Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Elder Scrolls Online - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Elder Scrolls Online - poradnik do gry

The Elder Scrolls Online - poradnik do gry

Nowe wyzwania w starym świecie Poradnik The Elder Scrolls Online w 10 prostych krokach zawiera między innymi: omówienie dostępnych w grze aktywności, systemu przyjaciół i gildii, umiejętności oraz walki, a także spis frakcji i dostępnych ras. Opisano również transport i crafting.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2020

Niniejszy poradnik do gry The Elder Scrolls Online jest rozbudowanym przewodnikiem po wielkiej produkcji Bethesda Studios. Nadrzędnym założeniem naszego poradnika jest to, że ma być on przyjazny i zrozumiały dla początkujących graczy rozpoczynających swoją przygodę z ESO, jak również dla weteranów gatunku MMORPG, którzy są zainteresowani bardziej zaawansowanymi wskazówkami i poradami.

Poradnik z racji swoich rozmiarów podzielony został na kilka dużych rozdziałów i lekturę radzimy rozpocząć od rozdziału Podstawy gry. Znajdziesz w nim przede wszystkim szereg informacji i podpowiedzi na temat rozpoczęcia po raz pierwszy nowej gry - dowiesz się m.in. jak utworzyć konto w ESO, jaką wersję TESO najlepiej zakupić, jak utworzyć pierwszego bohatera, oraz czy można z powodzeniem grać w pojedynkę. W tym samym rozdziale zamieścilismy też szereg stron z pożytecznymi poradami na start - podpowiadamy m.in. jak zdobyć własnego konia, jak zakupić własny dom, jak usprawnić proces zdobywania xp, jak zabezpieczyć się przed śmiercią postaci, jak powiększyć inwentarz bohatera, jak korzystać z fast travel, czy która klasa jest najlepsza dla mało doświadczonego gracza.

Alternatywą do naszego przewodnika po grze jest rozdział 10 prostych kroków, w którym znajdują się omówienia wybranych ważniejszych mechanik i cech gry w pigułce. Jest to dobry rozdział, jeśli zależy ci na skondensowanej wiedzy bez wgłębiania się w szczegóły. Wspomniany rozdział porusza miedzy innymi takie tematy jak stworzenie i rozwijanie postaci, staczanie walk i używanie umiejętności, eksploracja świata, PvP (walki pomiędzy graczami), czy awans na 50 poziom doświadczenia.

Nasz poradnik do The Elder Scrolls Online nie skupia się wyłącznie na opisaniu bazowej zawartości gry. Przygotowaliśmy także mniejsze rozdziały na temat wybranych dużych dodatków DLC. Znajdziesz przede wszystkim informacje o najnowszym DLC Greymoor, a także o starszych rozszerzeniach - Morrowind i Summerset. Z opisów poszczególnych rozszerzeń możesz dowiedzieć się m.in. jak rozpocząć nową przygodę, czy jakie są najważniejsze unikalne nowości danego DLC.

Kolejny ważny rozdział niniejszego poradnika to Klasy postaci. Powinien przydać się on graczom tworzącym nową postać i chcącym ją prawidłowo rozwijać. W osobnych podrozdziałach bardzo dokładnie omówiliśmy klasy Dragonknight, Templar, Nightblade, Sorcerer oraz Warden (wymaga ona DLC Morrowind). Dla każdej z klas możesz przede wszystkim znaleźć informacje o jej głównych zastosowaniach oraz o jej podstawowych aktywnych i pasywnych umiejętnościach. Do wymienionych klas przygotowaliśmy również rekomendowane buildy postaci pod kątem różnych sposobów prowadzenia gry, np. jako tank czy postać DPS.

Jedną z ciekawszych profesji w The Elder Scrolls jest Crafting i tematyce tej poświęcony został cały osobny rozdział. Wyjaśniamy przede wszystkim jak rozpocząć szkolenie umiejętności rzemieślniczych. W osobnych podrozdziałach omówiliśmy też wszystkie główne odmiany craftingu - kowalstwo, krawiectwo, stolarstwo, zaklinanie, alchemię i wytwarzanie prowiantu. W przypadku każdej z tych kategorii dowiesz się jakie rodzaje przedmiotów można produkować i jakie są potrzebne materiały do craftingu.

