Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPCPS2XBOXiOS
Okładka The Bard's Tale (AND)

The Bard's Tale

The Bard's Tale: Opowieści Barda

Osadzone w realiach fantasy RPG akcji, nawiązujące do kultowej serii o tym samym tytule, wydawanej w latach 1985-88.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | humorystyczne | RPG akcji | Xbox Game Pass

Okładka The Bard's Tale (AND)

data premiery gry:

19paź2004

PS2 XBOX

16cze2005

PC

1gru2011

iOS

20wrz2012

AND

Bezpośredni kontynuator serii, która została zapoczątkowana przez grę wydaną w 1985 roku o tytule The Bard's Tale: Tales of the Unknown. Produkcja ta doczekała się dwóch kontynuacji wydanych między innymi na Amigę, Atari ST, Apple II czy Commodore 64. Nie jest to jednak czwarta część cyklu. Brian Fargo jeden z dwóch „Ojców serii” (w przygotowaniu orginalnego The Bard's Tale maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo) chciał stworzyć coś zupełnie innego. Nowy The Bard's Tale poza tytułem nie ma zbyt wielu cech wspólnych ze swymi poprzednikami. Nie oznacza to oczywiście, że miłośnicy serii nie znajdą tu nic ciekawego. Gra łączy najlepsze elementy poprzednich odcinków oraz współczesnych RPG-ów.

The Bard's Tale rozpoczyna się niedaleko miasta Skara Brae znanego już miłośnikom serii i opowiada zagmatwaną i obfitującą w przygody historię tytułowego barda. Co ciekawe, nie jest on typowym zbawicielem świata o nieskazitelnej opinii. Nasz bohater przede wszystkim dba o zasobność swej sakiewki ze złotem. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon sagi tym razem pieśni tytułowego barda są przede wszystkim wykorzystywane do przyzywania sojuszniczych jednostek (na początku gry mamy tylko jedną piosenkę, która przywołuje szczura - z czasem bohater uczy się nowych utworów, które przywołują potężniejsze postacie). The Bard's Tale wykorzystuje ulepszoną wersję engine'u, który sprawdził się w konsolowym Baldur's Gate: Dark Alliance. Identyczna jego wersja napędza inny RPG - Everquest: Champions of Norrath.

 • Rozbudowana, nieliniowa fabuła przygotowana przez profesjonalistów (skrypt z dialogami zajmuje około 700 stron!).
 • Liczne akcenty humorystyczne.
 • Obecność narratora przybliżającego historię świata gry (uaktywnia się po dotarciu do wyznaczonych lokacji).
 • Zręcznościowy moduł walki oparty na tym z BG: Dark Alliance.
 • Przewidywany czas potrzebny na ukończenie gry to około 30 godzin.
 • 14 zróżnicowanych „regionów” (kolejne odblokowywane w miarę postępów w grze).

Minirecenzja The Bard’s Tale – dobrych eRPeGów na Androida nigdy dość!

PLUSY:
 • Rasowy, rozbudowany eRPeG, jakich w Google Play ze świecą szukać;
 • Spora dawka poczucia humoru oraz oryginalne rozwiązania serii, takie jak przyzywanie sprzymierzeńców i możliwość wpływania na przebieg walki poprzez śpiew;
 • Polska wersja językowa i obecność trzech klasycznych odsłon cyklu.
MINUSY:
 • Typowe wady mobilnych konwersji „dużych” tytułów, czyli nie do końca przyjazny model sterowania oraz niekomfortowa zabawa na małych ekranach smartfonów;
 • A nie dało się bez mikropłatności?

Co prawda wydany w 2004 roku na konsolach i komputerach PC The Bard’s Tale nie odniósł tak spektakularnego sukcesu, jak oryginalna trylogia z lat 1985-88, jednak z całą pewnością stanowił kawał porządnie wykonanego RPG-a w starym stylu, mogącego z powodzeniem rywalizować z takimi gigantami, jak serie Baldur’s Gate czy Neverwinter Nights. Po ośmiu latach od swej premiery, gra wzbogaciła także katalog aplikacji dostępnych na Androida, stanowiąc dla fanów gatunku propozycję nie do odrzucenia jako jeden z nielicznych prawdziwych eRPeGów, których pomimo sporego już stażu platform mobilnych, w Google Play można by wciąż ze świecą szukać.

