Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pillars of Eternity - poradnik do gry

Pillars of Eternity - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Wiązów | Pillars of Eternity poradnik Pillars of Eternity

Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Wiązów

Poniżej znajduje się zestawienie questów związanych z bóstwami, które są odblokowywane dzięki odbywaniu poprawnych rytuałów w lokacji Teir Evron w Dorzeczu Wiązów (M37,7). Jest to część głównego zadania Sąd Pokutników (Court of the Penitents).

Uwaga! Nie musisz obowiązkowo zaliczyć wszystkich czterech zadań. Do posunięcia głównego wątku fabularnego wystarczy tylko jeden ukończony quest bóstwa. Jeśli jednak zajmiesz się wszystkimi czterema questami to zdobędziesz oczywiście więcej doświadczenia.

Hylea - Gniazdo ponad chmurami (The Nest Above the Clouds)

Musisz odbyć podróż do świątyni Hylei znajdującej się w górach nad Bliźniaczymi Wiązami z zamiarem zmierzenia się z nawiedzającym ją zagrożeniem. Przejdź do dystryktu Staropieśń (Oldsong) w Bliźniaczych Wiązach i zbadaj na początek kapliczkę Hylei (M39,1). Porozmawiaj z Casfathem i Onwen, a dowiesz się, że w świątyni rezyduje ogromny smok. Wybierz północne wyjście ze Staropieśni żeby dotrzeć do Północnej Głuszy (Northweald).

Schody w Północnej Głuszy prowadzące do świątyni Hylei - Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Wiązów | Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry
Schody w Północnej Głuszy prowadzące do świątyni Hylei

Dotrzyj do schodów zlokalizowanych w północno-zachodniej części mapy (M57,3) i rozpraw się z kilkoma potworami dowodzonymi przez adraganę. Wejdź w interakcję ze schodami. Możesz utorować sobie drogę z pomocą młota i dłuta, przesunąć wielki głaz (wymagana postać dysponująca co najmniej 16 punktami Siły) lub spróbować ominąć przeszkodę. Niezależnie jak się zachowałeś musisz się liczyć z tym, że w drodze do Świątyni Hylei (Temple of Hylea) członkowie drużyny z niskim poziomem Atletyki mogą odnieść obrażenia. W razie potrzeby zdecyduj się więc później na odpoczynek.

Zaczynasz w południowej części świątyni (M58,1). Wyrusz w stronę dużego gniazda (M58,2) gdzie przebywa Podniebny smok (Sky Dragon). Po załączeniu się rozmowy ze smokiem możesz zachować się na dwa sposoby. Bardziej oczywisty wariant to zaatakowanie smoka (i towarzyszącego mu żmijątka). Jest to bardzo trudna walka, bo latająca bestia zadaje ogromne obrażenia, jest odporna na wiele ataków dystansowych i może dodatkowo ogłuszać członków drużyny oraz wytwarzać aurę strachu. Dobrze jest w rezultacie przed bitwą użyć mikstur i czarów o działaniach ochronnych i wzmacniających. Alternatywny plan działania to umiejętne poprowadzenie rozmowy ze smokiem, tak by pozwolić mu na pozostanie w świątyni. W trakcie spotkania unikaj zbyt agresywnych i stanowczych odpowiedzi, dzięki czemu osiągniesz zamierzony efekt.

Niezależnie od tego czy smok zginął czy pozostał w gnieździe powróć po wszystkim do Teir Evron (M37,7) żeby ponownie porozmawiać z boginią Hyleą i uzyskać jej przychylność.

Galawain - Dawna królowa i nowy król (The Old Queen and the New King)

W trakcie wizji bohaterowie ujrzą kamienną paszczę w kształcie wilka. To podpowiedź jaką lokację musisz odwiedzić w związku z tym questem - jest to Paszcza Galawaina (Galawain's Maw) (M40) i wejście do niej znajduje się w centralnej części dystryktu Staropieśń (Oldsong) (M39).

