Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS2XONEXBOXXSXSwitchPS4PS5
Okładka Baldur's Gate: Dark Alliance 2 (PC)
OkładkaBaldur's Gate: Dark Alliance 2 (PC)

Baldur's Gate: Dark Alliance 2

Druga odsłona cyklu spin-offów serii Baldur’s Gate. Baldur’s Gate: Dark Alliance 2 to hack’n’slash, w którym trafiamy do tytułowych Wrót Baldura i jako jedna z pięciu postaci stawiamy czoła siłom zła.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | na 2 osoby | kooperacja | RPG akcji | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Baldur's Gate: Dark Alliance 2 Premiera

20sty2004

PS2 XBOX

20lip2022

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

Gry podobne do Baldur's Gate: Dark Alliance 2

Grim Dawn

Diablo Immortal

Diablo II

Baldur’s Gate: Dark Alliance 2 to druga odsłona cyklu spin-offów kultowej serii Baldur’s Gate, zapoczątkowanego w w 2001 roku. Tytuł, będący hack’n’slashem, został wydany przez firmę Interplay Entertainment i zadebiutował na konsolach szóstej generacji. Po latach pozycja doczekała się wydania na kolejne platformy, w tym na komputery osobiste.

Fabuła

Baldur’s Gate: Dark Alliance 2 zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum Zapomnianych Krain. Nad portowym miastem – Wrotami Baldura – wiszą czarne chmury. W zaułkach czają się bandyci, a na prowadzących do niego drogach grasują gobliny. Na domiar złego, Vahn, Kromlech i Adrianna, czyli bohaterowie pierwszego Dark Alliance, zostali uwięzieni przez wampira Mordoca SeLanmere. Na szczęście dla miasta jest jeszcze nadzieja, bo jego bramy przekracza piątka nowych herosów. Choć każdej postaci przyświeca inny cel, z czasem każda z nich musi wstąpić na wojenną ścieżkę i stawić czoła złu, nim ukaże ono swoje prawdziwe oblicze, a losy tysięcy zawisną na włosku.

Mechanika

W Baldur’s Gate: Dark Alliance 2 akcję oglądamy w widoku izometrycznym. Rozgrywkę rozpoczynamy od wyboru jednej z pięciu predefiniowanych postaci, które różnią się od siebie płcią, rasą i profesją (a co za tym idzie – stylem walki i umiejętnościami). Dorn Redbear to człowiek-barbarzyńca, Vhaidra Uoswiir jest drowem-mnichem, Ysuran Auondril to elf-nekromanta, Borador Goldhand jest krasnoludzkim łotrzykiem, z kolei Allessia Faithhammer jest człowiekiem-klerykiem.

Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć właściwą przygodę, która toczy się w tytułowych Wrotach Baldura i ich najbliższej okolicy. Oprócz zadań popychających fabułę do przodu, na wykonanie czekają tu rozmaite misje poboczne. Przemierzając miasto i wykonując różnorodne cele, co rusz natykamy się na adwersarzy. Choć najczęściej mierzymy się z szeregowymi przeciwnikami, od czasu do czasu przychodzi nam stanąć oko w oko z jednym z potężnych bossów. Podczas dynamicznych starć robimy użytek z broni białej i dystansowej, różnorodnych umiejętności bojowych oraz zaklęć. Styl walki determinuje dokonany przez nas na wstępie wybór postaci. Podczas gdy Dorn jest preferuje walkę w zwarciu, Vhaidra i Allessia polegają przede wszystkim na zaklęciach, Ysuran korzysta z magii cienia, z kolei Borador woli trzymać wrogów na dystans, szyjąc do nich z łuku.

W miarę postępów zdobywamy kolejne poziomy doświadczenia i stopniowo rozwijamy postacie; po każdym awansie otrzymujemy punkty, które służą do odblokowywania i ulepszania umiejętności oraz czarów, z kolei raz na cztery poziomy dostajemy specjalny punkt, pozwalający na ulepszenie jednego z sześciu atrybutów (siły, inteligencji, mądrości, zręczności, budowy i charyzmy). Oprócz tego z czasem zdobywamy coraz potężniejsze wyposażenie (które znajdujemy bądź kupujemy w sklepie). Poza tym gra daje nam możliwość ulepszania posiadanych pancerzy i broni, przy pomocy specjalnych klejnotów i kamieni runicznych.

Tytuł zawiera cztery poziomy trudności, z których ostatni, czyli ekstremalny, jest trybem nowej gry plus; zyskujemy do niego dostęp, przechodząc fabułę na dowolnym niższym poziomie. Ponadto na odblokowanie czekają tu dwie dodatkowe postacie; pierwsza z nich staje się dostępna po jednym ukończeniu gry na dowolnym poziomie trudności, natomiast druga – po przejściu gry na poziomie ekstremalnym.

Tryby gry

Baldur’s Gate: Dark Alliance 2 pozwala na zabawę w pojedynkę lub na rozgrywkę w trybie współpracy na wspólnym ekranie.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Baldur’s Gate: Dark Alliance 2 błyszczała w momencie premiery tej produkcji, jednak przez długie lata zdążyła solidnie się zestarzeć. Niemniej, całość wciąż prezentuje się dość przyzwoicie, nawet pomimo tego, że przygotowując wersje na nowe platformy, twórcy ograniczyli się wyłącznie do przystosowania wizualiów do panoramicznych wyświetlaczy i działania w wyższych rozdzielczościach.

Ostatnia modyfikacja 11 czerwca 2022

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 6,7 / 10 na podstawie 466 głosów czytelników.

Baldur's Gate: Dark Alliance 2 cena w dniu premiery: 129,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Baldur's Gate: Dark Alliance 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Baldur's Gate: Dark Alliance 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz / AMD Athlon XP 2400+ 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce FX 5700 / 256 MB Radeon 9600 lub lepsza
  • 6 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
PS2
XBOX
PC
PS5
XSX
PS4
XONE
Switch