Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka The Bard's Tale (1987) (PC)
OkładkaThe Bard's Tale (1987) (PC)

The Bard's Tale (1987) PC

The Bard’s Tale to pierwsza gra RPG z cyklu Tales of the Unknown, w której przygotowaniu maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo.

RPG | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Bard's Tale (1987) Premiera PC

20marca1987

producent: Interplay Entertainment wydawca: Electronic Arts Inc.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

The Bard’s Tale to pierwsza gra RPG z cyklu Tales of the Unknown, w której przygotowaniu maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo. Akcja programu przenosi nas do spokojnej osady Skara Brae, która jak to zwykle bywa, znalazła się w kręgu zainteresowań złego czarnoksiężnika – Mangara Mrocznego. Rzuciwszy czar Wiecznej Zimy, całkowicie odizolował on mieszkańców miasta od świata i z pomocą uległych mu potworów pozbył się jednej nocy wszystkich obrońców. Przyszłość Skara Brae wisi na włosku. Jeśli nie znajdzie się nikt, kto będzie w stanie powstrzymać czarnoksiężnika, mieszkańców czeka całkowita zagłada.

Przed rozpoczęciem przygody, gracz może skompletować drużynę składającą się z kilku śmiałków. Do wyboru mamy siedem ras (człowiek, elf, krasnolud, niziołek, pół-elf, pół-ork i gnom), sześć profesji tradycyjnych (wojownik, paladyn, rzezimieszek, bard, łowca i mnich) oraz cztery profesje związane z używaniem magii. Bohaterowie opisani są za pomocą pięciu współczynników (siła, inteligencja, zręczność, wytrzymałość i szczęście) – wzorem innych produkcji RPG, drużyna zdobywa doświadczenia w trakcie przygody, co pozwala poszczególnym jej członkom rozwinąć swoje umiejętności. Gra podzielona jest na szesnaście poziomów o wzrastającym poziomie trudności. W trakcie przygody odwiedzimy zarówno miasto Skara Brae, jak i liczne labirynty oraz lochy.

Akcję obserwujemy w małym okienku z perspektywy pierwszej osoby. The Bard’s Tale pozwala na płynny przesuw ekranu (tak jak grach FPS), ale tylko w przód i tył. Obracanie na boki wykonywane jest już za pomocą obrotu o 90 stopni. Gra nie powala na kolana oprawą audiowizualną, ale jest za to niesłychanie grywalna. Spora ilość zagadek, magicznych przedmiotów, zróżnicowanych lochów oraz ogromna wręcz liczba czarów sprawia, że The Bard’s Tale to jeden z najlepszych przedstawicieli pierwszej fali komputerowych RPG, których na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych pojawiało się całe mnóstwo.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 342 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Bard's Tale (1987): Odpowiednia dla każdego wieku.