Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Skyrim - poradnik, solucja, mapy

Skyrim - poradnik, solucja, mapy

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim Skyrim poradnik, solucja

Ta strona poradnika do TES V: Skyrim zawiera opis przejścia negocjacji w ramach zaliczania głównego questu Niekończąca się pora roku. Nasza solucja krok po kroku omawia możliwe warianty negocjacji oraz to w jaki sposób można wynegocjować zawarcie rozejmu.

Nowy cel główny: Pomów z Arngeirem

Możesz już powrócić do Wysokiego Hrothgaru - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Możesz już powrócić do Wysokiego Hrothgaru. Ponownie odszukaj Arngeira, który poinformuje Cię, że wszystkie zaproszone osoby znajdują się już w sali obrad. Korzystając z okazji proponuję pozostać na kilka chwil w tym miejscu, bo będziesz świadkiem pojawienia się w klasztorze Delphine i Esberna (powyższy screen), domagających się dopuszczenia do negocjacji. Nie musisz tu nic robić, bo Arngeir wyrazi na to zgodę.

Nowy cel główny: Zajmij miejsce

Sala obrad znajduje się we wschodniej części klasztoru - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Sala obrad znajduje się we wschodniej części klasztoru. Po dotarciu na miejsce dobrze byłoby poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z listą obecności:

 1. Stronę Legionu Cesarskiego będą reprezentowali Legat Rikke, Jarl Elisif Sprawiedliwa, generał Tullius oraz Jarl Balgruuf, przy czym ta ostatnia postać pojawi się tylko jeżeli Biała Grań jest aktualnie kontrolowana właśnie przez Legion Cesarski.
 2. Stronę Gromowładnych będą reprezentowali Jarl Ulfrik Gromowładny, Galmar Kamienna-Pięść oraz Jarl Vignar, przy czym ta ostatnia postać pojawi się tylko jeżeli Biała Grań jest aktualnie kontrolowana właśnie przez Gromowładnych.
 3. Pozostałe postacie znajdujące się w pomieszczeniu to spotkana już wcześniej Elenwen (reprezentuje ona interesy Thalmorczyków, ale przybyła wraz z przedstawicielami Legionu Cesarskiego), Esbern, Delphine oraz Siwobrodzi.

Kiedy uznasz, że jesteś gotowy, zasiądź do stołu rozmów w oznaczonym przez grę miejscu (powyższy screen).

Nowy cel główny: Negocjuj rozejm

Zanim jeszcze przystąpisz do rokowań pokojowych, warto powiedzieć kilka słów na ich temat:

 1. Najważniejszą wiadomością jest to, że niezależnie od tego jak będziesz zachowywał się podczas negocjacji na ich koniec obie strony zdołają wypracować jakieś porozumienie i w rezultacie czego będziesz mógł wymusić na jarlu Białej Grani wdrożenie w życie planu pojmania smoka.
 2. Podejmowane przez Ciebie w trakcie rokowań decyzje będą z kolei znacząco wpływały na zmianę stosunków i wpływów zwaśnionych frakcji, czyli Legionu Cesarskiego i Gromowładnych.
 3. Gra nie pozwoli Ci zachowywać neutralnego statusu, tak więc jeżeli do tej pory nie interesowałeś się tematem wojny domowej szalejącej w Skyrimie, to teraz będziesz musiał zadecydować komu chcesz pomóc, bo na koniec rokowań pokojowych jedna ze stron siłą rzeczy coś zyska, a druga coś straci.
 4. Warto ponadto dodać, że jeżeli pozaliczałeś już jakieś questy związane z wojną domową, to będzie to mogło wpłynąć na wygląd negocjacji. Każda ze stron będzie się nieco inaczej zachowywała w zależności od tego jakie obszary w Skyrimie kontroluje i czy chwilowo zwycięża czy też przegrywa w wojnie domowej.
Tuż po rozpoczęciu negocjacji Ulfrik zabierze głos w sprawie reprezentującej interesy Thalmorczyków Elenwen, która przybyła wraz z delegacją Legionu Cesarskiego - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Tuż po rozpoczęciu negocjacji Ulfrik zabierze głos w sprawie reprezentującej interesy Thalmorczyków Elenwen, która przybyła wraz z delegacją Legionu Cesarskiego. Lider Gromowładnych będzie mianowicie chciał usunięcia Elenwen od stołu obrad i po dość intensywnej wymianie zdań poproszony zostaniesz o zabranie głosu w tej sprawie (powyższy screen). Twoja decyzja będzie wiążąca, tak więc warto ją dogłębnie przemyśleć.

 1. Jeżeli chcesz poprawić swoje relacje z Legionem Cesarskim to wyraź chęć pozostawienia Elenwen przy stole obrad.
 2. Jeżeli chcesz poprawić swoje relacje z Gromowładnymi to zgódź się z Ulfrikiem, że jako osoba nie reprezentująca oficjalnie żadnej z głównych frakcji nie powinna uczestniczyć w dalszych negocjacjach.
Dopiero teraz przystąpisz do właściwych negocjacji i inicjatywę przejmie po chwili lider jednej ze zwaśnionych stron - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Dopiero teraz przystąpisz do właściwych negocjacji i inicjatywę przejmie po chwili lider jednej ze zwaśnionych stron.

