Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przegląd prasy 9 grudnia 2010, 12:43

Play zawartość Numeru 01/2011

adres: 02-672 Warszawa, Domaniewska 52
tel: (+48 022) 232 09 08
email: [email protected]
wydawca: Axel Springer Polska Sp. z o.o.

PLAY 1/2011 w kioskach od 16 grudnia. W numerze Test Drive Unlimited 2, potężny materiał o przyszłości gier i wielkie podsumowanie 2010 roku. A na DVD szybka i seksowna gra akcji - X-Blades.

Już w najbliższy czwartek do kiosków trafi styczniowy PLAY, pełen gorących tematów i gier – w sam raz na mroźne, zimowe wieczory. Pierwsi w Polsce graliśmy w Test Drive Unlimited 2 – jedną z najbardziej oczekiwanych samochodówek ostatnich lat i dzielimy się wrażeniami. Nie mogło także zabraknąć zakręconego podsumowania 2010 roku oraz wnikliwej analizy przyszłości gier i trendów branżowych, które będą grały pierwsze skrzypce w 2011 roku.

Jedno spojrzenia na nieco odmienioną okładkę wystarczy, by zobaczyć, że ze styczniowego PLAYA dosłownie wysypują się gorące tematy. Tematem numeru jest przyszłość gier. Granie w chmurze, prawdziwe 3D czy rewolucja w multiplayerze – to tylko niektóre przykłady trendów, które w 2011 roku będą rządziły branżą i mają szansę wywołać entuzjazm wśród graczy. Te i wiele innych szczegółowo analizujemy. Ale nie samymi dobrymi wiadomościami człowiek żyje. Coraz bardziej wymyślne zabezpieczenia, taśmowa produkcja gier i DLC-ków czy opłaty za korzystanie z funkcji sieciowych – czy właśnie to czeka nas w 2011? Przyglądamy się tym sferom komputerowej rozrywki, które już dziś wywołują niepokój, a w przyszłości mogą mocno ograniczyć radość czerpaną z grania.

W dziale Raport ogromne podsumowanie mijającego roku. Zastanawiamy się czy 2010 to najlepszy rok w dziejach gier, wspominamy najciekawsze momenty oraz prezentujemy najfajniejsze produkcje, w które mogliśmy zagrać w ciągu ostatnich 12 miesięcy. I to z podziałem na kilkanaście kategorii – od najlepszego sequela, aż po tak zakręcone konkurencje jak... największa ilość dinozaurów zawartych w grze. Warto przeczytać!

Dział Rzut Okiem w tym miesiącu jest dosłownie i w przenośni odjazdowy. Dosłownie, bo jako pierwsi w Polsce rozbijaliśmy się luksusowymi wozami po Ibizie w Test Drive Unlimited 2 – jednej z najbardziej oczekiwanych samochodówek ostatnich lat. W przenośni, bo przyglądamy się (i prezentujemy nowe fakty) polskiej produkcji, której nie da się określić mniej stonowanym mianem niż odjazdowa - Bulletstorm. Kto lubi grać w sieci ucieszy się także z materiałów o Guild Wars 2 i darmowym Battlefield: Play4Free.

Jeszcze goręcej w dziale Testy. Recenzujemy grę towarzyszącą premierze oczekiwanego od lat filmu – Tron: Evolution, najnowszą odsłonę Call of Duty – Black Ops (nie zostawiając suchej nitki na wadach pecetowej wersji) i Football Manager 2011, sprawdzamy czy polski Two Worlds II jest w stanie rozłożyć na łopatki zachodnie erpegi z Arcanią na czele. Rodzimych gier gościmy zresztą w styczniowym PLAYU całkiem sporo. Jako pierwsi w Polsce recenzujemy zwariowana ścigałkę od Techlandu – NAIL'D i dużo poważniejsze Mount & Blade: Ogniem i mieczem ¬– Dzikie pola oraz Polskie imperium: Od Krzyżaków do potopu. Nie zabrakło też Poker Simulatora z Michałem Wiśniewskim na okładce.

W dalszej części testów atakują licencjonowane Tom Clancy's H.A.W.X. 2, Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 1 i 007: Blood Stone oraz nieco mniej znane BlazBlue Calamity Trigger (nadzwyczaj dobre mordobicie na PC!), Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2 i przygodówka w piracko-zwierzęcych klimatach – Jolly Rover.

