Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Star Trek: Starfleet Command (PC)

Star Trek: Starfleet Command PC

Bazująca na popularnej planszowej strategii gra taktyczna osadzona w uniwersum Star Trek. Gracze mają okazję wcielić się w rolę dowódcy gwiezdnego statku i stanąć do walki z wrogimi jednostkami.

Strategiczne | science fiction | taktyczne | kosmiczne | Star Trek

PC Windows
Okładka Star Trek: Starfleet Command (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12sierpnia1999

12sierpnia1999

pudełko PL

Po sukcesie wydanego w 1997 roku symulatora Star Trek: Starfleet Academy firma Interplay okrzyknięta została najlepszym deweloperem gier w uniwersum Star Trek. Kolejną „gwiezdną” produkcję powierzono świeżo uformowanemu wewnętrznemu studiu deweloperskiemu 14 Degrees East. Star Trek: Starfleet Command oparto na planszowej strategii Star Fleet Battles, stworzonej 20 lat wcześniej przez Stephena V. Cole'a, skąd zaczerpnięto także wiele elementów mechaniki rozgrywki.

Gra oferuje trzy warianty zabawy w trybie solowym. „Skirmish” i „Play-and-forget” to szybkie potyczki, które pomagają graczom zapoznać się ze sposobem sterowania i wyćwiczyć taktykę przed rozpoczęciem kampanii głównej zatytułowanej "Dynaverse". Pozwala ona wcielić się w rolę dowódcy statku kosmicznego. Wykonując wskazane misje, które najczęściej polegają na zniszczeniu wrogiej jednostki lub nawiązaniu kontaktu, gracze zdobywają „punkty prestiżu”. Stanowią one swego rodzaju walutę w grze, za którą kupować można nowe statki i uzbrojenie, naprawiać uszkodzenia a także rekrutować członków załogi.

Podstawą rozgrywki są bitwy z wrogimi statkami. Starcia mają charakter taktyczny, a kluczem do zwycięstwa jest właściwe manewrowanie oraz umiejętne wykorzystanie słabości przeciwnika. Podobnie jak w planszowym pierwowzorze gracze muszą rozsądnie gospodarować zasobami dowodzonego statku na bieżąco kontrolując m.in. stan osłon i rodzaj uzbrojenia.

W grze występuje 6 grywalnych frakcji: Federacja, Klingoni, Romulanie, Gornowie, Hydranie i Lyranie. Każda z nich posiada własne rodzaje jednostek.

Poza rozgrywką solową twórcy Star Trek: Starfleet Command przewidzieli także opcję zabawy z żywymi przeciwnikami za pośrednictwem sieci LAN lub Internet.

Jednym z największych atutów gry jest możliwość tworzenia własnych scenariuszy za pomocą prostego edytora. Społeczność graczy przygotowała wiele modów, dzięki którym zmieniać można m.in. cechy jednostek, a nawet ich wygląd.

Ogromna popularność Star Trek: Starfleet Command zapoczątkowała „złotą erę” gier związanych z uniwersum Star Trek trwającą w latach 1999-2001.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Star Trek: Starfleet Command

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Star Trek: Starfleet Command

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 300 Mhz
  • 64 MB RAM
  • akcelerator 3D
  • karta dźwiękowa
Revenant i Starfleet Command w najnowszym CD-ACTION

wiadomość9 września 2002

Do kiosków trafił już najnowszy, październikowy numer miesięcznika CD-ACTION, w którym na 148 stronach jak zwykle znalazło się mnóstwo ciekawych materiałów o grach. Na dołączonych płytkach CD zamieszczono dwie pełne wersje gier: czołówkę gatunku action RPG w postaci gry Revenant oraz doskonałą strategię kosmiczną Star Trek: Starfleet Command.

Oficjalna strona Orion Pirates

wiadomość3 maja 2001

Uruchomiona została oficjalna strona Starfleet Command - Orion Pirates, kolejnej gry, której akcja toczy się w świecie Star Trek’a.

Zapowiedziano Orion Pirates - nowy dodatek do Star Trek: Starfleet Command

wiadomość2 maja 2001

Interplay ogłosił plany wydania Starfleet Command: Orion Pirates, samodzielnego dodatku do serii gier strategicznych w świecie Star Trek. Dodatek nie będzie wymagał zainstalowania Starfleet Command czy Starfleet Command II.