Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pillars of Eternity - poradnik do gry

Pillars of Eternity - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista poradnik Pillars of Eternity

Na tej stronie znajduje się poradnik trofeowy do gry Pillars of Eternity. Każde osiągnięcie zawiera dokładny opis o wymaganiach do zdobycia go. W większości przypadków dodaliśmy też przydatne wskazówki jak najprościej można tego dokonać. Poradnik trofeowy uwzględnia wszystkie osiągnięcia z wersji PC oraz z wersji na konsole.

Najważniejsze informacje o trofeach gry Pillars of Eternity

 1. Liczba trofeów różni się w zależności od platformy sprzętowej. Najwięcej osiągnięć do zdobycia jest w wersji na PC - aż 48. Wartość ta uwzględnia osiągnięcia dotyczące podstawowej kampanii oraz dwóch dodatków Biała Marchia.
 2. Wersja Complete Edition wydana na konsole oferuje niestety znacznie mniej osiągnięć. W przypadku wersji na PS4 do zdobycia jest 27 trofeów, zaś wersja na Xbox One oferuje 26 osiągnięć do odblokowania (na liście brakuje "platyny").
 3. Zdobycie kompletu osiągnięć w wersji na PC jest bardzo trudne. Stosunkowo duża liczba osiągnięć dotyczy ukończenia gry na specjalnych warunkach, np. na wysokim poziomie trudności, nie doprowadzając do śmierci podwładnych albo grając w pojedynkę, tzn. bez rekrutowania potencjalnych członków drużyny.
 4. Lista trofeów w wersji konsolowej jest znacznie prostsza. Nie zawiera ona wielu bardzo trudnych osiągnięć z wersji na komputery osobiste. W dalszym ciągu wymagane jest oczywiście zainwestowanie dużej ilości czasu w ukończenie gry, a to dlatego, że trofea dotyczą również przejścia zawartości obu dodatków Biała Marchia.
 5. Dwa najbardziej problematyczne trofea w wersjach na konsole PS4 i XONE to Względny pacyfizm i Niezawodny zabójca. Osiągnięcia te dotyczą całej kampanii i wzajemnie wykluczają się. Musisz w rezultacie ukończyć główną kampanię co najmniej dwa razy i za każdym razem prowadzić grę pod kątem jednego z osiągnięć.

Osiągnięcia dostępne na PC i na konsolach

Zbierz wszystkie trofea (Gather All Trophies)

Dostępność osiągnięcia: PS4 (platynowe).

Sposób odblokowania: Zdobądź wszystkie trofea gry.

Komentarz: Trofeum to nie jest dostępne w wersjach na XONE / PC.

Ukończono Akt I (Completed Act I)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Udało ci się ukończyć Akt I.

Komentarz: Akt I głównego wątku fabularnego gry kończy się w momencie dotarcia do Zatoki Buntu (Defiance Bay), czyli pierwszego dużego miasta w świecie gry. Do miasta dociera się od strony lokacji Most Aedelwana (Aedelwan Bridge) - omówienie tej miejscówki znajdziesz w naszym opisie przejścia gry.

Ukończono Akt II (Completed Act II)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Udało ci się ukończyć Akt II.

Komentarz: Akt II głównego wątku fabularnego gry kończy się w momencie opuszczania płonącej Zatoki Buntu (Defiance Bay). Ma to miejsce po wzięciu udziału w wydarzeniach w Pałacu Diuka (Ducal Palace). Mowa tu konkretnie o głównym zadaniu Pustelnica z Domu Hadretów (The Hermit of Hadret House) - jego opis przejścia zamieściliśmy na osobnej stronie poradnika.

Ukończono Akt III (Completed Act III)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Udało ci się ukończyć Akt III.

Komentarz: Akt III głównego wątku fabularnego gry kończy się w momencie zejścia do Otchłani w lokacji Wyspa Pochówków (Burial Isle). Chodzi tu konkretnie o moment, w którym przystępuje się do eksploracji finałowych miejscówek gry. Wyspę Pochówków omówiliśmy w naszym opisie przejścia gry.

Zwycięstwo!!! (Won the Game!!!)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE.

Sposób odblokowania: Gratulacje! Udało ci się ukończyć grę.

Komentarz: Ważną informacją jest to, że osiągnięcie to dotyczy wyłącznie ukończenia głównej kampanii i nie wymaga rozegrania zawartości dodatków Biała Marchia. Grę ponadto możesz ukończyć na dowolnym poziomie trudności - wybranie jednego z niższych ustawień ułatwi ci zdecydowanie zdobycie osiągnięcia.

Trofeum zdobędziesz po zaliczeniu ostatniego głównego zadania podstawowej kampanii, tzn. Wspomnienia pradawnych (Memories of the Ancients) - jego opis przejścia jest w osobnym rozdziale naszego poradnika.

Ośmioro Towarzyszy Widzącego (The Watcher With Eight Friends)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Przyjmij do drużyny wszystkich towarzyszy (z wyjątkiem spotkanych w Białej Marchii).

