Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2PCANDPS4XONEPS5XSXGCNGBAXBOXSwitchiOS
Okładka Baldur's Gate: Dark Alliance (PS2)
OkładkaBaldur's Gate: Dark Alliance (PS2)

Baldur's Gate: Dark Alliance

Hack'n'slash będący spin-offem kultowej serii Baldur's Gate. Baldur's Gate: Dark Alliance jest produkcją szybszą i nastawioną na walkę. Tytuł pozwala wcielić się w jedną z trzech postaci, które przemierzają krainę, wykonując zadania i eliminując zastępy wrogów.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | na 2 osoby | kooperacja | RPG akcji | podzielony/wspólny ekran

Baldur's Gate: Dark Alliance Premiera

3gru2001

PS2

18lis2002

GCN

19lis2002

XBOX

13sty2004

GBA

7maj2021

PS4 XONE PS5 XSX

20maj2021

Switch

17gru2021

PC iOS

7kwi2023

AND

Gry podobne do Baldur's Gate: Dark Alliance

Kingdom Hearts

Final Fantasy X-2

Summoner

Baldur’s Gate: Dark Alliance to hack’n’slash będący spin-offem kultowej serii Baldur’s Gate. Tytuł, wydany przez Interplay Entertainment, zadebiutował na konsolach szóstej generacji. Po latach produkcja trafiła również na konsole ósmej i dziewiątej generacji, a także na komputery osobiste i urządzenia mobilne.

Fabuła

Akcja gry Baldur’s Gate: Dark Alliance toczy się w fantastycznym uniwersum Zapomnianych Krain, a dokładnie – w okolicach tytułowego miasta, Wrót Baldura. Po przekroczeniu jego bram trójka głównych bohaterów zostaje napadnięta przez złodziei, na których czele stoi niejaki Karne. Przed śmiercią naszych podopiecznych ratuje straż miejska, która przepędza rabusiów i zabiera protagonistów do jednej z karczm (Elfsong Tavern), by tam mogli dojść do siebie. Czyszcząc piwnicę oberży ze szczurów, herosi trafiają na ukryte przejście, którego banda Karne’a używa, by niepostrzeżenie dostawać się do miasta. Protagoniści postanawiają wyruszyć tropem przestępców.

Mechanika

W Baldur’s Gate: Dark Alliance akcję ukazano z lotu ptaka. Przed rozpoczęciem zabawy musimy wybrać jedną z trzech predefiniowanych postaci. Mowa o krasnoludzkim wojowniku Kromlechu, ludzkiej łuczniczce imieniem Vahn oraz elfiej czarodziejce Adriannie. W wersji na handhelda Game Boy Advance otrzymujemy do dyspozycji jedynie człowieka (mężczyznę), jednak możemy wybrać dla niego jedną z trzech klas (wojownika, maga oraz łucznika).

Gra składa się z trzech aktów, a akcja każdego z nich toczy się w innym regionie. Wśród lokacji czekających na odwiedzenie znajdziemy między innymi tytułową metropolię, a także leśne ostępy, ponure podziemia i ośnieżone górskie szczyty. Przemierzając je, wykonujemy zadania popychające fabułę do przodu; od czasu do czasu możemy również zrealizować misję poboczną. Przeszkadzają w tym liczni przeciwnicy, wśród których znajdziemy zarówno inteligentne istoty, jak i gobliny, przerośnięte pająki, a nawet beholderów (obserwatorów) czy smoki. Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie robimy użytek z oręża, rozmaitych umiejętności bojowych bądź zaklęć. Warto przy tym pamiętać, że każdą z postaci gra się nieco inaczej. Kromlech preferuje walkę w zwarciu, Vahn woli trzymać nieprzyjaciół na dystans, natomiast Adrianna robi użytek z magii (jej główną bronią są zaklęcia oparte na żywiołach).

W miarę postępów rośnie nasz potencjał bojowy. Bohaterowie zdobywają kolejne poziomy doświadczenia, a po każdym awansie otrzymujemy punkty, które możemy przeznaczyć na rozwój określonej umiejętności. Poza tym raz na cztery takie awanse dostajemy specjalny punkt, dzięki któremu możemy rozwinąć jedną z sześciu głównych statystyk postaci (siłę, inteligencję, mądrość, zręczność, budowę, charyzmę). Oprócz tego w świecie gry funkcjonują sklepy, w których możemy zaopatrywać się w coraz lepsze pancerze i potężniejszą broń.

Gra oferuje cztery poziomy trudności; ostatni z nich nosi miano ekstremalnego i nie jest niczym innym, jak trybem New Game Plus, gdyż pozwala na import postaci z wcześniejszego przejścia. Warto zaznaczyć, że nie jest on dostępny od początku i należy go odblokować, przechodząc specjalny loch – The Gauntlet. Co prawda próżno go szukać w wersji na Game Boya Advance, jednak w niej po jednorazowym przejściu fabuły odblokowujemy nową postać – elfiego wojownika.

Tryby gry

Baldur’s Gate: Dark Alliance pozwala na zabawę w pojedynkę lub na kooperacyjną rozgrywkę na wspólnym ekranie, w towarzystwie drugiej osoby. Wyjątek stanowi wersja na Game Boya Advance, która umożliwia wyłącznie samotną grę.

Kwestie techniczne

W momencie premiery Baldur’s Gate: Dark Alliance na konsolach szóstej generacji oprawa graficzna tej produkcji prezentowała wysoką jakość. Wrażenie robiło szczegółowe otoczenie, realistycznie animowana woda, a także efekty towarzyszące korzystaniu z czarów. Ładnie wyglądała również edycja na Game Boya Advance, nawet pomimo ograniczonych możliwości tego handhelda. Wersja na konsole ósmej i dziewiątej generacji, komputery osobiste i urządzenia mobilne została jedynie przystosowana do działania w wyższych rozdzielczościach (na PlayStation 4 Pro, Xboksie One X, PlayStation 5 oraz Xboksie Series X – maksymalnie 4K) i na panoramicznych ekranach.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 576 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Baldur's Gate: Dark Alliance

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Baldur's Gate: Dark Alliance Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz / AMD Athlon XP 2400+ 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce FX 5700 / Radeon 9600 lub lepsza
  • 6 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
GCN
PS2
XBOX
GBA
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch
PC
AND
iOS