Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCGBA
Okładka Blackthorne (PC)
OkładkaBlackthorne (PC)

Blackthorne

Interesująca gra zręcznościowa, nasuwająca skojarzenia z Prince of Persia, czy Flashback. Wcielamy się w postać tytułowego Blackthorne'a, który po dwudziestu latach powraca na ojczystą planetę, żeby wymierzyć sprawiedliwość złemu czarnoksiężnikowi.

Zręcznościowe | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blackthorne Premiera

12wrz1994

PC

17wrz2003

GBA

Blackthorne był jeszcze niemowlęciem, gdy nad planetą Tuul rozpostarło się widmo zagłady. Przyczyną nieszczęść okazał się demoniczny czarnoksiężnik Sarlac, który wykorzystując uległą mu armię trolli, najechał wszystkie krainy królestwa i zrzucił z tronu jego władcę. Mag nie wiedział jednak, że król Vlaros przygotował plan awaryjny i wysłał na Ziemię swojego jedynego potomka i następcę. Mija dwadzieścia lat. Blackthorne powraca na Tuul i staje do nierównej walki z armią Sarlaca o wyzwolenie swojego ludu i odzyskanie tronu...

Historyjka nie należy do najoryginalniejszych, jak i sama rozgrywka zresztą, która przywołuje na myśl skojarzenia z archaicznym Prince of Persia i nieco nowocześniejszym Flashbackiem. Podobnie jak w tamtych, kultowych produkcjach, tak i w Blackthorne, nasz bohater będzie musiał dużo skakać po chytrze rozmieszczonych platformach i walczyć z różnego rodzaju przeciwnikami. Gdzieniegdzie, będzie się także natykał na rozmaite przedmioty, które pomogą mu w dalszej wędrówce, np. klucze do drzwi, czy zdalnie sterowane bomby. Generalnie, im dalej tym trudniej, no ale to już akurat norma w tego typu produkcjach.

Blackthorne może wykonać sporą liczbę ruchów. Poza standardowymi, jak skoki, opuszczanie się z platform czy kucanie, pojawiła się także nowa umiejętność, którą najtrafniej można określić, jako chowanie się w cieniu. Po wykonaniu tej czynności, nasz bohater staje się niewrażliwy na ciosy i nic nie może go dotknąć. Jako, że większość przeciwników występujących w grze może robić to samo, walka ogranicza się do cierpliwego oczekiwania na błąd przeciwnika i oddania precyzyjnego strzału. Dzięki takiemu zabiegowi, pojedynki dużo tracą na dynamice. Anielska cierpliwość i maksymalna koncentracja jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza w późniejszych etapach gry, kiedy potrzeba kilku strzałów do zabicia danego potwora. Wszystkie cztery krainy wypełnione są bohaterami niezależnymi, z którymi można porozmawiać. Na ogół są to zmuszeni do ciężkiej pracy niewolnicy, tudzież konający więźniowie i zbyt wiele od nich wyciągnąć nie da, czasem jednak któryś z nich może pomóc i udostępnić skrywany szczelnie przedmiot. Warto więc pokręcić się trochę po lochach, a nuż napotkana osoba, będzie miała coś, co okaże się niezbędne w dalszej wędrówce. Gra jest stosunkowo trudna. Nasz bohater posiada tylko jedno życie, upadek z dużej wysokości zabija go natychmiast, dlatego wskazana jest duża ostrożność w podejmowaniu kolejnych działań, zwłaszcza niebezpiecznych skoków. Podczas gry nie można zapisywać stanu gry, co już samo w sobie jest dużym utrudnieniem, na szczęście po każdym etapie podawane są kody, które umożliwiają rozpoczęcie zmagań od dowolnie wybranego miejsca.

Trudno nazwać Blackthorne produktem rewolucyjnym, jednak w swojej klasie zajmuje on wysoką lokatę. Trudno stwierdzić, czy składa się na to kilka oryginalnych rozwiązań koncepcyjnych, niezła oprawa audiowizualna, czy po prostu kunszt programistów z Blizzard Entertainment, którzy wszystko czego dotkną, zamieniają w złoto...

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 93 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Blackthorne

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Blackthorne Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • PC 386 25MHz
  • 2MB RAM
  • VGA
PC
GBA