Zaczynasz w południowo-zachodniej części Paszczy (M40,1) i Twoje pierwsze zadanie to dotarcie do kapliczki Galawaina w północno-wschodnim narożniku (M40,6). Do celu prowadzi kilka ścieżek. Przez pierwszą część lokacji możesz przede wszystkim przejść spotykając się z Desthwnem przy północnym przejściu (M40,3) i odbierając od niego klucz po zakończonej rozmowie. Użyj tego klucza na drzwiach, ale licz się z tym, że na drodze drużyny staną lwy, lwice oraz członkowie klanu Lwa. Walki te nie są zbyt trudne, ale unikaj atakowania zbyt wielu wrogów. Alternatywny wariant to zainteresowanie się zniszczonym mostem (M40,2). Musisz tu dysponować linką z kotwiczką i wybór przeprawy przez most pozwoli ci uniknąć części walk. Przez drugą część lokacji możesz również przejść na dwa sposoby. Lepszym pomysłem jest dotarcie do pnączy (M40,5) i przeciśnięcie się przez nie. Drugi wariant to przeprawa przez wschodnią część jaskiń i stoczenie szeregu nowych walk. W obu przypadkach uważaj na liczne pułapki na podłodze, na bieżąco je omijając lub rozbrajając.

W kapliczce Galawaina (M40,6) przebywają Irensi oraz lwica Sul. Dwa główne warianty zachowania to zaatakowanie przebywających tu postaci z zamiarem zamordowania Sul lub wyrażenie zgody na wyeliminowanie niedźwiedzia Oernosa. Jeśli wybrałeś ten pierwszy wariant to czeka Cię BARDZO wymagająca walka. Oprócz Sul do pokonania będą także Irensi, mniejsze lwy oraz członkowie Klanu.

Alternatywne rozwiązanie:

W trakcie spotkania z Irensi możesz skorzystać z perswazji i wybrać jedną z unikalnych opcji dialogowych. Są one zarezerwowane dla druidów (Druid), posępnych piechurów (Bleak Walker), myśliwych (Hunter) oraz łowców (Ranger).

Miejsce pojawienia się niedźwiedzia Oernosa - dotrze on do Paszczy dopiero później - Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Wiązów | Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry
Miejsce pojawienia się niedźwiedzia Oernosa - dotrze on do Paszczy dopiero później

Jeżeli nie zaatakowałeś od razu Irensi i Sul to możesz teraz spotkać się z Eindenem, który czeka wraz z niedźwiedziem Oernosem przy północnym wyjściu z Paszczy (M40,7). Schemat działania jest tu bardzo podobny. Możesz po zakończonej rozmowie przede wszystkim zdecydować się na zaatakowanie Eindena i Oernosa lub alternatywnie wyrazić zgodę na plan zamordowania lwicy Sul. Ewentualna bitwa z niedźwiedziem i wrogimi postaciami jest nieco prostsza do wygrania niż w przypadku lwicy. Oprócz Eindena i Oernosa do pokonania byliby mimo wszystko członkowie klanu i dwa mniejsze niedźwiedzie.

Niezależnie jak się zachowałeś w Paszczy Galawaina powróć po wszystkim do Teir Evron (M37,7) żeby ponownie porozmawiać z bogiem Galawainem i uzyskać jego przychylność.

Alternatywne rozwiązania:

W trakcie spotkania z Eindenem możesz skorzystać z perswazji i wybrać jedną z unikalnych opcji dialogowych. Są one zarezerwowane dla wojownika (Fighter), łowcy (Ranger) oraz paladyna Darcozzich (Darcozzi Paladini).

Jeszcze innym sposobem na rozwiązanie konfliktu w Paszczy Galawaina jest zamordowanie obu bestii, czyli lwicy Sul oraz niedźwiedzia Oernosa. Na taki wariant nie decyduj się jeśli nie grasz silną drużynę i koniecznie wyślij swoich podwładnych na odpoczynek po pierwszej stoczonej bitwie.

Berath - Sługa śmierci (A Servant of Death)

Arcydruid to pierwsza z dwóch osób wytypowanych przez Beratha - Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Wiązów | Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry
Arcydruid to pierwsza z dwóch osób wytypowanych przez Beratha

Musisz przyczynić się do zamordowania dwóch postaci (krasnoluda oraz elfki), które ukazane zostały w wizji Beratha. Poszukiwanym krasnoludem jest Arcydruid Rechstin (Archdruid Rechstin) i przebywa on w Krwawych Piaskach (Blood Sands) (M38,5), czyli w podziemnej lokacji, do której wkracza się od strony Dorzecza Wiązów. Po wejściu do jaskini udaj się do Komnaty Krwawej Ofiary. Zanim zaatakujesz arcydruida upewnij się, że zaliczyłeś wszystkie inne questy w Krwawych Piaskach, bo przeciw drużynie zwrócą się wszystkie postacie przebywające w tej lokacji. Postaraj się jak najszybciej zabić arcydruida i dopiero wtedy skup się na pozostałych wrogach. W szczególności uważaj na różne odmiany zgub oraz na strażników zdolnych do rzucania magicznych zaklęć.

