Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przegląd prasy 14 stycznia 2011, 09:29

Play zawartość Numeru 02/2011

adres: 02-672 Warszawa, Domaniewska 52
tel: (+48 022) 232 09 08
email: [email protected]
wydawca: Axel Springer Polska Sp. z o.o.

PLAY 2/2011 w kioskach od 20 stycznia. W numerze Duke Nukem Forever, potężny artykuł o grach niezależnych i wielka recenzja World of Warcraft: Cataclysm. A na DVD między innymi rewelacyjny horror – Penumbra: Czarna Plaga.

Już w najbliższy czwartek do kiosków trafi nowy PLAY, pełen gorących materiałów i publicystyki. Z okładki nieprzypadkowo spogląda Duke Nukem – wyczekiwana od kilkunastu lat gra z jego udziałem niebawem trafi do rąk graczy na całym świecie i sporo już o niej wiemy. W obszernym materiale jako jedyni w Polsce przyglądamy się mocnym i słabym stronom Duke Nukem Forever, rozmawiamy z twórcami o pikantnych szczegółach, wspominamy też 14 lat perypetii Księcia i sprawdzamy czy da się dziś bez niestrawności pograć w leciwego Duke Nukem 3D.

W dziale Raport gigantyczny artykuł o grach niezależnych. Tłumaczymy skąd się wzięły indie, czym różnią się od wysokobudżetowych produkcji i czy hardkorowi gracze mają czego wśród nich szukać, sprawdzamy też czy opłaca się je tworzyć. Przy okazji przyglądamy się kilkudziesięciu najciekawszym tytułom dostępnym za grosze – to świetna odskocznia od taśmowo wypuszczanych sequeli i każdy powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie!

Dział Rzut Okiem w tym miesiącu pod znakiem Lary. Nowy Tomb Raider zupełnie zrywa z tradycją, a piękna pani archeolog staje się umorusanym w błocie i poobcieranym podlotkiem – sprawdzamy czy w dalszym ciągu może oczarować męską część graczy i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. Piszemy też o efektownej, taktycznej strzelance Spec Ops: The Line, mmo w realiach Gwiezdnych Wojen – Star Wars: The Old Republic i… oryginalnej polskiej produkcji – Anomaly: Warzone Earth.

W dziale Testów sporo gorących gier, a co najmniej jedna prawie wrząca. Na czterech stronach rozprawiamy się z atakiem Deathwinga w pokaźnej recenzji World of Warcraft: Cataclysm. Sprawdzamy, czy pokładane w dodatku nadzieje mają pokrycie w rzeczywistości i czy przedłuży on i tak już długi żywot WoWa o kolejnych kilka lat. To zresztą nie jedyne rozszerzenie hitowej gry jakie w tym miesiącu gości na łamach PLAYA. Wybieramy się także do Wietnamu z Battlefield Bad Company 2: Vietnam i przedłużamy sobie gangsterską przygodę z Mafia 2: Przygody Joe. A to dopiero początek.

Dalej jest równie ciekawie – prześwietlamy odzianego w lateksowe ciuszki Człowieka-Pająka w recenzji Spider Man: Shattered Dimensions, rozwiązujemy zagadki z pogranicza magii i nauki w Gray Matter, prowadzimy krzyżowców do boju w Lionheart: King’s Crusade, ryjemy w błocie ze ścigałką MX vs ATV Reflex, a nawet gramy utwory Chopina w Music Master Chopin Classic i Rock. Jest jeszcze kosmiczna przygodówka zrealizowana w formie interaktywnego filmu (aż łezka się w oku kręci) Darkstar: The Interactive Movie, a na deser logiczne Create i krwisty Zombie Driver.

Publicystyka zawsze stanowi istotną część PLAYA, ale w tym miesiącu jest pod tym względem jeszcze ciekawiej niż zwykle. W dziale Intro Cubituss analizuje fenomen World of Warcraft i komentuje modę na cyfrową dystrybucję gier. [rgb] subiektywnie przedstawia konflikt Activision-Blizzard z byłymi szefami Infinity Ward, z kolei Koso w komentarzu zastanawia się jakie naprawdę jest znaczenie fabuły we współczesnej rozrywce i dyskutuje z Zooltarem o tym czy powinno się angażować celebrytów do promocji gier. Rozmawiamy też z Marcinem Urbasiem – sławnym sprinterem, wokalistą deathmetalowej kapeli i graczem w jednym.

