Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

GreedFall - poradnik do gry

GreedFall - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady na start do GreedFall GreedFall poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry GreedFall znajdziesz zestaw różnorakich porad na start. Powinny one okazać się pomocne szczególnie dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą. Zwracamy uwagę na potencjalne ułatwienia, ostrzegamy o zagrożeniach i wyjaśniamy kłopotliwe mechanizmy rozgrywki.

Często zapisuj stan gry

W GreedFall możesz sejwować bez ograniczeń i zdecydowanie powinieneś polegać na manualnych oraz szybkich zapisach stanu gry. Swoje postępy zapisuj przed:

 1. Każdą większą walką - Na wypadek gdyby zaatakowani przeciwnicy czy potwory okazali się zbyt trudni do pokonania.
 2. Każdą rozmową z NPC-em - W trakcie rozmowy możesz zostać zmuszony do podjęcia jakiejś decyzji. Dysponowanie sejwami pozwoli ci przetestować różne warianty powiązane z dostępnymi wyborami.
 3. Każdą lokacją questową - Po zbliżeniu się do celu podróży od razu może załączyć się cut-scenka i możesz np. zostać zmuszony do odbycia rozmowy czy przystąpienia do walk.

Zabieraj loot ze wszystkich odnajdywanych skrzyń

GreedFall nie przewiduje kar za okradanie mieszkańców krainy - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

GreedFall nie przewiduje kar za okradanie mieszkańców krainy. Możesz bez żadnych skrupułów wszystko wyjmować z odnajdywanych skrzyń, nawet jeśli znajdują się one w domach innych osób czy w pobliżu straganów.

Przenoś do inwentarza cały odnajdywany loot nawet jeśli masz pewność, że do niczego ci się on nie przyda. Bezużyteczne dla twojej drużyny przedmioty możesz sprzedawać handlarzom lub rozmontowywać i pozyskiwać w ten sposób materiały do craftingu.

Skradaj się lub szukaj alternatywnych przejść w zakazanych strefach

Możesz wyjmować skarby ze wszystkich skrzyń, ale nie do każdej lokacji drużyna ma prawo wstępu - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Możesz wyjmować skarby ze wszystkich skrzyń, ale nie do każdej lokacji drużyna ma prawo wstępu. Na pierwsze tego typu zakazane obszary natrafisz już w trakcie przechodzenia prologu. Gra i/lub towarzysze ostrzegą cię o tym, że nieupoważnione osoby nie mają prawa wstępu do danej lokacji. Jeżeli zignorujesz to ostrzeżenie i wkroczysz do zakazanego obszaru, to możesz zostać zaatakowany i mogą pogorszyć się relacje z jedną z frakcji świata gry.

Problem niedostępnych lokacji możesz rozwiązywać na różne sposoby:

 1. Skradać się - To najlepsza taktyka. Możesz także po cichu zabijać strażników, ale nie możesz zostać zauważony w trakcie próby skrytobójczej.
 2. Szukać alternatywnych przejść - Mogą to być np. wejście od tyłu, przejście przez kanały, czy osłabiona ściana nadająca się do zburzenia.
 3. Zakładać przebrania - Jeśli zdobędziesz strój np. członka danej frakcji, to możesz zostać wpuszczony do środka.
 4. Szukać zadań powiązanych z niedostępną lokacją - Możesz zostać wpuszczony do zakazanej lokacji np. na czas przeprowadzania śledztwa.

Jak najwcześniej odblokuj talent Otwieranie zamków

Ten podpunkt bezpośrednio powiązany jest z dwoma poprzednimi - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Ten podpunkt bezpośrednio powiązany jest z dwoma poprzednimi. Niektóre skrzynie i wejścia do zakazanych obszarów są zamknięte i rozwiązaniem tego problemu jest pozyskanie talentu Otwieranie zamków. Pierwszy poziom tego talentu możesz odblokować już w trakcie tworzenia postaci, choć nie jest to obowiązkowe i możesz też odblokować go później.

W zamkniętych skrzyniach przechowywane są cenniejsze przedmioty. Dzięki dysponowaniu talentem możesz szybciej zdobyć wartościowe rzeczy na sprzedaż lub przydatny sprzęt do założenia. Pamiętaj jednak o tym, że pierwszy poziom talentu nie wystarczy do otwarcia każdej skrzyni. Bardziej złożone mechanizmy wymagają rozwinięcia Otwierania zamków na poziom 2 lub 3. Temat otwierania kłódek dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Jak otwierać skrzynie i drzwi?.