Nie ma PLAYA bez publicystyki, więc i tym razem sporo piszemy w sprawach okołogrowych. W dziale Intro Cubituss przygląda się przedpremierowemu szumowi wokół Wiedźmina 2 i komentuje najnowsze działania polskiego studia City Interactive. Uzupełnieniem tych rozważań jest wywiad ze współzałożycielem City Interactive – Michałem Sokolskim. Koso w swoim komentarzu zagląda do Meksyku i domaga się, by właśnie tam osadzano akcję nowych gier, [rgb] subiektywnie romansuje ze Spielbergiem, a b-side ze Zgredaktorem kłócą się próbując ustalić czy edycje kolekcjonerskie gier mają sens.

W dziale PLAY do kwadratu piszemy o zabawie w doktora. Spokojnie, nie chodzi o obściskiwanie się po kątach, tylko o gry medyczne – przyglądamy się im i zastanawiamy ile wspólnego mają z prawdziwą medycyną i służbą zdrowia. A na deser – prezentujemy najbardziej hardkorowe potrawy wigilijne, które na szczęście nie goszczą na polskich stołach . Tradycyjnie pojawia się felieton Śledzia – tym razem o pewnym hydrauliku. Nie brakuje też kolejnego odcinka komiksu "Para gra", kącika "W tym miesiącu w redakcji Playa" oraz listów i recenzji nadesłanych przez Czytelników.

W dziale retro najbardziej pesymistyczny przegląd w historii świata – prezentujemy growe armageddony i apokalipsy (nie brakuje też spraw niedokończnych - w minirankingu piętnujemy najgłupsze cliffhangery). A kiedy już opadnie kurz po wykopywaniu przeciwatomowego schronu w ogródku, możemy wrócić do grania. Na przykład w Test Drive Unlimited czy Street Fighter IV, które w tym miesiącu poddajemy próbie czasu.

Na DVD czekają trzy pełne wersje, w tym rodzimy Chrome: Specforce i jeszcze cieplutka (polska premiera w marcu 2010!), seksowna gra akcji X-Blades .

Pełny spis treści poniżej. PLAY 1/2011 w kioskach od 16 grudnia w cenie 13,90 zł. Więcej informacji na http:/www.playpc.pl

PEŁNY SPIS TREŚCI PLAYA 1/2011

NA DVD

Chrome: SpecForce, X-Blades i Super

Stunt Spectacular na płycie PLAYA

INTRO

Chrzest ognia

Co nowego w... łatkach i dodatkach

Demony prędkości zawiną asfalt w Need for Speed: Shift 2 Unleashed

Dyskusja: Czy edycje kolekcjonerskie mają sens?

Herosi z importu

Hity sprzętowe: Gadżety pod choinkę

Komentarz Cubitussa: City Crysis

Komentarz Kosa: Więcej Meksyku!

Król lew: Powrót do Lwiej Ziemi

Nowe szaty playpc.pl

Rozkręcamy się! – wywiad ze współzałożycielem fi rmy City Interactive

Subiektywnie: Romans ze Spielbergiem

W Cities in Motion wyciągniemy ludzi z aut

Zmutuj postać w Natural Selection 2

RAPORT

2010: Najlepszy rok gier?

Najbardziej pamiętny moment

Najdziwniejszy sukces

Najlepsza druga część

Najlepsza gra, która nie wyszła na pecety

Najlepsza gra w dystrybucji cyfrowej

Najlepsza prawdziwa postać w grze

Najlepszy zombiak

Najwięcej dinozaurów w grze

Najwięcej utopionej kasy

Największy plecak

Największy wsysacz w multi

RZUT OKIEM

Battlefield Play4Free

Bulletstorm

Guild Wars 2

Test Drive Unlimited 2

EXTRA

Antytrendy: nie w tę stronę

Co przyniesie nowy rok

Trendy: to będzie dobre

TEST

007: Blood Stone

BlazBlue: Calamity Trigger

Call of Duty: Black Ops

Football Manager 2011

Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 1

Jolly Rover

Mount & Blade: Ogniem i mieczem – Dzikie Pola

Nail’d

Poker Simulator

Polskie imperium: Od Krzyżaków do potopu

Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2

Tom Clancy’s H.A.W.X. 2

Tron: Evolution

Two Worlds II

RETRO

Reedycje: Street Fighter IV

Reedycje: Test Drive Unlimited

Tak oto kończy się świat – apokaliptyczne wizje w grach

Top 5 głupich cliffhangerów

PLAY2

Brzuchowypełniacze, których zabraknie na wigilijnym stole

Felieton Śledzia: Mario na końcu świata

Komiks: Para gra (odc. 7)

Społeczność PLAYA: listy, ranking, recenzje czytelników

Zabawa w doktora: gry medyczne