Poszukiwaczy przygód powinien zainteresować nasz Atlas świata, dzięki któremu łatwiej powinno przyjść odnalezienie najcenniejszych sekretów i unikalnych lokacji, do których zaliczają się między innymi Skyshards (znajdźki), Wayshrines (punkty szybkiej podróży), Public Dungeons (lochy do badania wspólnie z innymi graczami), Mundus Stones (kamienie gwarantujące pasywne bonusy do statystyk), czy World Bosses (legowiska bossów). Wysokiej jakości mapy świata powinny się być pomocne w odnajdywaniu konkretnych typów aktywności.

Chcę zacząć nową grę i szukam pomocy

W poradniku do Elder Scrolls Online zamieściliśmy specjalnie przygotowane strony dla nowych graczy, tzn. dla osób, które po raz pierwszy rozpoczynają swoją przygodę z tą produkcją. Mogą one pomóc w dołączeniu do rozgrywki, w wykonaniu pierwszych kroków w świecie gry i w uniknięciu popełniania częstych błędów.

 1. Jak założyć konto w The Elder Scrolls Online? - Jest ono obowiązkowe na potrzeby zalogowania się do serwerów i prowadzenia gry, przy czym możesz je założyć zanim jeszcze zakupisz grę.
 2. Którą wersje gry warto wybrać? - Możesz zdecydować się jedynie na podstawową wersję lub wybrać jedną z nowszych z kompletem rozszerzeń. Dodatki DLC możesz też kupować oddzielnie.
 3. Jak stworzyć pierwszego bohatera? - Po pierwszym uruchomieniu gry załączy się rozbudowany kreator postaci. Niektóre jego kroki są bardzo ważne, gdyż trzeba określić m.in. rasę, sojusz oraz klasę bohatera. Nie można później łatwo zmienić tych ustawień.
 4. Czy ESO jest podobne do Skyrima? - Obie gry pomimo reprezentowania różnych gatunków wykazują sporo podobieństw do siebie. Jest duża szansa, że spodoba ci się ESO, jeśli polubiłeś Skyrima.
 5. Czy mogę grać w Elder Scrolls Online w pojedynkę? - Gra pozwala wykonywać wiele czynności podczas rozgrywki solowej, m.in. zaliczać questy i do woli eksplorować świat. Dzięki interakcjom i współpracy z innymi graczami możesz jednak sporo zyskać i główne zalety zestawiliśmy na stronie.

Mam pytanie i szukam odpowiedzi

Nasz poradnik do TESO rozwiązuje wiele potencjalnych problemów, jakie możesz napotkać w trakcie prowadzenia rozgrywki. Wyjaśnia on też kilka szczególnie interesujących kwestii dotyczących m.in. posiadania własnego wierzchowca czy domostwa. Oto najważniejsze tematy FAQ z naszego poradnika:

 1. Czy abonament ESO Plus jest opłacalny? - Jest on bardzo dobrym wyborem, jeśli masz zamiar spędzać więcej czasu z grą i zainteresować się bliżej tematyką craftingu. Na stronie dokładnie opisaliśmy jego wszystkie zalety.
 2. Jak zdobywać punkty umiejętności? - Levelowanie postaci nie jest jedyną metodą ich pozyskiwania i są one potrzebne do przyśpieszania rozwoju sterowanej postaci.
 3. Jak permanentnie zwiększyć inwentarz bohatera? - Domyślnie ma on bardzo ograniczoną pojemność, ale są na szczęście rózne metody kupowania lub odblokowywania nowych slotów inwentarza.
 4. Jak działa level scaling w grze? - Chodzi tu o mechanikę gry, dzięki której poziom wyzwania questów i walk ze zwykłymi potworami nigdy nie przekracza aktualnych możliwości bohatera.
 5. Jak szybciej levelować? - W TESO punkty doświadczenia można pozyskiwać nie tylko dzięki zaliczaniu questów, ale również wykonując inne czynności. Na stronie opisaliśmy też jak odblokować i jak korzystać z boosterów xp.
 6. Która klasa jest najlepsza dla początkującego gracza? - Przedstawiliśmy nasze rekomendacje "startowych" klas. Dzięki wiedzy zawartej na stronie możesz się też dowiedzieć jakie są specjalizacje poszczególnych klas (np. bohater - tank).
 7. Jak działa szybka podróż? - Fast travel w ESO ma miejsce przede wszystkim dzięki wykorzystywaniu specjalnych kapliczek, aczkolwiek po świecie gry możesz też podróżować na inne sposoby, które dokładnie opisaliśmy.
 8. Jak zdobyć pierwszego konia? - W ESO możesz korzystać z koni oraz innych odmian wierzchowców. Opisaliśmy m.in. jak odblokować pierwszego konia, jak zdobywać inne wierzchowce oraz jak i po co trenować jazdę konną.
 9. Jak kupić własny dom? - Posiadanie własnego lokum w grze jest dość istotną kwestią, gdyż w domu możesz pozostawiać swój sprzęt. Wyjaśniamy jak odblokować pierwszy dom, jak kupować kolejne domy i jak zdobywać meble.
 10. Jak dołączyć do gildii graczy? - Jest to bardzo pomocne nie tylko pod kątem ułatwienia sobie wspólnego podróżowania, ale też np. wymiany towarów z innymi graczami. Z naszego opisu dowiesz się jak dołączyć do gildii oraz z czym dokładnie się to wiąże.
 11. Jakie są skutki śmierci bohatera? - O zgon w ESO jest dość łatwo, aczkolwiek nie musisz obawiać się utraty ogromnej ilości postępów. Na stronie dokładnie objaśniliśmy skutki zgonu i zamieściliśmy podpowiedzi jak zabezpieczyć się żeby śmierć była mniej "uciążliwa".
 12. Jak zachować się po złamaniu prawa? - W grze łatwo możesz popaść w konflikt z lokalnymi stróżami prawa. Na stronie zamieściliśmy zestawienie drobnych i poważnych przestępstw. Dowiesz się też jak możesz się zachować po tym jak ktoś złapie cię na gorącym uczynku.

