Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Shattered Steel (PC)

Shattered Steel PC

Shattered Steel to futurystyczna gra akcji, wykorzystująca motyw wielkich kroczących maszyn bojowych, określanych w grze mianem Planet Runners.

Akcji | mechy i roboty

PC Windows
Okładka Shattered Steel (PC)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22października1996

Shattered Steel to futurystyczna gra akcji, wykorzystująca motyw wielkich kroczących maszyn bojowych, określanych w grze mianem Planet Runners. Warto zauważyć, iż omawiany tytuł jest debiutanckim projektem sławnego BioWare, firmy znanej powszechnie z legendarnych gier role-playing (m.in. Neverwinter Nights, Star Wars: Knights of the Old Republic oraz obie części Baldur's Gate). Mamy więc do czynienia z pozycją nieco zapomnianą, której jednak nie powinno się zupełnie pomijać, z uwagi na szereg innowacyjnych (jak na połowę lat 90. ubiegłego stulecia) rozwiązań technologicznych.

Zasiadamy za sterami jednego ze wspomnianych planetarnych kolosów. Do wyboru mamy łącznie siedem maszyn o różnej wielkości, zdolności bojowej i przeznaczeniu (od lekkich i typowo zwiadowczych po wielkie i ciężko opancerzone konstrukcje szturmowe). Potężniejsze i masywniejsze mechy są początkowo niedostępne – wojnę zawsze zaczynamy korzystając z tych lżejszych i słabiej uzbrojonych. Zanim jednak rzucimy się w wir walki, sami dobieramy uzbrojenie naszego cybernetycznego niszczyciela – w sumie możemy na nim zawiesić 25 różnych rodzajów broni, od wielolufowych działek średniego kalibru przez naprowadzane pociski, dalekosiężne moździerze aż po nowoczesne i śmiercionośne działa plazmowe i laserowe wysokiej mocy. Każdy egzemplarz uzbrojenia należy do konkretnej kategorii i może zostać umieszczony tylko na wysięgnikach konkretnego rodzaju – cechuje się bowiem różną masą. Musimy więc wybrać, czy wyposażymy robota w większą ilość nieco słabszego rynsztunku, czy też wybierzemy jednie dwa lub trzy rodzaje broni, ale o większej sile niszczącej. Program oferuje obszerny tryb rozgrywki dla jednego gracza – w sumie czeka na nas aż 50 dynamicznych misji, w których aktywnie zwalczamy przede wszystkim przybyszów z kosmosu (w sumie czyha na nas ponad 20 agresywnych przeciwników).

Shattered Steel wykorzystuje niegdyś nowatorską i efektywną technologię graficzną, opartą na voxelach – pozwalała ona wówczas na szybkie i wydajne wyświetlanie terenów otwartych o znacznych rozmiarach bez konieczności angażowania zewnętrznych akceleratorów grafiki trójwymiarowej (bardzo podobne rozwiązanie po raz pierwszy ujrzeliśmy w symulatorach firmy NovaLogic: Comanche i Werewolf). Rozwiązanie to owocuje nie tylko niskimi wymaganiami sprzętowymi (które były zmorą większości miłośników tego typu gier – vide MechWarrior 2), ale i odwzorowaniem realistycznej topografii terenu, którą dodatkowo można swobodnie modyfikować korzystając z dostępnego uzbrojenia. Autorzy nie zapomnieli także o wsparciu dla trybu multiplayer – w sumie do 16 graczy może za pośrednictwem sieci lokalnej LAN toczyć wirtualne bitwy na odległych planetach, wykorzystując różne tryby i zasady rozgrywki (m.in. anarchy deathmatch, team missions, head-to-head modem warfare).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 16  

Nośnik: 1 CD

Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 37 ocen czytelników.

Gry podobne do Shattered Steel

Wymagania wiekowe Shattered Steel

12+