Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXBOXPS2ANDiOS
Okładka The Bard's Tale (PC)

The Bard's Tale: Opowieści Barda

The Bard's Tale

Osadzone w realiach fantasy RPG akcji, nawiązujące do kultowej serii o tym samym tytule, wydawanej w latach 1985-88.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | humorystyczne | RPG akcji | Xbox Game Pass

Okładka The Bard's Tale (PC)

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

19paź2004

PS2 XBOX

16cze2005

PC

1gru2011

iOS

20wrz2012

AND

Bezpośredni kontynuator serii, która została zapoczątkowana przez grę wydaną w 1985 roku o tytule The Bard's Tale: Tales of the Unknown. Produkcja ta doczekała się dwóch kontynuacji wydanych między innymi na Amigę, Atari ST, Apple II czy Commodore 64. Nie jest to jednak czwarta część cyklu. Brian Fargo jeden z dwóch „Ojców serii” (w przygotowaniu orginalnego The Bard's Tale maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo) chciał stworzyć coś zupełnie innego. Nowy The Bard's Tale poza tytułem nie ma zbyt wielu cech wspólnych ze swymi poprzednikami. Nie oznacza to oczywiście, że miłośnicy serii nie znajdą tu nic ciekawego. Gra łączy najlepsze elementy poprzednich odcinków oraz współczesnych RPG-ów.

The Bard's Tale rozpoczyna się niedaleko miasta Skara Brae znanego już miłośnikom serii i opowiada zagmatwaną i obfitującą w przygody historię tytułowego barda. Co ciekawe, nie jest on typowym zbawicielem świata o nieskazitelnej opinii. Nasz bohater przede wszystkim dba o zasobność swej sakiewki ze złotem. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon sagi tym razem pieśni tytułowego barda są przede wszystkim wykorzystywane do przyzywania sojuszniczych jednostek (na początku gry mamy tylko jedną piosenkę, która przywołuje szczura - z czasem bohater uczy się nowych utworów, które przywołują potężniejsze postacie). The Bard's Tale wykorzystuje ulepszoną wersję engine'u, który sprawdził się w konsolowym Baldur's Gate: Dark Alliance. Identyczna jego wersja napędza inny RPG - Everquest: Champions of Norrath.

 • Rozbudowana, nieliniowa fabuła przygotowana przez profesjonalistów (skrypt z dialogami zajmuje około 700 stron!).
 • Liczne akcenty humorystyczne.
 • Obecność narratora przybliżającego historię świata gry (uaktywnia się po dotarciu do wyznaczonych lokacji).
 • Zręcznościowy moduł walki oparty na tym z BG: Dark Alliance.
 • Przewidywany czas potrzebny na ukończenie gry to około 30 godzin.
 • 14 zróżnicowanych „regionów” (kolejne odblokowywane w miarę postępów w grze).
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD / 6 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1386 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do The Bard's Tale: Opowieści Barda

Klasyfikacja PEGI The Bard's Tale: Opowieści Barda

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Bard's Tale: Opowieści Barda

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium III 900 MHz
 • 256 MB RAM
 • karta grafiki 64 MB (GeForce FX lub lepsza)
 • 4 GB HDD
The Bard's Tale: Opowieści Barda - recenzja gry
The Bard's Tale: Opowieści Barda - recenzja gry

Recenzja 30 sierpnia 2005, 13:12

Dobry cRPG nie może się obyć bez ciekawych questów. Tego też nie zabraknie w The Bard’s Tale. Znaczna większość zadań odbiega od typowych schematów lub specjalnie je powiela, jednocześnie kpiąc sobie z nich. A to szczur w karczmie okazuje się być nie małym futerkowym stworzeniem lecz potężną bestią ziejącą ogniem, a to bard zostaje rozpoznany przez jego niby dawną miłość, można też przez przypadek zniszczyć parę wiosek zamiast je uratować. Gra okraszona jest świetnymi piosenkami – o piwie, o wybrańcach, o bestiach siejących zniszczenie – z czego jedną (bestię, nie pieśń) sprowadza bard, a śpiewając z innymi bywalcami karczmy o pewnym idiocie zdaje sobie sprawę że śpiewa... o sobie. Niestety, im dłużej gramy, tym pobocznych zadań jest mniej, a siekaniny więcej. Właściwie od jakiejś połowy gry czekają na nas tylko zadania główne. Sytuację ratuje to, że prawie wszędzie możemy wrócić, a niektóre lokacje się zmieniają, tj. tętniące życiem w pierwszym rozdziale Houton, gdzie zaczynamy grę, zostaje potem opanowane przez hordy umarlaków. Gra podzielona jest na czternaście rozdziałów, z czego kilka to rozdziały nieobowiązkowe, choć jak zwykle – lepiej je odwiedzić, wykonać zadania, zebrać doświadczenie i przedmioty. Wszystko zespala spójna, ciekawa i dość oryginalna fabuła, z trzema różnymi zakończeniami, z czego jedno to po prostu wycofanie się.

PC
PS2
XBOX
iOS
AND