Mobilna wersja The Bard’s Tale jest w zasadzie tą samą grą, w którą kilka lat wcześniej mogli zagrać posiadacze pecetów, Xboksów i PlayStation 2. Mamy więc do czynienia z rozbudowanym RPG o dość skomplikowanej (jak na platformy przenośne) mechanice, z walką toczoną w czasie rzeczywistym na modłę hack’n’slashy pokroju Diablo. W przeciwieństwie do niej, produkcja studia inXile kładzie jednak znacznie większy nacisk na fabułę, oferując całą masę zróżnicowanych zadań głównych i pobocznych. Całość uzupełniona została charakterystycznymi elementami serii, takimi jak możliwość przyzywania sprzymierzeńców oraz wyśpiewywane przez bohatera serenady, które wbrew pozorom odwrócić mogą losy niejednej bitwy. Wisienkę na torcie stanowi z pewnością spora dawka poczucia humoru w postaci „upierdliwego” narratora oraz szeregu aluzji do utartych schematów gatunku.

W wersji na Androida, w grze dają się zauważyć dwie zasadnicze wady, dość typowe dla mobilnych konwersji tak rozbudowanych produkcji. Pierwszą z nich jest model sterowania, który nie do końca udało się zaadaptować do specyfiki urządzeń przenośnych. Mimo zastosowania dwóch alternatywnych metod (czyli ekranu dotykowego oraz wirtualnego pada) w „najgorętszych” momentach rozgrywki mogą pojawić się spore problemy z zapanowaniem nad interfejsem. Z tego też powodu do gry mocno zalecane są tablety o przekątnej powyżej 7 cali, gdyż na mniejszych ekranach smartfonów komfort rozgrywki dość drastycznie maleje. Pewien niesmak mogą wywołać także pojawiające się w grze mikropłatności, choć rozgrzeszeniem dla twórców może być z pewnością fakt, że nie przeszkadzają one w rozgrywce. Ze względu na dość wysoki poziom trudności, zaimplementowano je głównie z myślą o mniej doświadczonych graczach, którzy chcą nieco przyspieszyć rozwój bohatera.

Mimo drobnych niedogodności, The Bard’s Tale pozostaje jedną z produkcji pierwszego wyboru dla wszystkich fanów hardcore’owych gier RPG, korzystających z współczesnych platform mobilnych. Zwłaszcza, że mimo upływu lat oprawa graficzna na niewielkich ekranach tabletów wciąż prezentuje się znakomicie (poza nielicznymi przypadkami dużych zbliżeń). Dodatkowy atut stanowi także polska wersja językowa oraz obecność trzech klasycznych odsłon serii, które możemy pobrać z menu głównego gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 5,9 / 10 na podstawie 1382 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI The Bard's Tale

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Bard's Tale: Opowieści Barda

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 900 MHz, 256 MB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce FX lub lepsza), 4 GB HDD

The Bard's Tale: Opowieści Barda - recenzja gry
The Bard's Tale: Opowieści Barda - recenzja gry

Recenzja 30 sierpnia 2005, 13:12

Dobry cRPG nie może się obyć bez ciekawych questów. Tego też nie zabraknie w The Bard’s Tale. Znaczna większość zadań odbiega od typowych schematów lub specjalnie je powiela, jednocześnie kpiąc sobie z nich. A to szczur w karczmie okazuje się być nie małym futerkowym stworzeniem lecz potężną bestią ziejącą ogniem, a to bard zostaje rozpoznany przez jego niby dawną miłość, można też przez przypadek zniszczyć parę wiosek zamiast je uratować. Gra okraszona jest świetnymi piosenkami – o piwie, o wybrańcach, o bestiach siejących zniszczenie – z czego jedną (bestię, nie pieśń) sprowadza bard, a śpiewając z innymi bywalcami karczmy o pewnym idiocie zdaje sobie sprawę że śpiewa... o sobie. Niestety, im dłużej gramy, tym pobocznych zadań jest mniej, a siekaniny więcej. Właściwie od jakiejś połowy gry czekają na nas tylko zadania główne. Sytuację ratuje to, że prawie wszędzie możemy wrócić, a niektóre lokacje się zmieniają, tj. tętniące życiem w pierwszym rozdziale Houton, gdzie zaczynamy grę, zostaje potem opanowane przez hordy umarlaków. Gra podzielona jest na czternaście rozdziałów, z czego kilka to rozdziały nieobowiązkowe, choć jak zwykle – lepiej je odwiedzić, wykonać zadania, zebrać doświadczenie i przedmioty. Wszystko zespala spójna, ciekawa i dość oryginalna fabuła, z trzema różnymi zakończeniami, z czego jedno to po prostu wycofanie się.

PC
PS2
XBOX
iOS
AND