Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

GreedFall - poradnik do gry

GreedFall - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Eksploracja i skradanie się w GreedFall GreedFall poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry GreedFall znajdziesz najważniejsze informacje na temat eksploracji świata gry oraz skradania się, które może być pomocne w badaniu obszarów bez konieczności staczania walk z pilnującymi ich przeciwnikami.

Mapa świata i mapy lokalne

W GreedFall możesz podejrzeć mapę całej krainy, ale w grze nie podróżuje się po jednej wspólnej mapie świata, tak jak ma to miejsce choćby w grach z serii Gothic - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

W GreedFall możesz podejrzeć mapę całej krainy, ale w grze nie podróżuje się po jednej wspólnej mapie świata, tak jak ma to miejsce choćby w grach z serii Gothic. Zamiast tego mapa podzielona jest na mniejsze regiony, pomiędzy którymi drużyna może podróżować.

Wyjścia z regionów symbolizowane są ikonami globusów. Po załadowaniu mapy świata należy wybrać cel podróży - możesz wyruszyć tylko do sąsiednich lokacji oraz tych, które są już ci znane. Ponadto musisz liczyć się z tym, że podróż może potrwać kilka lub nawet kilkanaście godzin czasu gry. Przykładowo wyruszając w podróż w środku dnia możesz dotrzeć do celu wieczorem czy w nocy.

Po dotarciu do danego regionu możesz wyświetlić jego mapę - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Po dotarciu do danego regionu możesz wyświetlić jego mapę. Istotną zmianą jest to, że lokalne mapy nie są od razu widoczne, tylko zamiast tego przykrywa je "mgła wojny". Musisz osobiście dotrzeć do każdego zakamarka aktualnie eksplorowanego regionu, by został on odkryty na mapie.

Na lokalnych mapach widoczne są pytajniki, które symbolizują ważne miejsca. Mogą to być np. wioski, obozy, czy kapliczki umiejętności. Dopiero po zbliżeniu się do pytajnika gra podmieni jego ikonę i dowiesz się z jakiego rodzaju lokacją masz do czynienia.

Szybka podróż

GreedFall pozwala na szybką podróż - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

GreedFall pozwala na szybką podróż. Możesz ją aktywować z poziomu dowolnego obozowiska, jak również w obozie kupca, w jednej z posiadłości należących do bohatera, oraz po zbliżeniu się do granicy aktualnie badanego regionu. Z listy celów podróży możesz zawsze wybrać tylko te lokacje, które już znasz.

Szybka podróż jest domyślnie darmowa. Wyjątkiem są zaparkowane przy głównych miastach karawany, które wymuszają uiszczenia niewielkiej opłaty. Najlepiej jest je całkowicie ignorować i polegać wyłącznie na eksploracji świata we własnym zakresie. Więcej informacji o przemierzaniu świata gry znajdziesz na osobnej stronie Jak korzystać z szybkiej podróży?.

Różne drogi do celu

W GreedFall bardzo często do celu podróży możesz dotrzeć na różne sposoby - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

W GreedFall bardzo często do celu podróży możesz dotrzeć na różne sposoby. Warto zawsze dobrze rozejrzeć się po okolicy żeby jak najwięcej ich odkryć i wybrać to najciekawsze. Różne ścieżki mogą zakładać np. przejście przez słabiej pilnowany obszar albo odnalezienie wejścia do budynku od tyłu czy od strony kanałów.

Dostęp do niektórych obszarów może być domyślnie zablokowany - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Dostęp do niektórych obszarów może być domyślnie zablokowany. Najbardziej oczywisty powód takiego stanu rzeczy to natrafienie na zamknięte przejście wymagające otwarcia kłódki. Należy w tym celu użyć talentu Otwieranie zamków lub odnaleźć klucz pasujący do danych drzwi. Cały schemat dokładniej opisaliśmy na stronie Jak otwierać skrzynie i drzwi?.

Niedostępne przejścia mogą też wymuszać skorzystanie z jakiegoś talentu. Może to być ściana, którą można zburzyć, czy wąska belka, po której można przejść umiejętnie balansując ciałem. Wszystkie najważniejsze tego typu lokacje opisaliśmy na stronie Jak docierać w niedostępne miejsca?.

Jak i po co skradać się?

Możesz zacząć skradać się wciskając przycisk przykucnięcia - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Możesz zacząć skradać się wciskając przycisk przykucnięcia. Do skradania się przystąpią sterowana postać oraz towarzysze.

Skradanie się w grze ma dwa główne zastosowania:

  1. Możesz całkowicie omijać przeciwników - Jest to bardzo przydatne w lokacjach, w których masz do wykonania jakiś konkretny cel i nie chcesz przystępować do walk, gdyż np. nie chcesz pogorszyć swojej reputacji lub przeciwnicy wyglądają na zbyt silnych. Idealnym przykładem mogą być zakazane strefy, do których drużyna nie ma prawa wstępu. Dzięki skradaniu możesz wypełnić cele misji bez konieczności zaalarmowania okolicy.
  2. Możesz zabijać wrogów atakami z zaskoczenia - Ataki skrytobójcze dokładnie opisalimy w dalszej części tekstu.

Jak pomagać sobie w trakcie skradania się?

Wrogowie mają dwa poziomy zaalarmowania - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Wrogowie mają dwa poziomy zaalarmowania. Żółta ikona nad głową przeciwnika symbolizuje jego podejrzliwość. Masz jeszcze wtedy czas na to żeby wycofać się lub w jakiś inny sposób zniknąć z jego pola widzenia. Pełna czerwona ikona oznacza, że drużyna została wykryta. Spodziewaj się tego, że zostanie zaatakowana przez wszystkich okolicznych wrogów.

Możesz zwiększać skuteczność skradania się dzięki miksturom Haze Potion - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Możesz zwiększać skuteczność skradania się dzięki miksturom Haze Potion. Zmniejszają one na 1 minutę poziom widoczności członków drużyny. Możesz dzięki temu łatwiej przekradać się obok wrogów lub mieć więcej czasu na usunięcie się w cień po tym jak nabiorą podejrzeń. Miksturę tę możesz wytwarzać po tym jak odblokujesz pierwszy poziom talentu Nauka. Jest ona też dostępna u handlarzy oraz do odnalezienia w świecie gry.

Ataki skrytobójcze

Atak skrytobójczy możesz wykonać po zakradnięciu się do przeciwnika od tyłu - Eksploracja i skradanie się w GreedFall - GreedFall - poradnik do gry

Atak skrytobójczy możesz wykonać po zakradnięciu się do przeciwnika od tyłu. Powinna wtedy pojawić się informacja o możliwości jego przeprowadzenia. Udany atak z ukrycia zadaje ogromne obrażenia i powinien być wystarczający do zamordowania większości standardowych wrogów w wyniku zadania im pojedynczego ciosu. Jedynie silni przeciwnicy będą w stali przetrwać tego typu atak.

Staraj się zawsze atakować z zaskoczenia pojedynczych przeciwników. Jeśli atak skrytobójczy zostanie przez kogoś zauważony, to automatycznie wszczęty zostanie alarm i wszyscy pozostali wrogowie rzucą się na członków drużyny. Wielu strażników pozostaje w ruchu i co jakiś czas zmienia swoją pozycję. Może ci to ułatwić planowanie ataków po tym jak wrogowie oddalą się od siebie.