Komentarz: Osiągnięcie to zgodnie z opisem dotyczy wyłącznie potencjalnych członków drużyny napotykanych w podstawowej kampanii. Są to:

 1. Aloth
 2. Eder
 3. Durance
 4. Kana
 5. Pallegina
 6. Sagani
 7. Hiravias
 8. Zrozpaczona Matka (Grieving Mother)

Okoliczności odnajdowania i rekrutowania postaci z powyższej listy opisaliśmy na stronie Przyjmowanie nowych bohaterów do drużyny z rozdziału Drużyna i zwierzęta.

Uwaga - Osiągnięcie to nie zalicza wynajmowanych awanturników (Adventurers) jako pełnoprawnych towarzyszy. Rekrutowanie ich nie przybliży cię do zdobycia trofeum.

Zaklinacz (Enchanter)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Zastosuj 5 lub więcej różnych wzmocnień przy użyciu zaklinania.

Komentarz: Zaklinanie jest jedną z odmian craftingu w Pillars of Eternity. Możesz dzięki niemu ulepszać bronie oraz pancerze członków drużyny. Na potrzeby odblokowania trofeum możesz zaklinać dowolnie wybrane przedmioty i nadawać im dzięki temu dowolne nowe cechy. Więcej o zaklinaniu oraz o craftingu dowiesz się z rozdziału Rzemiosło w naszym poradniku.

Szef kuchni (Chef)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Przygotuj 5 lub więcej różnych rodzajów pożywienia.

Komentarz: Gotowanie jest jedną z odmian craftingu w Pillars of Eternity - każda ugotowana potrawa gwarantuje różne tymczasowe premie do statystyk. W grze dostępnych jest 12 głównych typów potraw:

 1. Casita Casserole
 2. Darkest Rauatai Cookies
 3. Dragon Egg Dish
 4. Dragon Meat Dish
 5. Duc's Own Beefloaf
 6. Farmer's Spread
 7. Ixamitl Ricepan
 8. Pearlwood Chicken
 9. Rauatai Sweet Pie
 10. Savory Pie
 11. Speckleback Jerky
 12. Stew

Na potrzeby zdobycia trofeów wybierz pięć dowolnych pozycji z powyższej listy. Każda z potraw posiada inne składniki i wybieraj w pierwszej kolejności te potrawy do ugotowania, które możesz od razu przygotować bez odnajdywania lub kupowania żywności. Więcej o gotowaniu oraz o craftingu dowiesz się z rozdziału Rzemiosło w naszym poradniku.

Skryba (Scribe)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Przygotuj 3 lub więcej różnych zwojów.

Komentarz: Tworzenie zwojów jest jedną z odmian craftingu w Pillars of Eternity. W grze dostępnych jest ponad 30 odmian zwojów, tak więc możesz do woli pomiędzy nimi wybierać. Pamiętaj jednak, że oprócz dysponowania wymaganymi składnikami konieczne może być także awansowanie postacią na określony poziom. Więcej o tworzeniu zwojów oraz o craftingu dowiesz się z rozdziału Rzemiosło w naszym poradniku.

Alchemik (Alchemist)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Przygotuj 3 lub więcej różnych mikstur.

Komentarz: Alchemia jest jedną z odmian craftingu w Pillars of Eternity. W grze dostępnych jest kilkadziesiąt typów mikstur o różnych zastosowaniach (np. leczniczych albo wzmacniających), tak więc możesz do woli pomiędzy nimi wybierać. Pamiętaj jednak, że oprócz dysponowania wymaganymi składnikami konieczne może być także awansowanie postacią na określony poziom. Więcej o alchemii oraz o craftingu dowiesz się z rozdziału Rzemiosło w naszym poradniku.

Saper (Trappy)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Umieść 5 lub więcej pułapek.

Komentarz: To bardzo proste osiągnięcie, a to dlatego, że nie wymusza ono żeby przeciwnicy wpadali na rozstawione przez ciebie pułapki. Liczy się sam fakt rozstawienia każdej z nich. Nowe pułapki łatwo możesz odnajdywać dzięki starannej eksploracji okolicy, nie warto marnować złota na kupowanie ich od handlarzy (na potrzeby zdobycia trofeum). Pamiętaj tylko o tym żeby pozostawić w spokoju każdą umieszczoną na ziemi pułapkę. Nie próbuj jej z powrotem podnosić.

Względny pacyfizm (Relative Pacifism)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE.

Sposób odblokowania: Ukończ grę, zabijając mniej niż 175 stworzeń i postaci niezależnych.

Komentarz: Uwaga - Osiągnięcia Względny pacyfizm i Niezawodny zabójca wzajemnie wykluczają się. Opisywane trofeum jest znacznie trudniejszym spośród wymienionych dwóch i radzimy zainteresować się nim dopiero podczas przechodzenia gry po raz drugi.