W dziale PLAY do kwadratu gnębimy cenzurę – opisujemy najbardziej absurdalne zakazy dotyczące sprzedaży gier w różnych krajach. Przemoc czy nagość to w końcu nie jedyne powody, dla których wydawcy dostają czerwone światło. Przybliżamy też sylwetkę człowieka o stu głosach – lektora, który przewinął się już w tylu tytułach, że powinien być najbardziej znaną osobistością branży. Nie zabrakło oczywiście ani komiksów i felietonu Śledzia, ani listów i recenzji nadesłanych przez czytelników. Sprawdzamy też co ciekawego działo się ostatnio na naszej nowej stronie internetowej – i to w nowej, ciekawszej formule.

Dział retro nowego PLAYA to istny róg obfitości. Zastanawiamy się gdzie się podziali żywi aktorzy w ramach obszernego materiału o interaktywnych filmach-grach. Wspominamy czasy Phantasmagorii, Rebel Assault, Wing Commandera i innych filmowych produkcji, śledząc ich losy od czasów świetności do upadku. Przy okazji wlepiamy też garść Antyoskarów za najsłabsze próby imitowania żywych aktorów za pomocą trójwymiarowych modeli. Drugim istotnym tematem w Retro są gry sandboxowe – zastanawiamy się jak wymieszać sprawdzone rozwiązania by stworzyć idealne gry z otwartym światem oraz piętnujemy te patenty, które są ich zmorą. Wracamy tez do Borderlandsów i staroci z konsoli SEGA Mega Drive. Zdecydowanie jest co poczytać!

Na DVD czekają trzy pełne wersje – rewelacyjna i mrożąca krew w żyłach przygodówka-horror Penumbra: Czarna Plaga, piracka gra o wielu twarzach Age of Pirates: Opowieści z Karaibów i wampiryczny rpg Vampire Hunters. Jest też kilka niezłych demek.

Pełny spis treści poniżej. PLAY 2/2011 w kioskach od 20 stycznia w cenie 13,90 zł. Więcej informacji na http:/www.playpc.pl

PEŁNY SPIS TREŚCI PLAYA 2/2011

NA DVD

Age of Pirates: Opowieści z Karaibów, Penumbra: Czarna plaga i Vampire Hunters na płycie PLAYA

INTRO

Co nowego w… modach

Dyskusja: Czy polskiej branży gier potrzebni są celebryci?

Fenomen World of Warcraft

Hity sprzętowe

Komentarz Cubitussa: Cyfrowa twierdza

Komentarz Kosa: Wirtualne bajania

Lucius naśladuje film Omen

Młoty zostaną rzucone

Przesłuchanie: Marcin Urbaś

Rift w rękach Ubisoftu

Subiektywnie: Wuzetka się odbija

Trzy kontynuacje, o których nie wiecie

Walka z sieciami w The Agency

Zniszczona Ziemia w Mass Effect 3

RAPORT

Poza mainstreamem: gry niezależne

Przegląd kilkudziesięciu gier niezależnych

RZUT OKIEM

Anomaly: Warzone Earth

Spec Ops: The Line

Star Wars: The Old Republic

Tomb Raider

EXTRA

14 lat twórczego szału – historia DNF

Duke Nukem 3D

Duke Nukem Forever

Wywiad z szefem Gearbox Software

TEST

Battlefield: Bad Company 2 – Vietnam

Create

Darkstar: The Interactive Movie

Gray Matter

Lionheart: King’s Crusade – Wyprawy krzyżowe

Mafia II: Przygody Joe

Music Master: Chopin Classic + Rock

MX vs ATV Reflex

Spider-Man: Shattered Dimensions

World of Warcraft: Cataclysm

Zombie Driver

RETRO

6 Antyoskarów za wirtualne role

Gdzie się podziali żywi aktorzy?

Reedycje: Borderlands

Reedycje: SEGA Mega Drive Classic Collection vol. 1

Top 5 Prawie epickich skoków

Świat do zabawy: gry sandboxowe

PLAY2

Felieton Śledzia: Turniej nacji

Głos pana

Komiks: Para gra (odc. 8)

Społeczność PLAYa: listy, www, recenzje czytelników

Uwolnić orka!