Broń palna bardzo pomaga w walkach

Z broni palnej powinieneś korzystać niezależnie od tego czy specjalizujesz się w walce wręcz czy w korzystaniu z magii - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Z broni palnej powinieneś korzystać niezależnie od tego czy specjalizujesz się w walce wręcz czy w korzystaniu z magii. Za takim działaniem przemawia to, że broń palna cechuje się dużą skutecznością i siłą rażenia. Możesz z powodzeniem osłabiać nawet silnych wrogów i jest to pomocne szczególnie wtedy gdy atakowany przeciwnik nie dysponuje atakami dystansowymi i dąży do walki wręcz. Oprócz przydzielenia jakiejś broni palnej sterowanej postaci odblokuj też co najmniej 1 poziom atrybutu Celność, który jeszcze bardziej zwiększy zadawane obrażenia.

Każda broń palna zużywa amunicję. Możesz ją odnajdywać w skrzyniach z lootem, kupować od handlarzy, bądź też samodzielnie wytwarzać w oparciu o crafting. Nie marnuj amunicji na potrzeby rozgrywania najprostszych walk ze słabymi potworami. Zostawiaj ją sobie na co najmniej średnio wymagające potyczki.

Pytajniki na mapie doprowadzą cię do interesujących miejsc

Dokładnie badaj wszystkie nowo odwiedzane regiony świata gry - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Dokładnie badaj wszystkie nowo odwiedzane regiony świata gry. Oprócz wspomnianych wcześniej skrzyń pozwoli ci to też na odkrywanie innych atrakcji - mogą to być np. ogniska, lokacje z NPC-ami, kapliczki umiejętności, wejścia do budynków, czy legowiska silnych potworów i mini-bossów.

Nie musisz na szczęście podróżować "na ślepo". Pytajniki na mapie okolicy symbolizują ciekawe miejsca - staraj się do nich wszystkich docierać po zjawieniu się w każdym nowym regionie świata. Będziesz miał dzięki temu pewność, że nie ominie cię żadne ważne odkrycie.

Charyzma może ci pomagać w ważnych spotkaniach z NPC-ami

Talent Charyzma jest doskonałym wyborem jeśli zależy ci na rozwiązywaniu konfliktów w pokojowy sposób - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Talent Charyzma jest doskonałym wyborem jeśli zależy ci na rozwiązywaniu konfliktów w pokojowy sposób. Okazja do skorzystania z charyzmy może pojawić się w trakcie rozmowy z NPC-em. Jeśli próba przekonania rozmówcy zakończy się sukcesem, to nie tylko możesz uzyskać pożądany efekt spotkania, ale również otrzymać w prezencie dodatnie punkty reputacji.

Próba Charyzmy ma procentową szansę powodzenia, która wyświetlana jest w oknie rozmowy (50% w przykładzie z naszego obrazka). Jeśli zgodnie z naszymi sugestiami zapisujesz często stan gry, to nawet w przypadku porażki możesz wczytać wcześniejszego sejwa i spróbować ponownie.

Pamiętaj, że towarzyszom można przekazywać bronie i pancerze

Inwentarz w GreedFall jest współdzielony przez całą drużynę - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Inwentarz w GreedFall jest współdzielony przez całą drużynę. Oznacza to, że możesz z łatwością zmieniać towarzyszom bronie oraz elementy pancerza. Niektóre z używanych przez nich "startowych" przedmiotów opisane są bardzo dobrymi statystykami, ale z czasem mimo wszystko odnajdziesz lepszy ekwipunek. Warto wtedy dokonać podmiany żeby dany członek drużyny nadal mógł być przydatnym pomocnikiem na placu boju i żeby nie trzeba było obawiać się tego, że łatwo polegnie.

Możesz wybierać spośród wszystkich przedmiotów, które znalazłeś, otrzymałeś lub zakupiłeś sterując główną postacią. Tak samo jak w przypadku głównego bohatera sprawdź zawsze czy wymagania broni lub pancerza pozwalają na użycie tego przedmiotu przez wybranego towarzysza.

Odblokowuj na bieżąco kolejne ogniska

Ogniska pełnią w GreedFall kilka przydatnych ról - możesz odpocząć, zmienić skład drużyny, zajrzeć do skrzyni na przedmioty i aktywować szybką podróż - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Ogniska pełnią w GreedFall kilka przydatnych ról - możesz odpocząć, zmienić skład drużyny, zajrzeć do skrzyni na przedmioty i aktywować szybką podróż. W każdym z regionów świata gry do zlokalizowania i rozpalenia jest kilka ognisk. W miarę możliwości staraj się je odnajdywać już w trakcie pierwszej wizyty w każdej nowej lokacji. Dysponowanie jak największą liczbą punktów szybkiej podróży znacząco ułatwi ci powracanie do starych lokacji np. na potrzeby zaliczania questów.