Założenia tego trofeum możesz spełnić dzięki zaliczeniu kampanii w bardzo specyficzny sposób, tzn. unikając wszystkich potyczek, które nie są obowiązkowe. Jak najbardziej możliwe jest ukończenie gry mając mniej niż 30 morderstw na koncie. Możesz więc od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś błąd czy rozegranie opcjonalnej walki (np. po to żeby zdobyć cenne punkty doświadczenia), a i tak powinieneś zmieścić się w wyznaczonym przez grę limicie. Oto szereg podpowiedzi jak zdobyć to osiągnięcie:

 1. Wybierz najniższy poziom trudności (Story Mode). Pozwoli ci to o wiele łatwiej przetrwać te potyczki, które są obowiązkowe lub bardzo trudne do ominięcia.
 2. Nie zajmuj się questami, które zakładają staczanie walk i jednocześnie nie przybliżają drużyny do ukończenia gry. Rozgrywanie questów pozbawionych obowiązkowych potyczek jest z kolei jak najbardziej wskazane. Zdobędziesz dzięki temu bardzo potrzebne XP.
 3. Rozwijaj głównego bohatera oraz resztę drużyny pod kątem rozwiązywania problemów w pokojowy sposób, tzn. dzięki poprawnie poprowadzonym rozmowom. W wielu sytuacjach możesz nakłonić napastników do zmiany zdania i odstąpienia od planu zaatakowania drużyny.
 4. Często zapisuj stan gry, dzięki czemu w razie popełnienia błędu będziesz mógł go szybko naprawić i czas gry nie ulegnie znaczącemu wydłużeniu.
 5. Jak najwięcej polegaj na skradaniu się. Wykorzystuj to, że znasz już lokacje oraz questy z pierwszego przejścia, dzięki czemu powinieneś pamiętać gdzie na drużynę czekają potencjalne zagrożenia. Pozwoli ci to je łatwiej omijać. Jeśli zostaniesz zauważony możesz też podjąć próbę ucieczki i powrotu do ukrycia. Nie musisz od razu decydować się na załadowanie ostatniego sejwa.
 6. Staraj się doskonalić w otwieraniu zamków. W niektórych lokacjach (zwłaszcza lochach) otwarcie jakichś drzwi może ci pozwolić na odblokowanie skrótu i przekradnięcie się obok lokacji z przeciwnikami.

Niezawodny zabójca (Super Murderer)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE.

Sposób odblokowania: Ukończ grę, zabijając 1200 lub więcej stworzeń i postaci niezależnych.

Komentarz: Uwaga - Osiągnięcia Względny pacyfizm i Niezawodny zabójca wzajemnie wykluczają się. Opisywane trofeum jest znacznie prostszym spośród wymienionych dwóch i radzimy zainteresować się nim już podczas przechodzenia gry po raz pierwszy.

W przeciwieństwie do opisanego powyżej trofeum w tym przypadku nie musisz jakoś szczególnie pilnować się przez całą grę. Pamiętaj jednak o trzech ważnych rzeczach:

 1. Dokładnie badaj wszystkie lokacje na mapie świata, także te opcjonalne. Przejdź się po każdej nowo odkrytej mapie, bo w wielu z nich przebywają grupy potworów lub bandytów.
 2. Zbadaj wszystkie poziomy głównego lochu w grze - Bezkresnych Ścieżek Od Nuy. Do rozegrania jest tam mnóstwo opcjonalnych walk.
 3. W trakcie zaliczania zadań staraj się wybierać agresywne warianty zachowania, czyli takie, które zakładają stoczenie bitwy zamiast rozwiązania sytuacji w pokojowy sposób.

5 ulepszeń warowni (5 Upgrades in Stronghold)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Zbuduj przynajmniej 5 ulepszeń warowni.

Komentarz: Przejdź do opisu trofeum Wszystkie ulepszenia warowni.

Wszystkie ulepszenia warowni (All Upgrades in Stronghold)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Zbuduj wszystkie ulepszenia warowni.

Komentarz: Nie jest to bardzo trudne osiągnięcie. Musisz jednak liczyć się z tym, że postawienie wszystkich dostępnych ulepszeń zajmie sporo dni w świecie gry (co najmniej 52) oraz będzie kosztowało cię dużo złota (ponad 30000 miedziaków).

Opcja rozbudowywania Warowni Caed Nua staje się po raz pierwszy dostępna po ukończeniu głównego zadania Stary Widzący (The Old Watcher) i dotarciu do Caed Nua. Kompletną listę projektów do zakupienia zamieściliśmy na stronie Ulepszenia warowni w naszym poradniku.

Dodatkowa uwaga - Jeśli chcesz możliwie jak najwcześniej zdobyć to osiągnięcie, to staraj się nie wydawać gromadzonego złota w sklepach. Przeznaczaj je w miarę możliwości wyłącznie lub w większości na ulepszenia warowni.

Z chmur w czeluść (From the Clouds to the Depths)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE.

Sposób odblokowania: Zabij smoki podniebnego i adrowego.

