytule The Settlers 7: Droga do Królestwa, zostanie wydane na wiosnę 2010 roku. Produkcja zaoferuje pecetowym graczom możliwość poprowadzenia swoich poddanych do zwycięstwa i zdobycia miana najsilniejszego królestwa Europy środkowej w początkowej fazie epoki renesansu.