Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I (PC)
OkładkaJ.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I (PC)

J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I PC

The Lord of the Rings, vol. 1, to gra cRPG, oparta o fabułę powieści „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

RPG | fantasy | książki | Władca Pierścieni | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I Premiera PC

4kwietnia1990

producent: Interplay Entertainment wydawca: Interplay Entertainment

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

The Lord of the Rings, vol. 1, to gra cRPG, oparta o fabułę powieści „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Obejmujemy w niej kontrolę nad grupą bohaterów (początkowo tylko hobbitów), którzy wyruszają w niebezpieczną misję do krainy Mordor, aby zniszczyć tytułowy pierścień o niewyobrażalnej mocy. Jeśli dostanie się on w łapska złego Saurona, całą krainę Śródziemia i wszystkie wolne ludy czeka nieuchronna zagłada...

Mogłoby się wydawać, że scenariusz gry jest ograniczony do wydarzeń z książki, ale nic bardziej mylnego. Programiści Interplay wprowadzili bowiem wiele zadań pobocznych, które urozmaicają pierwszą część wyprawy do niegościnnego Mordoru a które z fabułą powieści mają niewiele wspólnego. Można to już zauważyć na samym początku gry, kiedy to drużyna staje przed szansą poskromienia wilków i tym samym uratowania dzieci hobbitów. Tego typu historii znajdziesz po drodze mnóstwo i co ciekawsze, można do nich wrócić w dowolnym momencie. Oczywiście, nie mniej ważne są zadania główne. W pierwszej części gry należą do nich dostarczenie pierścienia do Dol Guldur oraz pokonanie Króla Nazguli.

Jako, że u Tolkiena występuje duża ilość bohaterów, którzy mają bezpośredni wpływ na wydarzenia, w grze również nie mogło ich zabraknąć. Problem sterowania drużyną rozwiązano w interesujący sposób. Kierujemy tylko jedną postacią a reszta posłusznie idzie za nami. Gdy potrzebujemy skorzystać z umiejętności konkretnego bohatera, aktywujemy go i robimy to co trzeba. Sterowanie podczas walki uwzględnia od razu wszystkie postacie należące do drużyny i nie trzeba martwić się o ich wybieranie. Cześć bitewna podzielona jest bowiem na tury, w których wrogów atakujemy po kolei.

Nasi bohaterowie opisani są za pomocą sześciu współczynników. Oprócz tradycyjnych i niezbędnych do walki, jak wytrzymałość, siła, zręczność czy szczęście, pojawia się także poziom siły woli, który określa w jakim stopniu bohaterowie odporni są na oddziaływanie zła, w tym także pierścienia. Ponadto istnieje około 25 specjalnych umiejętności, które nasze postacie mogą otrzymać w trakcie gry, np. szkoląc się u konkretnego bohatera niezależnego. Jako, że jest to gra cRPG, nie mogło również zabraknąć dużej ilości czarów, podzielonych na kilka grup.

Oprawa audiowizualna jest na przyzwoitym poziomie. Program wita nas introdukcją, składającą się z serii rysunków streszczających aktualne wydarzenia. Akcja przedstawiona jest widokiem z góry, podobnie jak w serii Alien Breed czy Gauntlet. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy mamy dostęp do szeregu ikonek, które służą do wydawania poleceń. Z napotkanymi postaciami można rozmawiać i zadawać im pytania, wprowadzając słowa kluczowe. Jest to największy mankament gry, gdyż czasem trudno znaleźć odpowiednią frazę, pozwalającą ruszyć akcję do przodu.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,5 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I: Odpowiednia dla każdego wieku.