Komentarz: To trudne osiągnięcie, które dotyczy rozprawienia się z dwoma różnymi wielkimi smokami. Podniebny smok (Sky Dragon) przebywa w lokacji Świątynia Hylei (The Temple of Hylea) - to jedna z finałowych lokacji głównej kampanii i jej omówienie znajdziesz w naszym opisie przejścia gry.

Adrowy smok (Adra Dragon) przebywa na najniższym 15 - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Adrowy smok (Adra Dragon) przebywa na najniższym 15. poziomie Bezkresnych Ścieżek Od Nuy (Endless Paths of Od Nua) - to zdecydowanie największy loch spośród wszystkich odwiedzanych w świecie gry. Lokację tę omówiliśmy w naszym opisie przejścia gry. Na ostatni poziom lochu radzimy zejść w końcowej fazie kampanii.

Dodatkowe informacje o konfrontacjach z wielkimi smokami znajdziesz także na osobnej stronie w naszym poradniku - Legowiska wielkich smoków.

Boskie kaprysy (Appease All of the Gods)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Wykonaj wszystkie zadania zlecane przez bogów.

Komentarz: Zadaniami bóstw zajmiesz się w trakcie rozgrywania głównego questu Sąd Pokutników (Court of the Penitents) - to jedna z misji aktu III gry. Do zaliczenia są konkretnie cztery questy - po jednym dla każdego bóstwa:

 1. Hylea - Gniazdo ponad chmurami (The Nest Above the Clouds)
 2. Galawain - Dawna królowa i nowy król (The Old Queen and the New King)
 3. Berath - Sługa śmierci (A Servant of Death)
 4. Rymrgand - W objęciach Białej Otchłani (Into the White Void)

Opisy przejścia wszystkich wymienionych zadań znajdziesz na stronie Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Bóstw w naszym poradniku. Questy te oferują różne wybory w trakcie przechodzenia ich i możesz wybierać dowolne warianty zachowania. Liczy się jedynie fakt ukończenia każdej z czterech misji.

Odkrywca (Explorer)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE.

Sposób odblokowania: Odwiedź wszystkie lokacje (z wyjątkiem Białej Marchii).

Komentarz: Odwiedzenie wszystkich lokacji jest dość skomplikowanym procesem, gdyż samo docieranie do lokacji pojawiających się na mapie świata nie wystarczy.

 1. Gra uzna lokację za odwiedzoną tylko jeśli odkryłeś wszystkie unikalne obszary, które się w niej znajdują. Mowa tu między innymi o obozowiskach czy kapliczkach. W przypadku jaskiń musisz także wchodzić do środka.
 2. W przypadku budynków są one klasyfikowane jako odwiedzone tylko jeśli zbadałeś wszystkie pomieszczenia. Niektóre pokoje są domyślnie zamknięte i staną się dostępne tylko jeśli awansujesz dostatecznie w grze lub przystąpisz do jakiegoś pobocznego questu.
 3. W przypadku Bezkresnych Ścieżek Od Nuy i innych lochów nie zapominaj o odkrywaniu wszystkich sekretnych komnat. Z pomocą powinien przyjść nasz atlas świata - na mapach w naszym poradniku zaznaczone są wszystkie ukryte pomieszczenia.

Radzimy podążać w oparciu o nasz opis przejścia, dzięki czemu odblokujesz wszystkie questy i również powiązane z niektórymi z nich opcjonalne obszary. Dodatkowo polecamy wykonać manualny zapis stanu gry przed awansowaniem do finału gry, tzn. przed wkroczeniem do Otchłani na Wyspie Pochówków. To ostatni moment w grze gdy można jeszcze powrócić do poprzednich lokacji.

Usposobienie (Disposition)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Uzyskaj rangę 3 w przynajmniej trzech Usposobieniach.

Komentarz: W osiągnięciu tym chodzi o gromadzenie punktów reputacji w różnych rodzajach zachowań wybieranych w trakcie rozmów z postaciami niezależnymi. Zachowania te powiązane są z typem osobowości głównego bohatera (np. dyplomata - Diplomatic, spryciarz - Clever, osoba o dużej agresji - Aggression, czy postać racjonalnie zachowująca się - Rational). Wybieraj więc dany rodzaj reakcji do momentu uzyskania w nim trzeciej rangi, następnie zdecyduj się na kolejną i po ponownym awansowaniu do trzeciej rangi zajmij się wybieraniem ostatniego typu usposobienia.

Więcej informacji o odbywaniu rozmów z NPC-ami znajdziesz na stronie Dialogi, system reputacji i kradzież w naszym poradniku.

Przygoda na Poziomie (The Storied Adventurer)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (złote), XONE.

Sposób odblokowania: Ukończ trywialną, zwyczajną, wielką, epicką i legendarną przygodę z Warowni.

Komentarz: Przygody powiązane są z Warownią Caed Nua, do której docierasz w początkowej fazie kampanii. Są to mianowicie wydarzenia o losowych założeniach, losowym poziomie trudności i załączające się w losowych momentach. W miarę możliwości powinieneś na bieżąco reagować na wszystkie odblokowywane przez grę przygody, szczególnie że wiele z nich obarczonych jest limitem czasowym.