Jak najwcześniej odblokuj umiejętność Magiczne leczenie

W początkowych godzinach gry musisz polegać na fiolkach zdrowia jako głównej metodzie leczenia bohatera, ale z czasem może się to zmienić - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

W początkowych godzinach gry musisz polegać na fiolkach zdrowia jako głównej metodzie leczenia bohatera, ale z czasem może się to zmienić. Zainteresuj się mianowicie umiejętnością Magiczne leczenie - to zaklęcie pozwalające odnowić utracone punkty zdrowia. Znajduje się ono w prawej górnej części drzewka umiejętności. Możesz "dotrzeć" do tej umiejętności od strony Ciężkiej broni jednoręcznej (One Handed Heavy Weapons) lub Obezwładnienia (Stasis).

Na początek wystarczy ci pierwszy poziom umiejętności Magiczne leczenie. Z czasem postaraj się jednak odblokować jej kolejne poziomy, które pozwolą dodatkowo pozbywać się trucizn i naprawiać pancerz. Najcenniejszy jest piąty poziom, bo umiejętność Magiczne leczenie może wtedy też leczyć towarzyszy. Siła leczenia jest w takiej sytuacji o 50% niższa od regeneracji bohatera, ale to i tak bardzo przydatny bonus.

Więcej informacji o leczeniu członków drużyny znajdziesz na osobnej stronie Jak leczyć rany? w naszym poradniku.

Arena w New Serene to dobre miejsce do zdobycia xp i świetnego miecza

Po tym jak znajdziesz się w mieście New Serene warto odwiedzić lokalną tawernę i zainteresować się pobocznym questem Mistrz Areny - dokładnie opisaliśmy go w naszej solucji - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Po tym jak znajdziesz się w mieście New Serene warto odwiedzić lokalną tawernę i zainteresować się pobocznym questem Mistrz Areny - dokładnie opisaliśmy go w naszej solucji. W ramach zadania Mistrz Areny możesz przystępować do walk na arenie. Do zaliczania jest w sumie pięć rund i w każdej z nich należy wygrać trzy potyczki z różnym składem przeciwników. Pomiędzy rundami zostaniesz za darmo wyleczony, aczkolwiek każda kolejna runda jest coraz bardziej wymagająca. Dodatkowo na sam koniec do pokonania jest mini-boss - Nadaig Meinemen.

Nie musisz od razu rozgrywać wszystkich rund. Możesz podjąć się tylko tych, na które pozwala aktualny poziom doświadczenia postaci. Najważniejsze jest to żeby móc zgarnąć cenne punkty doświadczenia za zaliczone rundy. Jeśli wygrasz wszystkie rundy, to dodatkowo zdobędziesz potężną broń dwuręczną. Broń ta wymaga 5 zręczności i umiejętności broń dwuręczna. Jeśli twoja postać nie spełnia wymagań lub np. specjalizuje się w magii, to zdobycz możesz oczywiście przekazać któremuś z wojowników z twojej drużyny.

Korzystaj z aktywnej pauzy w każdym trudnym momencie walki

Poleganie na aktywnej pauzie ma same zalety i żadnych wad - Porady na start do GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Poleganie na aktywnej pauzie ma same zalety i żadnych wad. Jest ona ponadto dostępna już od samego początku gry. Z opcji spauzowania rozgrywki szczególnie polecamy korzystać gdy:

 1. Twoja postać odniesie obrażenia lub zostanie na nią nałożony negatywny status - Możesz na spokojnie wybrać w jaki sposób przywrócić ją do pełni sił.
 2. Masz problemy z zaatakowaniem jednego wybranego przeciwnika - Problem może pojawić się w trakcie walk z wieloma przeciwnikami. Dzięki aktywnej pauzie możesz łatwo wybrać kogo chcesz zaatakować.
 3. Chcesz skorzystać z jakiejś bardzo zaawansowanej akcji - Aktywna pauza przydaje się np. gdy postanowisz użyć jednej z posiadanych pułapek czy odpalić nietypowy atak.
 4. Pragniesz ustalić na szybko stan zdrowia towarzyszy - Gra wyświetli informacje o nich przy lewej krawędzi ekranu. Możesz łatwo odczytać np. ile punktów zdrowia, many i pancerza pozostało każdemu z towarzyszy.