Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pillars of Eternity - poradnik do gry

Pillars of Eternity - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Pillars of Eternity: Porady na start poradnik Pillars of Eternity

Wskazówki

Porady ogólne

Rozdział ten zawiera liczne porady oraz wskazówki dotyczące najważniejszych aspektów Pillars of Eternity. Znajdziesz w nim informacje m.in. na temat walki, eksploracji oraz zarządzania drużyną.

Jak najczęściej zapisuj stan gry. Unikniesz w ten sposób przede wszystkim frustrującej konieczności przechodzenia tej samej lokacji po raz drugi w przypadku śmierci drużyny. Uwaga - Nie polegaj wyłącznie na szybkich i automatycznych zapisach stanu gry. Oprócz tego regularnie twórz dodatkowe, "pełne" zapisy (np. po dotarciu do każdej nowej lokacji). Pozwoli ci to uniknąć kłopotów na wypadek podjęcia niewłaściwych decyzji czy natrafienia na błąd utrudniający lub wręcz uniemożliwiający dalszą grę.

Zastanów się, na jakim poziomie trudności grać. Jeśli nie masz doświadczenia z innymi grami z tego gatunku, zacznij przygodę na poziomie łatwym. W każdym momencie możesz zmienić swoją decyzję. Wyjątkiem są dodatkowe tryby ustawiane przy rozpoczynaniu nowej gry: Tryb Ekspert (wyłączenie podpowiedzi i funkcji wspomagających grę), oraz Próba Żelaza - tych dwóch opcji nie można zmienić w trakcie rozgrywki. W trybie Próba Żelaza gra wymusza operowanie na jednym zapisie stanu gry (brak możliwości tworzenia wielu różnych zapisów). W przypadku śmierci całej drużyny zostaniesz zmuszony do rozpoczęcia kampanii od początku. Na wybór tego trybu zdecyduj się dopiero po tym jak ukończysz grę na standardowych zasadach, bo będziesz wtedy dobrze znał jej założenia i wiedział jakie wyzwania czekają na drużynę w poszczególnych lokacjach.

Czytaj dialogi oraz opisy świata. Nie tylko będziesz wiedzieć, gdzie się udać oraz co zrobić, ale wczujesz się także w klimat gry, dzięki czemu sprawi ci ona więcej przyjemności.

Eksploruj świat gry. Zbieraj wszystkie rośliny i surowce (korzystaj z klawisza TAB podświetlającego wszystkie interaktywne obiekty z okolicy). Twój schowek ma nielimitowaną pojemność, a zgromadzone rzeczy możesz wykorzystać później do ulepszenia broni lub uwarzenia mikstur. Równie dobrze możesz je sprzedać.

Korzystaj z możliwości odpoczynku w gospodach. Uiściwszy stosunkowo niewielką opłatę, otrzymasz bonus do statystyk bez potrzeby używania zestawów obozowych. Odpoczynek w twojej warowni jest bezpłatny, a w przypadku jej rozbudowy zapewnia również tymczasowe polepszenie statystyk (niższe niż w gospodach).

W przypadku dłuższych wypraw polegaj na zestawach obozowych. Warto ich używać wtedy gdy powrót do warowni lub najbliższego miasta byłby czasochłonny i gdy w danej lokacji czeka Cię jakaś wyjątkowo trudna bitwa (np. z bossem przebywającym w lochu). Drużyna może niestety przenosić ograniczoną liczbę zestawów obozowych - 6 na niskim poziomie trudności, 4 na średnim i zaledwie 2 na wysokim. Zapas zestawów obozowych możesz odnawiać odnajdując je w świecie gry lub kupując je od wybranych handlarzy. Uwaga - Drużyna nie może wybrać się na odpoczynek jeśli aktualnie bierze udział w walkach lub jeśli została zauważona przez jakiegoś przeciwnika. Dodatkowo niektóre lokacje (głównie mowa tu o wnętrzach budynków) uniemożliwiają rozstawienie obozowiska.

Będąc w budynkach lub podziemiach, przeszukuj skrzynie i beczki. Częstokroć natrafisz na coś ciekawego.

Używaj trybu skradania przeszukując lokację. Gdy widzisz coś podejrzanego, lub gdy znajdujesz się w ciasnych lokacjach (lochy, pokoje) używaj trybu skradania, który poza wykrywaniem pułapek pozwoli ci także odnaleźć ukryte schowki i przełączniki np. do ukrytych w ścianie drzwi, za którymi znajdziesz skrót lub niedostępne skarby.

Czasami wartościowe przedmioty znajdują się w mało oczywistych miejscach, np. na półkach z książkami czy w dzbanach. - Pillars of Eternity: Porady na start - Pillars of Eternity - poradnik do gry
Czasami wartościowe przedmioty znajdują się w mało oczywistych miejscach, np. na półkach z książkami czy w dzbanach.

Wykonuj misje poboczne. Nie tylko zwiększysz poziom swojej drużyny, ale zapewnisz sobie również dziesiątki godzin dodatkowej rozrywki.

Rozmawiaj z postaciami posiadającymi unikalne imię. Jeśli imię danej osoby wyróżnione jest na żółto, oznacza to, że możesz "dotknąć" jej duszy i przeczytać krótką historię z nią związaną. Postacie zlecające zadania poboczne zazwyczaj się odzywają, gdy przechodzi się obok nich.

Noś przy sobie wytrychy, linkę z kotwiczką, młotek i dłuto oraz łom. Warto mieć co najmniej 2-3 egzemplarze każdego z wymienionych wyżej przedmiotów. Pozwoli ci to dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Wymienione narzędzia możesz kupować u wybranych handlarzy, choć wiele z nich odnajduje się też w świecie gry.

Zaglądaj co jakiś czas do swojej twierdzy. Staraj się systematycznie ją rozbudowywać. Zwiększysz szansę na zaistnienie wydarzenia i zapewnisz sobie inne profity.

Korzystaj z rzemiosła - alchemii, zaklinania oraz tworzenia zwojów. Od początku gry znasz wszystkie receptury, jedynym wymogiem jest zdobycie odpowiedniego poziomu. Używając mikstur czy zwojów, zwiększasz swoje szanse w walce z silniejszymi przeciwnikami. Do wykorzystania niektórych przedmiotów wymagane są specjalne kryteria, jak na przykład używanie zwojów lub odpowiedni poziom wiedzy.

Naucz się korzystać z manipulacji czasem. Nie chodzi tu o aktywną pauzę podczas walki, a możliwość przyspieszania i spowalniania tempa rozgrywki. Możesz zwiększyć upływ czasu, gdy podróżujesz przez znaną lokację i zmierzasz do konkretnego celu, unikniesz dzięki temu czekania. Spowolnienia zaś użyj podczas skradania - masz wtedy pewność, że dostrzeżesz wroga nim on zobaczy ciebie. Domyślnie kontrolujesz czas za pomocą klawiszy "s" i "d", odpowiadających zwolnieniu i przyspieszeniu.