Temat ten dokładniej opisaliśmy na stronie Wydarzenia i misje w naszym poradniku. Spodziewaj się tego, że założenia trofeum wypełnisz prawdopodobnie dopiero w końcowej fazie gry i to tylko przy założeniu, że nie ignorowałeś załączających się przygód. Pamiętaj o tym żeby na bieżąco rekrutować nowych członków drużyny, dzięki czemu co najmniej jeden towarzysz będzie mógł przebywać w Warowni i reagować na nowe wydarzenia.

Dziedzic Caed Nua (The Heir of Caed Nua)

Dostępność osiągnięcia: PC, PS4 (brązowe), XONE.

Sposób odblokowania: Obroń swoją pozycję władcy Caed Nua.

Komentarz: Trofeum to dotyczy linii questowej, która dodana została do głównej kampanii gry Pillars of Eternity wraz z aktualizacją do wersji 3.0 i premierą drugiej części dodatku Biała Marchia.

Musisz powrócić do Twierdzy Caed Nua po tym jak złożysz wizytę w głównym mieście świata gry - Zatoce Buntu. Powinieneś otrzymać wiadomość od posłańca i rozpocznie się opcjonalny quest A Call to Court. Zajmij się nim. Musisz także zaliczyć dwa kolejne poboczne zadania z tej samej linii questowej - A Return to Court oraz The Battle of Yenwood Field.

Herold Dawnego Płomienia (Herald of the Old Flame)

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Ponownie rozpal ognie osławionej Białej Kuźni.

Komentarz: Trofeum to powiązane jest z pierwszą częścią dodatku Biała Marchia. Do ponownego rozpalenia ogni Białej Kuźni może dojść dzięki zaliczeniu questu zatytułowanego Biała Kuźnia i powiązanego z lokacją Bateria Durgana (Durgan's Battery) - jego opis przejścia znajdziesz w naszym poradniku do dodatku Biała Marchia.

Postrach Białej Marchii (Terror of the White March)

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Pokonaj zamieszkującego Białą Marchię smoka.

Komentarz: Chodzi tu konkretnie o Górskiego Smoka (Alpine Dragon), z którym możesz stanąć do walki w trakcie rozgrywania pierwszej części dodatku Biała Marchia. Wielki smok przebywa w lokacji Długie Wodospady (Longwatch Walls), a konkretnie w jaskini.

Zajrzyj na stronę Walka z Górskim Smokiem w naszym poradniku do Białej Marchii - dokładnie opisaliśmy tam całą potyczkę z tym trudnym bossem. Na potrzeby zdobycia trofeum warto oczywiście grać na niskim poziomie trudności.

Oblężenie Cragholdt (The Siege of Cragholdt)

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Wykonaj zadanie Oblężenie Cragholdt.

Komentarz: Oblężenie Cragholdt (Siege of Cragholdt) to poboczne zadanie, które możesz zaliczyć w trakcie przechodzenia pierwszej części dodatku Biała Marchia. Quest otrzymasz od Zarządczyni (Steward) twierdzy Caed Nua. Stanie się to podczas rozmowy przeprowadzanej w ramach zadania Bateria Durgana (Durgan's Battery). Opis przejścia questu powiązanego z tym osiągnięciem znajduje się w naszym poradniku do Białej Marchii w rozdziale Rozpoczęcie przygody.

Pośród Mchu i Torfu (Among the Moss and Peat)

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Pokonaj postrach Mowrghek Ien.

Komentarz: Z osiągnięciem tym powiązane jest poboczne zadanie Obietnica filakterium (The Phylactery's Promise), do którego możesz przystąpić w ramach rozgrywania drugiej części dodatku Biała Marchia.

Quest rozpoczyna się w wiosce Krzepa (Stalwart Village), ale nie możesz go dodać do dziennika już podczas pierwszej wizyty w osadzie. Staje się on dostępny dopiero mniej więcej po twoim powrocie z Fortu Żelaznych Cepów, który odwiedzałeś w ramach zadania Żelazne cepy (The Iron Flail). Drużyna musi natrafić w wiosce na zwłoki z powyższego obrazka. Misja Obietnica filakterium zakłada pokonanie trzech bardzo silnych przeciwników z lokacji Mowrghek Ien - są to Llengrath (bardzo silny mag) oraz towarzyszące jej dwa smoki Turisulfus i Gafonercos.

Głos z Głębin (A Voice from the Deep)

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Wejdź do relikwiarza w Opactwie Upadłego Księżyca.

Komentarz: Do Relikwiarza (Reliquary) możesz wkroczyć w trakcie zaliczania pobocznego zadania Przypływ (The Rising Tide) - to jeden z pobocznych questów rozgrywanych w ramach przechodzenia drugiej części dodatku Biała Marchia. Opis przejścia tej misji znajdziesz w naszym poradniku do Białej Marchii. W trakcie przechodzenia questu pojawia się kilka wyborów, ale możesz dowolnie się zachowywać.

