Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przegląd prasy 22 lutego 2010, 16:54

Play zawartość Numeru 03/2010

adres: 02-672 Warszawa, Domaniewska 52
tel: (+48 022) 232 09 08
email: [email protected]
wydawca: Axel Springer Polska Sp. z o.o.

PLAY 3/2010 już w kioskach!

A w nim: pierwsza na świecie zapowiedź piątej części Cywilizacji! I niemało innych atrakcji. A na deser: 3 pełne wersje gier na płycie.

18 lutego do sprzedaży trafia marcowy PLAY - jedyny miesięcznik poświęcony wyłącznie pecetowym grom. Na prośbę czytelników rezygnujemy z działu konsolowego, by skupić się na najlepszych i najpotężniejszych maszynach do grania, jakimi są naszym zdaniem kompy. Jedyny materiał niepecetowy w tym wydaniu to rzut okiem na iPada - choć sami nie jesteśmy przekonani, czy to mały komputer, duży iPhone, czy może przerośnięta przenośna konsola.

O tym, że dla pecetowców nadchodzą tłuste miesiące, jesteśmy pewni na 100%. Wystarczy spojrzeć na nasz temat okładkowy - wiedzieliście, że powstaje Cywilizacja 5? Ano nie wiedzieliście, bo zapowiadamy ją jako pierwsi na świecie. Kontynuację legendarnej serii widział w akcji Sir Haszak. Wybrał się w tym celu za ocean, a przy okazji... pogadał z Sidem Meierem. Spisał wrażenia na czterech stronach - tego nie znajdziecie ani w innych pismach, ani w sieci.

Jako pierwsi w Polsce recenzujemy Necrovision: Przeklęta Kompania. To polska gra, która sięga do korzeni pecetowego grania z czasów Quake'a czy Painkillera (którego to twórcy zresztą przy niej dłubali). Pierwsza część miała pewne bugi - czy udało się je naprawić? Jako jedyni graliśmy też przed premierą w Metro 2033 - coś między S.T.A.L.K.E.R-em a Falloutem, ze szczyptą survival horroru do tego. Zooltarowi się podoba!

Na prośbę czytelników powiększamy działy z publicystyką - 9 stron trendów, 2 felietony, retro... Jest tego trochę. W trendach Rafał Belke zastanawia się nad fenomenem gier artystycznych i odpowiada na pytanie, czy ich potrzebujemy i dlaczego. Cubituss z kolei bierze pod lupę szał związany z grami wojennymi. Ten sam Cubi pisze felieton o pracy redaktora pisma o grach i... żegna się z czytelnikami, bo opuszcza fotel naczelnego (więcej - w numerze). W roli drugiego felietonisty debiutuje znany i lubiany Koso! Poza tym zastanawiamy się dlaczego gry nie łamią stereotypów i zerkamy w przyszłość, prezentując pięć ciekawych, związanych z grami idei na 2010 rok.

To już wszystkie atrakcje w numerze? Absolutnie nie, piszemy jeszcze o kilkunastu hitach (i kilku crapach). Polecamy reportaże o Prince of Persia: Zapomniane piaski (widzieliśmy grę w akcji w Montrealu!), Brink (nowe info!), Piraci z Karaibów: Armada potępionych (wieści prosto z Vancouver, z siedziby Propaganda Games), Supreme Commander 2 (kolejny pecetowy miażdżyciel)... Graliśmy przed premierą w Just Cause 2, Settlers 7, Silent Hunter 5. Zrecenzowaliśmy Mass Effect 2 i Dark Void... Jest i będzie w co grać!

A na płycie DVD... 3 pełne wersje gier!

9 KOMPANIA (pełna wersja na płycie DVD)

Ta wydana półtora roku temu strategia cały czas trzyma się w czołówce swojego gatunku. Na pierwszym planie inwazja ZSRR na Afganistan w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, inspiracje słynnym rosyjskim filmem wojennym oraz fantastyczne przedstawienie areny zmagań w środowisku 3D. Główna atrakcja gry to kampania, na którą składają się planowanie na strategicznych planszach oraz bitwy rozgrywane na 11 ogromnych mapach w Afganistanie. A na nich możliwość taktycznego wykorzystania ponad 80 różnych typów jednostek - od szturmowców i zwiadowców, przez oddziały zmotoryzowane, po czołgi i helikoptery.

SHADOWGROUNDS (pełna wersja na płycie DVD)

Ta strzelanina jest autentycznŕ duchową poprzedniczką Dead Space'a. Wcielamy się w najzwyklejszego mechanika na eksperymentalnie skolonizowanej planecie. Kiedy nagle wysiada światło, wyprawa naprawcza prowadzi do odkrycia gniazda obcych. Zaczyna się zasuwanie ze znalezionymi spluwami po opuszczonych korytarzach gigantycznych fabryk i kręcenie w poszukiwaniu apteczek czy amunicji. Całości smaku dodaje fantastyczna, mroczna muzyka, atmosfera półmroku i cienie tworzone przez naszą latarkę. A co kilka etapów regularne starcie z niezbyt przystojnym bossem.

KURKA W OGNIU: POLOWANIE NA KURCZAKI (pełna wersja na płycie DVD)

Sprawa jest prosta - na ekranie pojawia się niepokojąca iloĘç ptactwa, które trzeba szybko zlikwidować. Oprócz różnych mutacji kurczaków pojawiają się też kaktusy czy chmurki. A do ich eliminacji dostajemy potężny antykurkowy arsenał - bumerangi, rzutki czy czarodziejskie laski plujące ogniem i elektrycznością. Amunicji jest nieskończona ilość, więc można strzelać do woli. Wrogowie jednak nie śpią i atakują coraz liczniejszą zgrają, stopniowo zmniejszając widoczność.

Ponadto 5 wersji demo: Dark Void, Colin McRae: DIRT 2 i inne!

Pełny spis treści PLAYA 3/2010 poniżej:

SPIS TREŚCI

NEWSY

Crysis 2

Dragon Age: Początek - Przebudzenie

Fallout: New Vegas

FIFA Online

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

Granie z iPadem

LEGO Harry Potter: Years 1-4

Mafia II

Order of War: Challenge

Subiektywnie

Wieści ze świata

Left 4 Dead z kontrolą ruchu

TRENDY

Sztuka, panie, sztuka - nowa fala gier artystycznych

W cieniu Call of Duty - strzelaniny wojenne 2010

REPORTAŻ

Brink

Civilization V

Piraci z Karaibów: Armada potępionych

Prince of Persia: Zapomniane piaski

Supreme Commander 2

JUŻ GRANE

Just Cause 2

Metro 2033

Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic

The Settlers 7: Droga do królestwa

TESTY

Dark Void

Mass Effect 2

Necrovision: Przeklęta kompania

Vancouver 2010

RETRO

Piękni kontra źli - bohater jak ta lala

TECHNIKA

Nowości sprzętowe

LISTY

Dobrzy Samarytanie są wśród nas. To znaczy Was.

KOMIKS

Alek Projekt - odcinek 13, w którym Ambitny Łoś (tak!) i 8-Bit (tak!) dowiadują się, dlaczego dzieciaki czasem po prostu spadają z nieba

FELIETON

K GL HF - Cubituss żegna się z najlepszą pracą na świecie

Wykoślawione gałęzie - Koso o przewagach gier liniowych nad sandboxami. I odwrotnie

EXTRA

Pięć koncepcji na 2010 rok - growe marzenia i pobożne życzenia

Playlista

W tym miesiącu: Cubituss, Haszak, KRL