Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przegląd prasy 12 maja 2011, 14:05

Play zawartość Numeru 06/2011

adres: 02-672 Warszawa, Domaniewska 52
tel: (+48 022) 232 09 08
email: [email protected]
wydawca: Axel Springer Polska Sp. z o.o.

W numerze wszystko o nowym Tomb Raiderze, recenzja Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz raport o grach dostępnych wyłącznie w dystrybucji cyfrowej. A na DVD Cryostasis, Marine Heavy Gunner: Vietnam, Gwiezdne Wilki i Nitro Racers.

Już w czwartek, 19 maja, do kiosków trafi czerwcowy numer PLAYA. Zamiast wakacyjnych plenerów na okładce mamy jednak prawdziwy obóz przetrwania. W roli instruktorki – odmłodzona Lara Croft, bohaterka nowej odsłony Tomb Raider, wraz z którą nie do poznania zmienia się oblicze serii. Jako jedyni w Polsce widzieliśmy już grę w akcji i w wielostronicowej zapowiedzi opisujemy nasze wrażenia. A było o czym pisać, bo okazuje się, że gra dość mocno odbiega od tego, co jeszcze niedawno uważano za pewnik… Na tym nie kończą się atrakcje dla fanów Lary – na dalszych stronach podsumowujemy piętnastoletnią historię serii, przypominamy też jak zmieniała się panna Croft i kogo spotykała na swojej drodze.

W czerwcowym PLAYU piszemy też o Mass Effect 3 – ostatnim rozdziale epickiej, kosmicznej trylogii gier fabularnych. W dziale Rzut Okiem – cztery smakowite dania na nadchodzące miesiące. Na początek sprawdzamy jak przebiegają przygotowanie do sierpniowej rewolucji w Deus Ex: Bunt Ludzkości i przecieramy oczy ze zdumienia nad Kingdoms of Amalur: The Reckoning, czyli erpegiem w iście komiksowym stylu. Następnie łykamy pokaźną dawkę środków przeciwbólowych i wychodzimy na skąpane słońcem ulice Sao Paolo w Max Payne 3, by po chwili urządzić bójkę totalną z udziałem bohaterów dwóch kultowych serii mordobić w ramach jednej gry – Street Fighter X Tekken.

Dział Testów w tym miesiącu to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się polską branżą gier, lub po prostu nie mogli się doczekać premiery największej rodzimej gry fabularnej w historii. W ogromnym teście Wiedźmin 2: Zabójcy Królów opisujemy nasze wrażenia z przechodzenia gry na dziesiątki sposobów i poddajemy surowej ocenie każdy jej element. Jest tak dobrze, jak się zapowiadało, czy też coś wyraźnie niedomaga? A może oba naraz? Odpowiedzi w czerwcowym PLAYU! A że nie samym wiedźminem gry stoją, nie zabrakło również innych wnikliwych testów. Oceniamy radochę płynącą z rozwiązywanie zagadek teleportacyjnych w Portal 2, majstrujemy własne stworki i prowadzimy je do boju w Darkspore, walimy też z grubej rury do konkurencyjnych czołgów w World of Tanks. Poza tym testujemy Men of War: Oddział Szturmowy, Lost Horizon, Faery: Legends of Avalon, The Tiny Bang Story, Czarnobyl: Terrorist Attack, Dino D-Day, Shadow Harvest: Phantom Ops i trzeci epizod Back To The Future: The Game.

Jak zwykle nie brakuje też potężnej dawki publicystyki. W dziale Raport przyglądamy się grom, których… nie można kupić w sklepach. I wcale nie chodzi o gry kontrowersyjne czy przeznaczone dla osób powyżej 21 roku życia, a takie, których nikt u nas nie wydaje. Za to aż czekają, byśmy kupili je w sieci na platformach dystrybucji cyfrowej. Pokazujemy najlepsze ze świeżych tytułów (odfiltrowanych z gier indie, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu), doradzamy też w które warto zainwestować i gdzie, by nie wywalać kasy w błoto.

W dziale Intro też co nieco o dystrybucji cyfrowej – o jej znaczenie i celowość spierają się Georgos i B-side. Z kolei bardzo rozpromieniony w tym miesiącu [rgb] subiektywnie ocenia sposoby wykorzystania tematyki promieniowania radioaktywnego w grach, a Koso komentuje spory na linii CD Projekt – City Interactive o to, która z tych firm jest bardziej globalna. Przyglądamy się też wyłonionym w ramach głosowania na naszej stronie najbardziej wyczekiwanym przez czytelników grom o zombie.