Wezwanie do Pracy (Called to Their Labor)

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Dostępność osiągnięcia: PC (musisz mieć zainstalowane dodatki Biała Marchia), PS4 (srebrne), XONE.

Sposób odblokowania: Powstrzymaj zagrożenie widziane w snach.

Komentarz: Z trofeum tym powiązany jest poboczny quest zatytułowany Kryjówka Bezokich (Lair of the Eyeless) - to ostatnie zadanie rozgrywane w ramach przechodzenia drugiej części dodatku Biała Marchia. Jego opis przejścia znajdziesz w naszym poradniku do Białej Marchii. Osiągnięcie możesz odblokować niedługo po rozprawieniu się z Krakenem, który jest finałowym bossem dodatku.

Osiągnięcia dostępne tylko na PC

Stwórz poszukiwacza przygód (Make An Adventurer)

Sposób odblokowania: Stwórz i wynajmij pomocnika w Gmachu Poszukiwaczy Przygód - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Sposób odblokowania: Stwórz i wynajmij pomocnika w Gmachu Poszukiwaczy Przygód.

Komentarz: Osiągnięcie to powiązane jest z Gmachami Poszukiwaczy Przygód (Adventurer's Halls) odnajdywanymi w gospodach w świecie gry. Na potrzeby zdobycia osiągnięcia odwiedź dowolną gospodę / tawernę.

Przejdź do zakładki rekrutowania poszukiwaczy przygód - okno to pokazuje powyższy obrazek. Wybierz postać z dowolnego poziomu doświadczenia. Otworzy się kreator postaci. Wybór klasy i innych cech nowego bohatera jest dowolny. Liczy się jedynie fakt wynajęcia najemnika, który będzie mógł podróżować z drużyną. Temat rekrutowania poszukiwaczy przygód dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Przyjmowanie nowych bohaterów do drużyny.

Pięć pierwszych poziomów Od Nuy (First Five Levels of Od Nua)

Sposób odblokowania: Przejdź pięć pierwszych poziomów Bezkresnych Ścieżek Od Nuy.

Komentarz: Zajrzyj do opisu osiągnięcia Pięć ostatnich poziomów Od Nuy.

Pięć kolejnych poziomów Od Nuy (Middle Five Levels of Od Nua)

Sposób odblokowania: Przejdź pięć środkowych poziomów Bezkresnych Ścieżek Od Nuy.

Komentarz: Zajrzyj do opisu osiągnięcia Pięć ostatnich poziomów Od Nuy.

Pięć ostatnich poziomów Od Nuy (Last Five Levels of Od Nua)

Sposób odblokowania: Przejdź pięć ostatnich poziomów Bezkresnych Ścieżek Od Nuy.

Komentarz: Bezkresne Ścieżki Od Nuy (Endless Paths of Od Nua) to największy loch do odwiedzenia w głównej kampanii. Lochy znajdują się pod Warownią Caed Nua odwiedzaną w trakcie przechodzenia głównego wątku fabularnego gry. Na potrzeby tego osiągnięcia oraz dwóch poprzednich do zbadania jest aż 15 poziomów lochu.

Na każdym piętrze lochu drużynę czekają starcia z przeciwnikami, pułapki, zagadki oraz skarby. Zajrzyj do rozdziału Bezkresne Ścieżki Od Nuy w naszym poradniku. Zamieściliśmy w nim ogólne informacje na temat Bezkresnych Ścieżek oraz szczegółowe opisy przejścia wszystkich poziomów lochu. Opis uzupełniony jest mapami atlasu świata dla każdego z 15 pięter.

Łowca nagród (Bounty Hunter)

Sposób odblokowania: Zdobądź przynajmniej cztery nagrody dostępne w Gajówce lub Krzepie - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Sposób odblokowania: Zdobądź przynajmniej cztery nagrody dostępne w Gajówce lub Krzepie.

Komentarz: Osiągnięcie to dotyczy podejmowania się zleceń łowcy nagród polegających na odnajdywaniu i pokonywaniu silnych przeciwników. Po zabiciu każdej osoby z kontraktu należy zabrać jej głowę jako dowód wykonanego zadania (przykład na obrazku). Każde zlecenia łowcy nagród nagradzane jest dużą ilością XP i złota. Na potrzeby zdobycia osiągnięcia musisz zrealizować cztery dowolne kontrakty. Misje łowcy nagród możesz odbierać w dwóch lokacjach w świecie gry:

 1. Gajówka w Caed Nua - to lokacja powiązana z główną kampanią.
 2. Dom Renengildy w Krzepie (Stalwart Village) - to lokacja odwiedzana w pierwszej części dodatku Biała Marchia.

Wiążący dusze (Soulbinder)

Sposób odblokowania: Odblokuj wszystkie duchowe ulepszenia broni.

