Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przegląd prasy 27 września 2010, 10:30

Play zawartość Numeru 10/2010

adres: 02-672 Warszawa, Domaniewska 52
tel: (+48 022) 232 09 08
email: [email protected]
wydawca: Axel Springer Polska Sp. z o.o.

Już w najbliższy czwartek do kiosków trafi październikowy Play, z przytupem zwiastujący nadejście RPG-owej jesieni. W numerze duża recenzja Drakensang: The River of Time i zapowiedzi oczekiwanych od lat hitów gatunku, a na płycie między innymi pełne wersje klasycznego Spells of Gold i jeszcze ciepłej Venetiki. Ale to nie erpegi grają pierwsze skrzypce w nowym Playu, tylko piłka nożna!

Rzut oka na okładkę wystarczy, by dostrzec, że październikowym Playem zawładnęła piłka nożna. A konkretnie: FIFA 11 i PES 11. Który z graczy gryzie murawę, a któremu pisane są piękne gole? W naszym obszernym materiale znajdziecie porównanie obu gier, czytelny spis ich zalet i zaciekłą dyskusję redakcyjnych piłkarzy - Kosa i ManJAka. Na dokładkę porównujemy FIFĘ na PC z jej konsolowym odpowiednikiem i bezlitośnie obnażamy wszystkie elementy, których została pozbawiona.

Rzut Okiem w tym miesiącu obfituje w same największe hity prosto z Gamescomu - na kilkunastu stronach megarelacji z targów opisujemy wrażenia z pokazu szóstej części Heroes-ów, Arcanii: Gothic 4, Diablo III, Wiedźmina 2, Crysisa 2, Bioshock: Infinite, Dungeon Siege III. Sprawdzamy największe z nadchodzących produkcji MMO i z mieszanymi uczuciami przyglądamy się średniowiecznej odsłonie... Simsów.

Dalej w numerze bacznie śledzimy debiut usługi OnLive pozwalającej wypożyczać najnowsze gry przez internet i grać w nie nawet na netbookach. Następnie przywdziewamy magiczną zbroję i wyruszamy w podróż najdłuższą rzeką Aventurii w potężnej recenzji Drakensang: The River of Time, regulujemy odbiorniki przy Kane & Lynch 2: Dog Days (przy okazji przyglądając się innym znanym duetom z gier), zapuszczamy w niezbadane rejony wraz z King's Bounty: Nowe Światy (pierwsza recenzja w Polsce!) i sprawdzamy jak sprawuje się Darksiders w wersji na komputery osobiste (również pierwsza recenzja w Polsce). A na deser palimy nieco zombich i bawimy się magią elementalną podczas rowerowej przejażdżki po Francji - wszystko to i dużo więcej w recenzjach Burn Zombie Burn, Elemental: War of Magic, i Pro Cycling Manager Sezon 2010 Le Tour de France. Nie zabrakło też testów piekielnie trudnej Victorii II, Theatre of War 2: Kursk 1943 i sympatycznego Puzzle Agenta.

Jak zwykle dostarczamy też ogromną porcję soczystej publicystyki. W dziale Intro Tomasz Kreczmar z programu Hyper opowiada czy opłaca się robić w Polsce telewizję dla graczy, Cubituss komentuje próby zlikwidowania wtórnego rynku gier, a Koso zastanawia się czy warto czekać długie lata na kolejne części legendarnych hitów. Z kolei [rgb] subiektywnie przygląda się branżowym porażkom, a Sathynos pokazuje jak gracze z całego świata bawią się zmieniając Starcrafta 2 w zupełnie odmienne gatunkowo produkcje. Jest nawet Starcraft Pac-Man!

W dziale Play do kwadratu piszemy o karierze zawodowej w branży gier i w dużym materiale przyglądamy się najlepszym fanfilmom stworzonym przez graczy. Jest też miniranking najbardziej kultowych spolszczeń w grach fabularnych, a w swoim felietonie Śledziu ogłasza rozpoczęcie trudnego sezonu dla portfeli. Nie brakuje kolejnego odcinka komiksu "Para gra" oraz listów i recenzji nadesłanych przez Czytelników.

W dziale retro nadzwyczaj gorąco. Sprawdzamy jak po kilku latach od premiery trzyma się Stranglehold i Dark Messiah: Might and Magic, pokazujemy najbardziej zakręcone smoki, a Sathynos zabiera na długą, sentymentalną wyprawę po Dzikim Zachodzie w grach. Na myśl o starusieńkim Outlaws czy pierwszym Desperados aż łezka kręci się w oku, a to tylko niektóre z westernowych gier, które opisał. Jest co poczytać!

Na DVD czekają trzy pełne wersje gier, w tym jeszcze ciepła gra fabularna Venetica i polski hit - Chrome!

Pełny spis treści poniżej. Play 10/2010 w kioskach od 23 września w cenie 12,90 zł.

NA DVD

Venetica, Chrome oraz Spells of Gold na naszej płycie

INTRO

Co nowego w darmowych sieciówkach

Duke Nukem Forever w rękach firmy Gearbox

Dyskusja: Czy gracz ma czego szukać na targach gier?

Gracz przed telewizorem - wywiad z Tomaszem Kreczmarem z programu Hyper

Komentarz Cubitussa: Jednorazówki

Komentarz Kosa: Lepiej prędzej niż później?

Lochy na wiosnę

Nowinki sprzętowe: złóż sobie myszkę, migracja pada, monitor wielozadaniowy i wdowi klawisz

Nowy Batman z pięciokrotnie większym obszarem gry

Przerobione bitwy morskie w Shogunie 2

StarCraft II: Transformacje - o tym, jak gracze zmieniają StarCrafta II w inne gatunki gier przy pomocy oficjalnych narzędzi

Subiektywnie: Kiedy nie wychodzi

EXTRA

FIFA czy PES - dyskusja najlepszych redakcyjnych piłkarzy o wyższości lewego buta nad prawym

Królowie boiska: FIFA 11 kontra PES 2011 - wybieramy najlepszą grę piłkarską

Pięć największych zalet FIFY 11

Pięć największych zalet PES-a 2011

Szkoda, że państwo tego nie widzą, czyli rzeczy, których FIFA na PC została pozbawiona

RZUT OKIEM

Age of Empires Online

Arcania: Gothic 4

Bioshock Infinite

Crysis 2

Diablo III

Dungeon Siege II

Gamescom 2010 - wielkie święto fanów gier

Might & Magic: Heroes VI

MMO podbiją cały świat: Guild Wars 2, TERA, Company of Heroes Online

The Sims: Średniowiecze

Wiedźmin II

RAPORT

OnLive - granie w obłokach

Burn Zombie Burn

Darksiders

Drakensang: The River of Time

Elemental: War of Magic

Kane & Lynch 2: Dog Days

King's Bounty: Nowe światy

Nelson Tethers, Puzzle Agent

Theatre of War 2: Kursk 1943

Pro Cycling Manager Sezon 2010 Le Tour de France

Victoria II

RETRO

Nie tylko Red Dead - westernowe klimaty w grach

Reedycje: Dark Messiah: Might & Magic

Reedycje: John Woo prezentuje: Stranglehold

Zioń mnie stąd: miniprzewodnik po megajaszczurach

PLAY2

5 legendarnych spolszczeń erpegów

Felieton Śledzia: Sezon otwarty

Gracze za kamerą: fanowskie filmy o grach

Komiks: Para gra (odc. 4)

Społeczność PLAYA: listy, ranking, recenzje Czytelników

Wygrana robota - kariera zawodowa w grach