Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przegląd prasy 16 marca 2007, 09:13

Play zawartość Numeru 04/2007

adres: 02-672 Warszawa, Domaniewska 52
tel: (+48 022) 232 09 08
email: [email protected]
wydawca: Axel Springer Polska Sp. z o.o.

Kiedy w naszym wielkim plebiscycie obwołaliśmy Obliviona drugą najlepszą grą 2006 roku, domyślaliśmy się, że niedługo będzie do niego dodatek. Teraz możemy o nim już pisać. Tajemnicza postać w złotej zbroi zaprasza bowiem z okładki nowego PLAYA do innego świata, świata Shivering Isles - wyspy podzielonej między dwa stany umysłu, manię i demencję. Świata, w którym rządzi w dodatku schizofreniczny król. Przygoda jest zupełnie inna, niż w podstawce. To doświadczenie o wiele bardziej zmysłowe i dynamicznie się zmieniające, a wciąż dające gigantyczną swobodę wyboru i opowiadające kapitalną historię. Nasz człowiek, który poleciał do Londynu na pierwszą prezentację gry, wrócił zachwycony - jego wrażenia z bety opisujemy na czterech stronach Już granego. Jest na co czekać, choć przygotujcie się na mocne doświadczenia. Drugą wielką atrakcją PLAYA 4 jest... recenzja Command & Conquer 3: Wojny o Tyberium! Tak, tak, że do premiery jeszcze trochę czasu? Nic to dla nas! O tym, jak fantastyczna jest to gra, przeczytacie w PLAYU jako pierwsi. Warto było czekać na nią te lata. W dziale recenzji mocno błyszczą też testy Jade Empire, Test Drive Unlimited, Supreme Commandera i Infernala, kolejnej polskiej produkcji, która nie rozsławi nas, co prawda, jak Małysz, ale jak Boruc - już bardziej. Silny jest też dział reportażowy: zapowiadamy Sacred 2: Fallen Angel, sprawdzamy, co nowego u mistrza kierownicy Colina, oraz w wyjątkowo oryginalny i zabawny sposób pokazujemy, jak robi się gry na u naszych braci ze wschodu. Dodatkową atrakcją numeru jest specjalny, poszerzony, promocyjny, wypasiony, tłusty, chłodny, ultra, świeży, kozacki i super komiks 8Bit. Dlaczego taki? Bo ten wyjątkowo popularny bohater gości właśnie na naszych łamach... 50-ty raz! Stąd komiks ma w tym wydaniu dwie strony oraz zgodnie z najnowszą tendencją przeszedł na wyświetlanie w wysokiej rozdzielczości. Całkiem niesłabo. Poniżej pełny spis treści. Cena: 11,90 zł!

Pełne wersje

The Fall: Last Days of Gaia PL (2004)

Bardzo dobra, ale często niedoceniana gra fabularna, która oprócz tego, że była tylko nazywana dobrym naśladowcą Falloutów, tak naprawdę w niektórych elementach zbliża się do ich poziomu.

Tło akcji jest podobne - w roku 2083 świat jest jedną wielką pustynią zamieszkałą przez wygłodzone niedobitki, które przetrwały zatrucie atmosfery ziemi przez terrorystów. Katastrofa klimatyczna, wojny i głód uczyniły z planety piekło. Ziemia po upadku zmieniła się w pustynię z rozsianymi tu i ówdzie prymitywnymi osadami, w których szczury stały się przysmakiem, a woda jednym z najcenniejszych towarów. Ocalała ludność zmaga się nie tylko z nieprzyjaznym środowiskiem, ale również z wszelkiej maści gangsterami i świrusami.

To właśnie im rzuca wyzwanie główny bohater, szukający zemsty za zabicie rodziny. Wędrując od osady do osady podejmujemy się dziesiątków różnych misji. Zadania są przy tym bardzo zróżnicowane i pomysłowe. Sporo daje się osiągnąć dobrą gadką i łapówkami. Oczywiście nie brakuje też walki. Starcia toczone są w czasie rzeczywistym, ale akcję w dowolnym momencie pauzujemy i spokojnie wydawajemy rozkazy. Co ważne, świetnie opracowany jest system rozwoju umiejętności oraz rozbudowy kolejnych rodzajów broni.

Neuro Hunter PL (2005)

Połączenie rpg-a i strzelaniny. Wcielamy się w Huntera - speca komputerowego, który wpada w poważne kłopoty. Wszystko przez zlecenie, które przyjął od tajemniczej Korporacji. Robota miała być trudna, ale nikt nie wspominał, że niepowodzenie oznacza wyrok śmierci. Tak czy inaczej - jako Hunter lądujemy głęboko pod ziemią, w górniczym kompleksie należącym do Korporacji. Cel jest jasny - za wszelką cenę wydostać się z tej zatęchłej dziury.

Obserwując świat oczami bohatera, poznajemy zasady rządzące społecznością żyjącą w kopalni. Okazuje się, że karty rozdaje tu niejaki Hacker. To świr, który przejął władzę nad systemami bezpieczeństwa i większością maszyn. W ten sposób podporządkował sobie górników i trzyma wszystkich niczym więźniów. A by się stąd wydostać trzeba pokonać Hackera.

S.C.A.R.: Squadra Corse Alfa Romeo PL (2005)

Pierwsze udane połączenie gry wyścigowej z fabularną sadza nas za kółkiem (i pomiędzy kółkami) najbardziej znanych modeli włoskiej legendy motoryzacji. W wyścigach nie chodzi wyłącznie o to, żeby najsprawniej operować gazem i hamulcem, ale też o to, by stale rozwijać swojego kierowcę. W miarę osiągania sukcesów albo wykonywania manewrów - choćby kontrolowanych poślizgów, czy wyprzedzania - dostajemy bowiem punkty doświadczenia, które lokujemy w konkretnych umiejętnościach i za które kupujemy sprzęt. Wszystko to ma wpływ na jazdę! Co więcej, na torze używamy także matriksowego spowolnienia czasu. Nie ma więc miejsca na nudę.

Spis treści

NEWSY

Blacksite: Area 51, Blazing Angels: Secret Missions, GRY na komórki - Nowe pismo na rynku, Mercenaries 2: World in flames, S7edem, Spore, Stargate Worlds, Stranglehold, Subiektywnie, Tajny raport, Teenage Mutant Ninja Turtles, Theseis, Universe at war: Earth assault, Unreal Tournament III, Wieści ze świata, W tym miesiącu

RANKNGI

Najlepsze gry miesiąca

REPORTAŻE

Colin McRae: DIRT, Made in 1CCCP, Sacred 2: Fallen Angel

JUŻ GRANE

Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific, The Elder Scrolls IV: Shivering Isles

TESTY

Artur i Minimki,Command and Conquer 3: Wojny o tyberium, Infernal, Jade Empire Edycja specjalna, Maelstrom, Na marginesie, Resident Evil 4, Sam & Max Episode 3: The Mole, the Mob and the Meatball, Supreme Commander, Test Drive Unlimited, The Sims: Historie z życia wzięte, Titan Quest: Immortal Throne

TAJNE KODY

Another World 15th anniversary edition, Battlestations: Midway, City Life: World Edition, Supreme Commander, The Sims: Historie z życia wzięte

SPRZĘT

Blaski i cienie kryształów - Świat płaskich ekranów

Oprócz tego listy, Na płytach, wydanie specjalne komiksu oraz krzyżówka, w której można wygrać 35 gier Jade Empire: Edycja specjalna