Komentarz: Bronie wiążące duszę (Soulbound) możesz odnajdywać w trakcie przechodzenia kampanii dodatku Biała Marchia. Przykładową tego typu unikalną bronią jest miecz St. Ydwen's Redeemer, który pozostawia po sobie Urthal. Przeciwnika tego spotkasz w pobliżu Chaty Galvino w lokacji Bateria Durgana (Durgan's Battery).

Po tym jak wejdziesz w posiadanie dowolnej broni wiążącej duszę przystąp do ulepszania jej po to żeby osiągnęła maksymalny poziom i żeby odblokowane zostały jej wszystkie duchowe ulepszenia.

Darczyńca (The Giftbearer)

Sposób odblokowania: Przyłącz Manehę do drużyny.

Komentarz: Maneha to nowy potencjalny członek drużyny do zrekrutowania po rozpoczęciu rozgrywania drugiej części dodatku Biała Marchia. Okoliczności przyłączenia jej do drużyny opisaliśmy na stronie Maneha - Nowy towarzysz poradnika do Białej Marchii. Spotyka się ją konkretnie w Krzepie, niedaleko Świątyni Abydona. Maneha dołącza do drużyny po krótkiej wstępnej rozmowie.

Widzący u bram (Watcher at the Breach)

Sposób odblokowania: Otwórz zapieczętowane wrota Baterii Durgana - Pillars of Eternity: Osiągnięcia/trofea - lista - Pillars of Eternity - poradnik do gry

Sposób odblokowania: Otwórz zapieczętowane wrota Baterii Durgana.

Komentarz: Otwarcie wrót jest ostatnim krokiem pobocznego questu Bateria Durgana rozgrywanego w trakcie przechodzenia pierwszej części dodatku Biała Marchia. Opis tej pobocznej misji jest w naszym poradniku do Białej Marchii.

Rybie flaki i morderstwo (Fish Guts and Murder)

Sposób odblokowania: Przyjmij do drużyny Zahuę i Diablicę z Caroc.

Komentarz: Zahua oraz Diablica z Caroc (Devil of Caroc) to nowi potencjalni członkowie drużyny, których możesz przyłączyć w trakcie rozgrywania pierwszej części dodatku Biała Marchia. Zahua przebywa w pobliżu Rybaczówki (Fishery), a Diablica stoi w Chacie Galvino w Baterii Durgana (Durgan's Battery). Zajrzyj na stronę Nowi towarzysze w naszym poradniku do Białej Marchii - podaliśmy tam dokładne okoliczności dołączenia obu tych postaci.

Wsparcie na Kickstarterze (Kickstarter Backer)

Komentarz: To unikalne "osiągnięcie". Jest ono automatycznie przyznawane osobom, które wsparły finansowo wydanie gry Pillars of Eternity w ramach serwisu Kickstarter.

Legendarny Zaklinacz (Legendary Enchanter)

Sposób odblokowania: Wykonaj legendarne zaklinanie jednej sztuki broni lub tarczy i jednego pancerza.

Komentarz: To trudniejsza wersja osiągnięcia Zaklinacz. Do przeprowadzenia procesu legendarnego zaklinania potrzebna ci będzie łuska smoka z trzęsawisk (Bog Dragon Scale). Składnik ten możesz pozyskać dzięki rozegraniu pobocznego questu Obietnica filakterium (The Phylactery's Promise) - to jedno z zadań dostępnych w drugiej części dodatku Biała Marchia. Quest ten opisaliśmy w naszym poradniku do Białej Marchii.

Łuski możesz pozyskać dzięki ukończeniu wspomnianego zadania w pokojowy sposób lub dzięki rozprawieniu się z Llengrath i jej dwoma smokami.

Ścieżka Potępionych (Path of the Damned)

Sposób odblokowania: Ukończ grę w trybie Ścieżka Potępionych.

Komentarz: Ścieżka Potępionych to najwyższy poziom trudności w Pillars of Eternity. Jako że oferuje on bardzo duże wyzwanie nie próbuj wybierać go podczas przechodzenia gry po raz pierwszy. Wskazane jest bardzo dobre poznanie mechanik walki oraz świata gry, dzięki czemu będziesz wiedział jak przygotowywać się do walk i jak unikać potencjalnych zagrożeń.

Ekspert (Expert)

Sposób odblokowania: Ukończ grę w trybie Ekspert.

Komentarz: Ekspert to dodatkowe ustawienie poziomu trudności, które jeszcze bardziej zwiększa poziom wyzwania. Niektóre ze zmian to natychmiastowa śmierć członków drużyny po utracie całego HP, wyłączenie wszystkich rodzajów wskazówek w trakcie walk, wyłączenie podpowiedzi w trakcie rozmów, wyłączenie informacji o słabościach przeciwników czy nie informowaniu o zasięgu rzucanych zaklęć.

Przytomność umysłu (Zero Knockouts)

Sposób odblokowania: Ukończ grę, nie pozwalając, by Wytrzymałość któregokolwiek z towarzyszy spadła do zera.

