Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka The Bard's Tale (1987) (PC)

The Bard's Tale (1987) PC

The Bard’s Tale to pierwsza gra RPG z cyklu Tales of the Unknown, w której przygotowaniu maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo.

RPG | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka The Bard's Tale (1987) (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20marca1987

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Bard’s Tale to pierwsza gra RPG z cyklu Tales of the Unknown, w której przygotowaniu maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo. Akcja programu przenosi nas do spokojnej osady Skara Brae, która jak to zwykle bywa, znalazła się w kręgu zainteresowań złego czarnoksiężnika – Mangara Mrocznego. Rzuciwszy czar Wiecznej Zimy, całkowicie odizolował on mieszkańców miasta od świata i z pomocą uległych mu potworów pozbył się jednej nocy wszystkich obrońców. Przyszłość Skara Brae wisi na włosku. Jeśli nie znajdzie się nikt, kto będzie w stanie powstrzymać czarnoksiężnika, mieszkańców czeka całkowita zagłada.

Przed rozpoczęciem przygody, gracz może skompletować drużynę składającą się z kilku śmiałków. Do wyboru mamy siedem ras (człowiek, elf, krasnolud, niziołek, pół-elf, pół-ork i gnom), sześć profesji tradycyjnych (wojownik, paladyn, rzezimieszek, bard, łowca i mnich) oraz cztery profesje związane z używaniem magii. Bohaterowie opisani są za pomocą pięciu współczynników (siła, inteligencja, zręczność, wytrzymałość i szczęście) – wzorem innych produkcji RPG, drużyna zdobywa doświadczenia w trakcie przygody, co pozwala poszczególnym jej członkom rozwinąć swoje umiejętności. Gra podzielona jest na szesnaście poziomów o wzrastającym poziomie trudności. W trakcie przygody odwiedzimy zarówno miasto Skara Brae, jak i liczne labirynty oraz lochy.

Akcję obserwujemy w małym okienku z perspektywy pierwszej osoby. The Bard’s Tale pozwala na płynny przesuw ekranu (tak jak grach FPS), ale tylko w przód i tył. Obracanie na boki wykonywane jest już za pomocą obrotu o 90 stopni. Gra nie powala na kolana oprawą audiowizualną, ale jest za to niesłychanie grywalna. Spora ilość zagadek, magicznych przedmiotów, zróżnicowanych lochów oraz ogromna wręcz liczba czarów sprawia, że The Bard’s Tale to jeden z najlepszych przedstawicieli pierwszej fali komputerowych RPG, których na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych pojawiało się całe mnóstwo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 338 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Bard's Tale (1987)

odpowiednia dla każdego wieku

Aktualizacja Frostpunk, Fuel Renegades za darmo i inne wieści
Aktualizacja Frostpunk, Fuel Renegades za darmo i inne wieści

wiadomość7 sierpnia 2018

Dziś piszemy o aktualizacji i darmowym DLC do rodzimego Frostpunka, darmowej studenckiej grze Fuel Renegades, zapowiedzi DLC do RPG Battle Brothers, rychłej premierze remastera The Bard’s Tale i dalszym wsparciu fundacji zdrowia psychicznego przez deweloperów Hellblade: Senua's Sacrifice . Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Pierwsze screeny z remastera klasycznej serii The Bard's Tale
Pierwsze screeny z remastera klasycznej serii The Bard's Tale

wiadomość18 maja 2018

Po wielu trudnościach, remaster pierwszych trzech odsłon klasycznych gier RPG spod znaku The Bard's Tale jest już w produkcji. Producenci podzielili się również pierwszymi screenami z gry.

Remastery The Bard's Tale I-III wciąż w produkcji
Remastery The Bard's Tale I-III wciąż w produkcji

wiadomość15 lutego 2017

Ciąg dalszy wczorajszego zamieszania wokół remasterów starej trylogii The Bard's Tale. Prezeska odpowiedzialnego za nie studia Olde Skuul twierdzi, że projekty zostaną ukończone, niezależnie od tego, co na ten temat myśli zespół inXile Entertainment.

Obiecane remastery The Bard's Tale I-III jednak się nie ukażą
Obiecane remastery The Bard's Tale I-III jednak się nie ukażą

wiadomość14 lutego 2017

Studio inXile Entertainment po raz kolejny rozmija się z deklaracjami na Kickstarterze. Sprawa dotyczy projektu The Bard's Tale IV, a konkretniej obiecanych fanom unowocześnionych wersji starej trylogii Bard’s Tale, które raczej nie ujrzą światła dziennego. Powodem ma być finansowe nieporozumienie z podwykonawcą remasterów, zespołem Olde Skuul.

Klasyczna trylogia The Bard's Tale niespodzianką w polskiej wersji Opowieści Barda!
Klasyczna trylogia The Bard's Tale niespodzianką w polskiej wersji Opowieści Barda!

wiadomość11 sierpnia 2005

Od dłuższego czasu firma Cenega dosłownie zasypuje nas informacjami dotyczącymi gry The Bard’s Tale. Okazuje się, że profesjonalna, polska wersja językowa (z udziałem Piotra Fronczewskiego oraz Borysa Szyca) nie będzie jedynym atutem tego wydania. Jak dowiedzieliśmy się dziś od przedstawicieli rodzimego dystrybutora, do programu zostanie dołączona również wspaniała niespodzianka.