W dziale PLAY do kwadratu zastanawiamy się nad sukcesem Steama – najpopularniejszej platformy dystrybucji cyfrowej stworzonej przez autorów Half-Life’a i pokazujemy jak wyglądała droga tego przedsięwzięcia do sukcesu. Pochylamy się też nad perypetiami korporacji Sony związanymi z wykradnięciem kilkudziesięciu milionów niedostatecznie zabezpieczonych danych osobowych klientów i zastanawiamy się, jakie będą tego skutki dla graczy. Przedstawiamy również gry, które stały się inspiracją dla filmów, komiksów, książek, a nawet… musicali. Do wszystkiego dorzucamy felieton Cubitussa, zabawne screenstory i stałe kąciki z listami od czytelników, nowinkami o naszej stronie internetowej i perypetiami z życia redakcji.

W dziale Retro piszemy o pirackich grach. Ale nie o tych z torrentów, warezów czy podejrzanych bazarków, tylko tych rodem z karaibów – przypominamy dzieje korsarstwa w grach i sprawdzamy które miały styl godny kapitana Jacka Sparrowa, a w których polotu było tyle, co w strachu na wróble z drewnianą nogą. Do tego Michał Nowakowski z CD Projekt RED przedstawia 5 gier, które zmieniły jego życie, a my w ramach Reedycji przyglądamy się zestawowi pięciu symulatorów kosmicznych X Antologia. Zdecydowanie jest co poczytać!

W tym miesiącu na DVD aż cztery zróżnicowane pełne wersje gier. Mamy coś dla miłośników horrorów (Cryostasis: Arktyczny Sen), wojennych strzelanek (Marine Heavy Gunner: Vietnam), kosmicznych strategii z elementami RPG (Star Wolves: Gwiezdne Wilki) i wyścigów z turbodoładowaniem (Nitro Racers). Nie zabrakło też kilku dem.

Pełny spis treści poniżej. PLAY 6/2011 w kioskach od 19 maja w cenie 13,90 zł. Więcej informacji na http://www.playpc.pl

PEŁNY SPIS TREŚCI PLAYA 6/2011

NA DVD

Cryostasis, Nitro Racers, Gwiezdne wilki i Marine Heavy Gunner: Vietnam na płycie PLAYA

INTRO

Akcja Taśma w Air Conflicts: Secret Wars

Co nowego w… przystawkach

Dobre czasy w Airline Tycoon 2

Drakensang Online udaje starą znajomą

Dyskusja: Czy warto korzystać z cyfrowej dystrybucji

Kampania w Space Marine: ponad 10 godzin

Komentarz Kosa: City Interactive vs CD Projekt

Mass Effect 3: Kosmiczna inwazja dociera na Ziemię

Najbardziej oczekiwane gry o zombie według czytelników PLAYA

Nostalgia w The Sims 3: Pokolenia

Nowości sprzętowe

Pan fotograf w Dead Rising 2: Off the Record

Prey 2 – wiele ma się zmienić

Rozwal samochód w Street Fighterze IV

Serious Sam: BFE to prequel jedynki

Subiektywnie: Promieniujące przykłady

Tanie dbanie o dane z Backup4All

Tryby sieciowe w Rage

RAPORT

Nie kupisz w sklepie

Black Mirror III

Combat Mission: Afghanistan

Darkest Hour: A Hearts of Iron Game

Elements of War

Grotesque Tactics: Evil Heroes

Lara Croft and the Guardian of Light

Monday Night Combat

MX vs ATV Reflex

Patrician IV

Section 8: Prejudice

RZUT OKIEM

Deus Ex: Bunt ludzkości

Kingdoms of Amalur: Reckoning

Max Payne 3

Street Fighter X Tekken

EXTRA

Tomb Raider

Kobieta zmienną jest

Siedem pamiętnych spotkań Lary

Tomb Raider ma 15 lat

TESTY

Back to the Future: The Game – ep. 3

Czarnobyl: Terrorist Attack

Darkspore

Dino D-Day

Faery: Legends of Avalon

Lost Horizon

Men of War: Oddział szturmowy

Portal 2

Shadow Harvest: Phantom Ops

The Tiny Bang Story

Wiedźmin 2: Zabójcy królów

World of Tanks

RETRO

Być jak Jack Sparrow

Pięć gier, które zmieniły życie… Michała Nowakowskiego

Reedycje: X Antologia

PLAY2

Dobrana para

Felieton Cubitussa: Małe jest piękne

Multimedia interdyscyplinarne

Raj UtraSony

Screenstory: Żar tropików

Społeczność PLAYA: listy, z naszej strony, z życia redakcji