Poszukiwana elfka to Najwyższa Owatka Erona (High Ovate Erona). Udaj się do Złocistego Gaju (The Golden Grove) w Dorzeczu Wiązów (M37,5) i porozmawiaj z Iswld'em. Dowiesz się, że Erona często podróżuje do Wybrzeża Wiązów (Elmshore) i tam też musisz się udać. Owatkę odnajdziesz przy kręgu we wschodniej części mapy (M35,5). Zaatakuj Eronę i postaraj się ją zabić jako pierwszą, zajmując się towarzyszącymi jej postaciami dopiero gdy sama zginie.

Powróć na sam koniec do Teir Evron (M37,7) żeby ponownie porozmawiać z bogiem Berathem i uzyskać jego przychylność.

Alternatywne rozwiązanie:

W przypadku gdy Twój bohater dysponuje co najmniej 15 punktami Stanowczości możesz przekonać Eronę w trakcie rozmowy, że jej cykl życia dobiegł końca. Kobieta sama odbierze sobie życie i nie będziesz musiał pokonywać jej w walce.

Rymrgand - W objęciach Białej Otchłani (Into the White Void)

W trakcie wizji bohaterowie ujrzą Mroźny Wyłom w świątni zwanej Południowymi Mrozami (Noonfrost) (M41). Wejście do tejże świątyni znajduje się w północnej części dystryktu Staropieśń (Oldsong) (M39). Po znalezieniu się wewnątrz świątyni porozmawiaj w jej pierwszej komnacie z Vesgel (M41,1). Dowiesz się, że goście nie mają prawa wstępu do dalszych pomieszczeń świątyni, w tym do Mroźnego Wyłomu (M41,8) związanego z tym questem.

Zabierz niebieski klucz dopóki gdy strażnik wyjdzie z pomieszczenia - Zadania bóstw otrzymane w Dorzeczu Wiązów | Pillars of Eternity - Pillars of Eternity - poradnik do gry
Zabierz niebieski klucz dopóki gdy strażnik wyjdzie z pomieszczenia

Do Mroźnego Wyłomu możesz dotrzeć metodą siłową. W takiej sytuacji udaj się na północ, zaatakuj strażników pilnujących niedostępnego przejścia (M41,4) i otwórz drzwi (bardzo łatwy zamek).

Sprawy się mocno skomplikują jeśli zechcesz osiągnąć cel podróży bez wdawania się w walki. W takiej sytuacji najpierw dotrzyj do północno-wschodniej komnaty świątyni (M41,2). Zaczekaj aż z pomieszczenia wyjdzie strażnik i włam się do skrzynki (wymagane 3 punkty Mechaniki), zabierając z niej niebieski kryształowy klucz. Z kluczem tym udaj się do drzwi zlokalizowanych na zachód od miejsca spotkania z Vesgel (M41,3). Otwórz te drzwi i począwszy od tego miejsca zacznij się skradać. Musisz włamać się do bocznego pomieszczenia (ponownie wymagane 3 punkty Mechaniki) (M41,5) i następnie otworzyć znajdującą się w nim drugą skrzynkę (wymagane 6 punktów Mechaniki). Ze skrzynki zabierz biały kryształowy klucz i otwórz nim północne drzwi (M41,6). Ostrożnie omiń pojedynczego maga i odszukaj w gabinecie (M41,7) sekretny przełącznik, który przesunie fragment ściany.

Po dotarciu do Mroźnego Wyłomu (M41,8) zbliż się do Glasvahla żeby zainicjować rozmowę. Możesz przede wszystkim zaatakować wszystkie przebywające tu postacie, ale musisz liczyć się z koniecznością stoczenia trudnej bitwy (jak najszybciej zabij najpotężniejszych magów). Jeśli nie chcesz atakować okolicznych postaci to podaruj Glasvahlowi świecący lodowy kryształ, który otrzymałeś od Rymrganda. Glasvahl i jego podłwadni przejdą przez portal (ujemna reputacja).

Niezależnie jak się zachowałeś w Południowych Mrozach powróć po wszystkim do Teir Evron (M37,7) żeby ponownie porozmawiać z bogiem Rymrgandem i uzyskać jego przychylność.

Alternatywne rozwiązanie:

Jeśli bohater dysponuje co najmniej 17 punktami Stanowczości to możesz nakłonić Glasvahla do odstąpienia od pomysłu użycia kryształu. W takiej sytuacji wszystkie postacie opuszczą świątynię (mnóstwo punktów dodatniej reputacji). Zanim sam wyjdziesz ze świątyni wsadź kryształ do interaktywnego slotu żeby zamknąć wyłom.