Komentarz: Najlepszy sposób zabezpieczania się przed utratą szansy zdobycia tego trofeum to zapisywanie stanu gry przed każdą walką. Przerywaj bitwę gdy tylko któryś z członków drużyny straci przytomność i wczytuj poprzedni stan. Nie musisz na szczęście troszczyć się o pety (oswojone zwierzęta), bo one nie wliczane do wymagań tego osiągnięcia.

Solo

Sposób odblokowania: Ukończ grę, nie rekrutując żadnych towarzyszy po opuszczeniu Cilant Lis.

Komentarz: Podstawowym problemem tego osiągnięcia jest to, że wymaga osobnego przejścia gry, przy czym możesz je połączyć np. ze staraniami o zdobycie osiągnięć Zawodowcy nie odpoczywają oraz Względny pacyfizm (zabicie mniej niż 175 wrogów). Polecamy grać na najniższym poziomie trudności Story Mode, dzięki któremu będziesz mógł bezproblemowo wygrać wszystkie obowiązkowe bitwy.

Potrójna Korona (Triple Crown)

Sposób odblokowania: Ukończ grę w trybach Ekspert, Próba Żelaza i Ścieżka Potępionych.

Komentarz: Oprócz wybrania najwyższego pozomu trudności zadbaj także o ustawienie modyfikatorów Ekspert i Próba Żelaza.

Próba Żelaza (Trial of Iron)

Sposób odblokowania: Ukończ grę w trybie Próba Żelaza.

Komentarz: Próba Żelaza to dodatkowe ustawienie poziomu trudności, które blokuje możliwość swobodnego zapisywania stanu gry. Wszystkie postępy są wykonywane na bieżąco w sposób zautomatyzowany. Co więcej sejwy kasowane są w momencie gdy drużyna zostanie pokonana.

Możesz ułatwić sobie prowadzenie gry w tym trybie dzięki ręcznemu wykonywaniu kopii zapasowych sejwów. Wystarczy co pewien czas przekopiować katalog z sejwami w inne miejsce na twardym dysku. Na wypadek ostatecznej porażki wgraj starsze sejwy na miejsce tych skasowanych przez grę.

Zawodowcy nie odpoczywają (No Rest for the Pro)

Sposób odblokowania: Ukończ grę, odpoczywając mniej niż 10 razy.

Komentarz: Najprostszy sposób na pozyskanie tego osiągnięcia to rozgrywanie kampanii na najniższym poziomie trudności Story Mode, dzięki któremu możesz zignorować temat wysyłania drużyny na odpoczynek. Przejście gry w ten sposób warto dodatkowo połączyć ze zdobyciem osiągnięć Solo i Względny pacyfizm (zabicie mniej niż 175 wrogów).

Potrójna Korona SOLO (Triple Crown SOLO)

Sposób odblokowania: Ukończ grę w trybach Ekspert, Próba Żelaza i Ścieżka Potępionych, nie mając żadnych towarzyszy w drużynie po opuszczeniu Cilant Lîs.

Komentarz: To jedno z osiągnięć dla graczy szukających maksymalnego wyzwania ze strony gry. Po więcej szczegółów na temat poszczególnych wymagań przejdź do opisów osiągnięć Potrójna Korona i Solo.

Lodowa Korona (Frozen Crown)

Sposób odblokowania: Ukończ Białą Marchię i Pillars of Eternity w trybach Ekspert, Próba Żelaza i Ścieżka Potępionych.

Komentarz: To bardziej rozbudowana wersja osiągnięcia Potrójna Korona, które opisaliśmy powyżej. Oprócz zaliczenia kampanii z podstawowej wersji gry musisz także ukończyć wszystkie nadrzędne questy obu części dodatku Biała Marchia.

Samotna Lodowa Korona (Frozen Crown Solo)

Sposób odblokowania: Ukończ Białą Marchię i Pillars of Eternity w trybach Ekspert, Próba Żelaza i Ścieżka Potępionych, nie przyłączając żadnych towarzyszy po opuszczeniu Cilant Lîs.

Komentarz: To jedno z osiągnięć dla graczy szukających maksymalnego wyzwania ze strony gry. Oprócz spełnienia wymagań osiągnięcia Lodowa Korona musisz dodatkowo grać w pojedynkę - omówiliśmy to w opisie osiągnięcia Solo.

Ostateczne wyzwanie (The Ultimate)

Sposób odblokowania: Ukończ Białą Marchię i Pillars of Eternity, pokonaj wszystkie smoki, wykonaj wszystkie zlecenia i pokonaj obu arcymagów - wszystko w trybach Ekspert, Próba Żelaza i Ścieżka Potępionych, nie przyłączając żadnych towarzyszy po opuszczeniu Cilant Lîs.

Komentarz: To jedno z osiągnięć dla graczy szukających maksymalnego wyzwania ze strony gry. Łączy ono wszystkie najtrudniejsze wymagania w temacie ukończenia gry. Dodatkową komplikacją jest konieczność rozprawienia się z arcymagami oraz wielkimi smokami - będzie to ekstremalnie trudne wyzwanie dla pojedynczego bohatera.