Dodatek DLC Greymoor

Greymoor to tytuł najnowszego dodatku DLC do gry Elder Scrolls Online. Na osobnych stronach naszego poradnika znajdziesz najważniejsze informacje na jego temat:

 1. Wersje gry i daty premier - DLC Greymoor oferowane jest w kilku różnych wersjach, m.in. standardowej oraz kolekcjonerskiej, która zawiera rzadkie bonusy np. w postaci unikalnego wierzchowca czy chowańca.
 2. Informacje ogólne - FAQ - Na stronie znajdziesz informacje czego dotyczy dodatek Greymoor, jakie są główne nowe atrakcje tego rozszerzenia, kiedy można przenieść się do zachodniego Skyrim, oraz ile czasu zajmuje ukończenie wszystkich głównych questów dodatku.

The Elder Scrolls Online w pigułce

Nasz rozdział 10 prostych kroków jest idealnym wyborem dla graczy, którym zależy na zdobyciu szybkiej wiedzy. Niektóre z poruszonych tam kwestii dokładniej opisane zostały na osobnych stronach poradnika.

 1. Bohater - Dowiesz się m.in. o utworzeniu i rozwijaniu postaci, o zarządzaniu inwentarzem, oraz o skutkach śmierci bohatera.
 2. Drużyna i gildie - Dowiesz się m.in. o dołączaniu do gildii graczy, eksplorowaniu świata gry w grupach i handlowaniu z innymi graczami.
 3. Walka - Dowiesz się m.in. o podstawach systemu walki oraz o aktywnych i pasywnych umiejętnościach bohatera.
 4. Frakcje i rasy - Dowiesz się o dostępnych ugrupowaniach oraz rasach postaci, a także o zaletach wybierania ich w momencie tworzenia bohatera.
 5. Transport - Dowiesz się m.in. o mechaniźmie szybkiej podróży, a także o szybszym przemierzaniu świata na grzbiecie wierzchowca.
 6. Eksploracja świata - Dowiesz się m.in. o najważniejszych rodzajach lokacji na mapie świata, o loocie i skutkach łamania prawa.
 7. Rzemiosło - Dowiesz się o głównych rodzajach rzemiosła, a także o tym jak przebiega proces wytwarzania przedmiotów w grze.
 8. Player vs. Player - Dowiesz się o najważniejszych założeniach PvP, czyli staczania walk z żywymi graczami.
 9. Klasy i umiejętności - Dowiesz się o ogólnych cechach i specjalizacjach domyślnie dostępnych klas postaci.
 10. Poziom 50 - Dowiesz się m.in. o tym co wydarzy się po zdobyciu 50 poziomu doświadczeniach i ogólnych założeniach mechanizmu Champion System.

Mapy atlasu świata - regiony w ESO

Nasz atlas świata zawiera wysokiej jakości mapy regionów z podstawowej wersji gry. Na każdej mapie znajdują się liczne oznaczenia, m.in. miejsc otrzymywania questów, znajdziek, czy wejść do lochów. Może ci to pomóc w zbadaniu każdego regionu w 100%.