 1. Jeżeli do głosu doszedł generał Tullius, to zażąda on najprawdopodobniej przekazania w ręce Legionu Cesarskiego Pękniny.
 2. Jeżeli natomiast do głosu doszedł Ulfrik Gromowładnych, to zażąda on najprawdopodobniej przekazania w ręce Gromowładnych Markartu.

Oczywiście nie będzie to działanie jednostronne tylko wymiana i to właśnie Ty poproszony zostaniesz o podjęcie decyzji w sprawie tego jakie miasto powinna w zamian otrzymać druga strona (powyższy screen).

 1. Jeżeli chcesz zmniejszyć wpływy (relacje na minus) strony konfliktu, która przejęła wcześniej inicjatywę i wystosowała żądania, to musisz wybrać górną opcję dialogową. Jest to równoznaczne z wymuszeniem na niej przekazania własnego miasta o porównywalnym znaczeniu strategicznym i do tej grupy zaliczane są Biała Grań, Markart, Pęknina, Samotnia i Wichrowy Tron.
 2. Jeżeli chcesz zwiększyć wpływy (relacje na plus) strony konfliktu, która przejęła wcześniej inicjatywę i wystosowała żądania, to musisz wybrać dolną opcję dialogową. Jest to równoznaczne z wymuszeniem na niej przekazania własnego miasta o mniejszym znaczeniu strategicznym i do tej grupy zaliczane są Falkret, Gwiazda Zaranna, Morthal i Zimowa Twierdza. Przeciwna frakcja zapewne zaprotestuje i możesz utrzymać swoją rekomendację, zmienić ją lub udobruchać jej lidera dzięki perswazji (Retoryka).
Kolejną częścią negocjacji będzie burzliwe wystąpienie lidera frakcji, która jego zdaniem była do tej pory niesłusznie traktowana - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Kolejną częścią negocjacji będzie burzliwe wystąpienie lidera frakcji, która jego zdaniem była do tej pory niesłusznie traktowana. Będzie to zapewne ta frakcja, po której myśli nie podejmowałeś ostatnich decyzji.

Niezależnie jednak od tego czy będzie to Legion Cesarki czy Gromowładni, do rozmowy powinien niespodziewanie włączyć się Esbern (powyższy screen), przypominając wszystkim tu zebranym, że na szali stawiane są losy całego świata i to właśnie ta sprawa jest najważniejsza.

Ostatnią częścią negocjacji będzie wystąpienie tego z liderów zwaśnionych frakcji, który w dalszym ciągu będzie niezadowolony z aktualnych warunków rozejmu i tym samym próbował wymusić spełnienie jego dodatkowych żądań - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Ostatnią częścią negocjacji będzie wystąpienie tego z liderów zwaśnionych frakcji, który w dalszym ciągu będzie niezadowolony z aktualnych warunków rozejmu i tym samym próbował wymusić spełnienie jego dodatkowych żądań.

Podjęcie decyzji spadnie oczywiście na Ciebie (powyższy screen) i możesz wyrazić zgodę na dodatkowe warunki umowy (górna opcja dialogowa) lub je odrzucić (dolna opcja dialogowa). W tym drugim przypadku dana frakcja może wystosować jakieś inne żądanie i możesz na nie przystać lub w dalszym ciągu ją zbywać.

Negocjacje dobiegną wkrótce końca i to niezależnie od tego czy przystałeś na dodatkowe żądania pokrzywdzonej frakcji czy też je zignorowałeś i tym samym jeszcze bardziej pogorszyłeś z nią relacje - Wzięcie udziału w rokowaniach pokojowych | Niekończąca się pora roku | Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Negocjacje dobiegną wkrótce końca i to niezależnie od tego czy przystałeś na dodatkowe żądania "pokrzywdzonej" frakcji czy też je zignorowałeś i tym samym jeszcze bardziej pogorszyłeś z nią relacje. Wysłuchaj teraz przemówienia mistrza Arngeira, który szczegółowo podsumuje ustalone przez obie strony warunki tymczasowego rozejmu (powyższy screen). Jako że jest to równoznaczne z zakończeniem tego zadania, możesz powrócić do zaliczania głównego questu Upadły (przejdź do opisu głównego celu Naucz się Krzyku, dzięki któremu wezwiesz Odahviinga).

Uwaga - Jeżeli w początkowej części głównego questu Upadły nie skonsultowałeś się z Esbernem na temat sposobu odnalezienia Alduina, to teraz możesz zostać zaczepiony przez Delphine. Wojowniczka w międzyczasie dowiedziała się mianowicie, że Paarthurnax jest smokiem i poinformuje Cię o tym, że w dawnych czasach był on prawą ręką Alduina, odpowiadając za niewyobrażalne zbrodnie. Delphine zażąda w rezultacie od Ciebie zamordowania Paarhurnaxa i od wykonania zabójstwa uzależni Twoją dalszą współpracę z Ostrzami. W Twoim dzienniku pojawi się nowy poboczny quest Paarthurnax i jako że jest on powiązany z głównymi wydarzeniami gry jego omówienie znajdziesz w dalszej części tego poradnika.