Lokacje frakcji Daggerfall Covenant:

 1. Alik'r Desert
 2. Bangkorai
 3. Betnikh
 4. Glenumbra
 5. Rivenspire
 6. Stormhaven
 7. Stros M'Kai

Lokacje frakcji Ebonheart Pact:

 1. Bal Foyen
 2. Bleakrock Isle
 3. Deshaan
 4. Eastmarch
 5. Shadowfen
 6. Stonefalls
 7. The Rift

Lokacje frakcji Aldmeri Dominion:

 1. Auridon
 2. Grahtwood
 3. Greenshade
 4. Khenarthi's Roost
 5. Malabal Tor
 6. Reaper's March

Klasy postaci - opisy i rekomendowane buildy

Wybór klasy postaci w TESO jest ważnym krokiem, gdyż będzie miało to wpływ na rodzaj dostepnych aktywnych i pasywnych umiejętności. Niektóre klasy są bardziej wszechstronne, inne dążą do specjalizacji. Wszystkie najważniejsze tematy opisaliśmy na kolejnych stronach rozdziału Klasy postaci.

 1. Najlepsza klasa na start - Na stronie są nasze rekomendacje odnośnie wyboru klasy postaci dla pierwszego bohatera. Znajdziesz też informacje o specjalizacjach poszczególnych klas.
 2. Klasa Dragonknight - Przygotowane przez nas buildy dotyczą prowadzenia gry jako Tank oraz postać Melee DPS.
 3. Klasa Nightblade - Przygotowane przez nas buildy dotyczą prowadzenia gry jako postać Ranged DPS oraz Melee DPS.
 4. Klasa Sorcerer - Przygotowane przez nas buildy dotyczą prowadzenia gry jako postać DPS oraz Healer / Support.
 5. Klasa Templar - Przygotowane przez nas buildy dotyczą prowadzenia gry jako postać Healer / DPS oraz Ranged DPS.
 6. Klasa Warden - Przygotowaliśmy porad jak grać tą klasą w pojedynkę oraz jako pomocnik dla reszty drużyny.

Crafting - podstawy, rodzaje

Crafting / rzemiosło może być w The Elder Scrolls Online świetnym sposobem na wytwarzanie nowych przedmiotów z myślą o używaniu ich lub wystawianiu na sprzedaż. W rozdziale Crafting znajdziesz ogólne podpowiedzi i informacje na temat rzemiosła, jak również opis głównych kategorii craftingu w grze.

 1. Ogólne porady na temat rzemiosła
 2. Nakładanie cech na wytwarzane przedmioty
 3. Zdobywanie doświadczenia w temacie rzemiosła
 4. Kowalstwo - dowiesz się czego ono dotyczy i jak zdobywać materiały do kowalstwa
 5. Krawiectwo - dowiesz się czego ono dotyczy i jak zdobywać materiały do krawiectwa
 6. Stolarstwo - dowiesz się czego ono dotyczy i jak zdobywać materiały do stolarstwa
 7. Zaklinanie przedmiotów - dowiesz się jak zakliknać przedmioty, jak pozyskiwać materiały i jakie są kombinacje run
 8. Alchemia - dowiesz się czego ona dotyczy i jak zdobywać składniki alchemiczne
 9. Tworzenie prowiantu - dowiesz się jak produkować żywność i jak pozyskiwać składniki

Autorzy Poradnika

Jacek Winkler, Jakub Bugielski, Wojciech Antonowicz


Informacje o The Elder Scrolls Online - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 103, ilustracje: 578 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 26.

The Elder Scrolls Online: Greymoor DLC

Ostatnia aktualizacja : 25 maja 2020, odwiedź The Elder Scrolls Online: Greymoor DLC

Podstawy gry

Ostatnia aktualizacja : 19 maja 2020, odwiedź Podstawy gry

Atlas świata

Ostatnia aktualizacja : 12 września 2016, odwiedź Atlas świata

Klasy postaci

Ostatnia aktualizacja : 12 września 2016, odwiedź Klasy postaci

Crafting

Ostatnia aktualizacja : 12 września 2016, odwiedź Crafting

The Elder Scrolls Online: Morrowind DLC

Ostatnia aktualizacja : 25 maja 2020, odwiedź The Elder Scrolls Online: Morrowind DLC

The Elder Scrolls Online: Summerset DLC

Ostatnia aktualizacja : 25 maja 2020, odwiedź The Elder Scrolls Online: Summerset DLC

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Elder Scrolls Online - poradnik do gry